[Çözüldü] ATI HD5870 video çıkışı ve donanım hızlandırma

Başlatan hayspat, 23 Temmuz 2011 - 00:18:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hayspat

Ubuntu 11.04 ve HD5870 kullanıyorum.
direct rendering: Yes
server glx vendor string: ATI
server glx version string: 1.4
server glx extensions:
client glx vendor string: ATI
client glx version string: 1.4
client glx extensions:
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5800 Series
OpenGL version string: 4.1.10665 Compatibility Profile Context
OpenGL shading language version string: 4.10
OpenGL extensions:
    GL_ARB_draw_elements_base_vertex, GL_ARB_draw_indirect,
    GL_EXT_copy_buffer, GL_EXT_copy_texture, GL_EXT_direct_state_access,
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon HD 5870 (Cypress)
Linux faruk-ubuntu 2.6.38-10-generic #46-Ubuntu SMP Tue Jun 28 15:07:17 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

SMPlayer ile xv-avivo çıkışını seçtiğimde video kalitesi çok düşüyor. gl-ati çıkışına aldığımda ise görüntü kalitesi bariz bir şekilde yükseliyor ancak bazı sıkıntılar baş gösteriyor.  Alttaki kontrol çubuğu açılmıyor, alt-tab yapılmıyor. Fglrx ile önceden beri gelen bir sorun sanırsam.
VLC'de ise default video çıkışı olan XVideo'nun video kalitesi çok düşük.  GLX' e aldığımda görüntü kalitesi artıyor ama smplayer ile yaşadığım sorunları yaşıyorum. X11'e aldığımda ise görüntü kalitesi yine bariz bir şekilde artıyor ve GL-ati çıkışındaki gibi tam ekran sıkıntısı, kontrol çubuğunu açamama gibi sorunlar  da olmuyor. Yine de 6 çekirdekli Phenom II 1090T olmasına rağmen işlemci kullanımı  1080p video oynatırken %50 de seyrediyor. Zannedersem donanımsal hızlandırma yapmıyor.
Ekran kartı hızlandırmalı optimum çözümü bir türlü bulamadım, bazı yerlerde mplayeri coreavc ve vaapi desteğiyle derleyin demişler ama makalelerin tarihleri eskiydi ve yapmak istemedim. Önerilerinizi bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2011 - 02:11:27

Depodaki driveri kaldırıp, atinin sitesinden indirdiğim en yeni driverleri kurdum.
Aşağıdaki komutu verdim
sudo apt-get install libva1 vainfo libva-glx1 libva-tpi1 libva-dev glhack libc6 libgl1-mesa-glx libx11-6 libxext6
Ardından Oneiric deposundan aldığım xvba-va-driver paketini kurdum.
http://launchpadlibrarian.net/72648822/xvba-va-driver_0.7.8-1ubuntu1_amd64.deb (64bit)
http://launchpadlibrarian.net/72648797/xvba-va-driver_0.7.8-1ubuntu1_i386.deb      (32bit)
VLC'den görüntü çıkışını X11'e aldım. Bu kadar :)

Ayrıca
vainfo
komutuyla  va driverinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.
sudo aticonfig --adapter=0 --od-getclocks
komutuyla ise ekran kartınızın saat hızlarına bakarak video decoding yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz.

heartsmagic

"Bu kadar" sözünden sorunun çözüldüğünü anlıyorum, doğru mudur?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayspat

Evet sorun çözüldü. İki mesajı birleştirince sanki ilk mesajın devamıymış gibi durmuş.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.