Linux oyunlarda esnek değil

Başlatan cemoli, 18 Temmuz 2011 - 13:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemoli

Bu yargıya nereden vardığımı merak eden olursa diye söylemek istiyorum...
Windows da DirectX ile çalışan oyunlardan NFS HotPursuit 2010 oyununu düşük ayarda ve simulasyon oyunlarından Ship 2008 gemi simulasyon oyununu yüksek ayarda  aşağıda vereceğim sistemde kasmadan oynayabiliyorum...
Ancak Linux da OpenGL ile çalışan oyunlardan örneğin YoFrankie ve simulasyon oyunu olan Torcs oyununu her türlü ayarda rahat oynayamıyorum aşırı derecede kasıyor ve bu oyunların kalite yönünden bulundukları seviyeler verdiğim diğer örnekler ile asla kıyaslanamayacak derecede düşük....
Diğer taraftan OpenArena oyununda sorun yok ki zaten o oyunda yüksek donanım gereksinimine sahip değil bi nevi Counter Strike.......
Söylemem gerek, ekran kartı kapalı kaynak sürücüsü yüklü ve güncel....
Yapılması gereken herşey yapılmış durumda..

Sistem özelliklerim şunlar..

Marka: Exper
Anakart: ECS G31T7
İşlemci: İntel Dual Core CPU E2500 2.50 ghz
Bellek: Kingston 1 GB
Ekran Kartı: Amd Ati Radeon HD 3450 512 mb bellek 64 bit veri yolu
Monitor: LG Flatron W1942S 19 inch 1440x900 px

Bu sistemde nasıl kasar bu oyunlar anlamıyorum..
Ben tam 2 yıldır Linux kullanıyorum ve şu ana kadar türlü sorunlar yaşadım ve çözdüm...
Ama bu sorunu bi türlü çözemiyorum...

Acaba sorunun kaynağı Linux mu Bilgisayarımmı Yoksa Benmiyim  ::)
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: cemoli - 18 Temmuz 2011 - 13:34:40
Yapılması gereken  her şey yapılmış durumda..

Neler yaptınız.?
Sayabilirmisiniz.....?
Xorg donanımınız ile uyumlu çalıştığından eminmisiniz.?
Lütfen yapılabilecek tüm imkanları değerlendirmeden,
bu tip kanılara varmayınız.
Ayrıca unutmayınız'ki NFS'in üretici firması ile Yo Frankie'yi üreten "sınırlı" sayıda kişilerin,
ürünlerinde fark olacaktır elbett.......

cemoli

Şöyle söyleyim;
ekran kartı kapalı kaynak sürücüsü yüklemeden Compiz çok rahat çalışıyor.
Xorg sorunu olduğunu sanmıyorum çünkü Ubuntu 11.04 son sürüm Xorg-server kullanıyor.
Kaldı ki önceki sürümlerdede aynı sorun oluyordu, mesela Regnum Online adındaki Linux destekli mmorpg oyununu bile çalıştıramamıştım.
2 yıldır Linux kullandığımı söylemiştim sanıyorum, bu güne kadar başıma gelebilecek her türlü sorun geldi ve bu sorun 2 yıldır yani linux a başladığımdan beri var.
Ayrıca pc içeriğini az önce saymıştım.

Khan

Başlığa bir atıfta bulunacağım:
Linux oyunlarda esnek değilden ziyade; oyunlar çok uğraş gerektiren, masraflı programlar olduğundan kimse gidip de GNU/Linux için kolay-kolay oyun yaz(a)maz.
Geçen bir yerde duymuştum(pek emin değilim, uydurma da olabilir), Sierra'nın Half-Life motoru bile 500 milyon dolarmış ki, bu motor aslında oyun için gereken asıl şey.

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

cemoli

Bu durumda binlerce oyun boşa yazılıyor

Khan

Half-Life 2 motoru olacak. Şimdi saçmalamış olmayalım.
Half-Life motoru zaten Quake motorundan bile dandik.

Fiyatında tam emin değilim ama. Belki de yalandır.
Ama yüksek olduğunu biliyorum.

Gerçi 500 bin dolar olsa yine çok para.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Sherlock Holmes - 18 Temmuz 2011 - 14:13:23
Alıntı yapılan: cemoli - 18 Temmuz 2011 - 13:34:40
Yapılması gereken  her şey yapılmış durumda..

Neler yaptınız.?

.?

Linux dağıtımları oyunlarda esnek değil çünkü
milyon $'lar ile anlaşmalar yapılıp Ekipce Firmaca Şirketçe yapılan oyunların üretildiği "tek bir" işletim sistemi var.........,

Başlığı kendinize göre uyarlayınız.
Bende düzgün çalışan Torcs & yo frankie sizde "esneklik" göstermiyor ise Linux'un bir kabahatı yok.........

Forum'da Xorg ile ilgili başlıklara göz atınız,
şayet bunu gerçekleştirdiyseniz "Yaptıklarınızda" belirterek,
yardımcı olmak isteyen arkadaşların bilgisine sunabilirsiniz........(içeriği paylaşarak)

cemoli

sizin sisteminiz nasıl acaba merak ettim
benimkinden yüksekse rahat çalışması gayet normal

Rbbt

O pc özellikleriyle NFS hotpursuit oynayamazsınız, en düşük ayarında bile (: blur efektini etkisiz yapsanız bile yine kasar (:  nasıl oynadınız anlayamadım ben
What happens when I become main source of a pain!!!

utdmr

Alıntı yapılan: Rbbt - 18 Temmuz 2011 - 18:42:07
O pc özellikleriyle NFS hotpursuit oynayamazsınız, en düşük ayarında bile (: blur efektini etkisiz yapsanız bile yine kasar (:  nasıl oynadınız anlayamadım ben
Hot Pursuit? Dual Core CPU ve ATI'nin yeni bir ekran kartıyla?. Most Wanted'a kadar rahat çalıştırır bence.

Edit: RAM biraz sıkıntıymış ama, Underground'a kadar diyeyim ben :D.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

qolt45

Acıkcası diger arkadaslara katılıyorum cunku linux oyunlarını yazanlar zevk icin ticari amac gutmeden tamamen ucretsiz bir sekilde yazıyor fakat diger sirketler artık bu isi bir para olayına dondurmusler cunku o motor bu motor derken hep bir ustunluk icindeler tabi bu durumda yanlıs anlasılmasın ama su bir gercek ki cok guzel yapımlar ortaya cıkıyor.Linux oyunlarında da guzel yapımlar var ve giderekte esneklesiyor :)

Ama bir konuda size katılıyorum sanki bu 11.04 surumu bana da garip geldi cunku bende xorg suruculerini gerektigi zaman guncellerim ve uyumlu calıstıgını biliyorum fakat warcraft 3 oynarken 10.10 daki kadar performans alamıyorum ama belki benim makinadadır sorun ama onu da zannetmiyorum cunku windows 7 kullanırken gta 4 u takılmadan orta seviyede oynuyordum.Yani sonuc olarak yinede bir bakın suruculerinize olmadı kaldırın bir daha kurun buyuk olasılıkla bir ufak sey yuzunden sorun oluyor olabilir

confickerbelasi

Torcs benim antikada(775i945gz pentium d 820 2.80GHz  onbord vga 82945G/GZ) tam ekran 1024x768 açılıyor takılma yok senin notebook en sorunlu marka exper ona bak.

cemoli

Benim pc notbook değilki masaüstü ;D
Ayrıca most wanted full ayarda oynuyorum ve hot pursuit düşük ayarda kasmadan oynuyorum
win 7 üzerinde değil xp üzerinde
hotpursuit 2010 sürümü sistem gereksinimleri undercover ve shift den daha makul seviyeye çekilmiş
sonuçta torcs ve yofrankie oyunlarını kasmadan oynayabildiğim gün linux olmuş dicem
o zamana kadar biraz daha esnemesi lazım
kabul sistem kullanımı bazı dağıtımlarda özellikle debian da çok düşük ve esnek
ama iş oyunlara gelince değişiyor
linux oyunları makul seviyeye gelmediği sürece win kullanıcılarını linux a çekmek kolay olmayacak
bu kasma olayı sadece ubuntu da değil kullandığım diğer dağıtımlarda da var örneğin pardus 2011 üzerindede sorunlu oldu

confickerbelasi

ekrankartının sürücü sorunu var izlenimi veriyor kontrol et benimki crea dekstop onbord vga ile sorun yok.

heartsmagic

Yorum yapmayayım diyorum ancak başlıkta elmalarla armutlar kıyaslanıyor gibi geldi bana. Neyse.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iceboy

ilk olarak sen zaten Ekran kartından kaybetmişsin.ATI windows için adam gibi driver yapamiyor ki linux için yapsın...

2.olarak linux için  yazılmış oyunları donanımın yeterli olsa bile sağlam oynayamazsin. Bende onboard ekran kartı var,diğer türlüsü olmadı hiç.Ama yine de oyunlarda o kadar kötü değil.Tamam donlamalar oluyor ama ben buna da şükür diyorum.Sonuçta linux oyun için değil,ama insanlar ellerinden geleni yapmaya çalışıyor yinede fakat olan bu kadar.Windows camiasındaki gibi milyar dolarlar dönmüyor linuxta,insanlar gönüllü yapiyorlar ve unutma ki hiçbir linux oyun yapimcisi oturup günde 10 saat oyunla uğraşamaz.Insanlar işlerine gidiyorlar,işlerinden gelip yorgun argın uğraşıyorlar yada tatil zamanlarında yapmaya çalışıyorlar :)

Ben eğer oyun istiyorsan,linux yanına xp kur derim.Şu an hiçbir oyunu kararlı oynayamadım ben linuxta,ama şikayet etmem de,çünkü insanların ne durumlardan buralara bu oyunları getirdiklerini biliyoruz :)
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

KemalALKIN

bazı bilgisayarlarda bazı dağıtımlar performans vermeyebilir
örneğin bende ubuntu ve türevlerinde winehq da oyunlar kasıntılı vb...
pardus te ise çok akıcı ve kaliteli
mac os x te ise orta derece winehq da :) (hackintosh yani macintosh sistemi mac os x pc de)

birde ekran kartınızın ati olması çok etkendir bunu söylemeden geçmeyelim
ben 2009 dan beri hd 4770 ati kullanıyordum bezdim ve windowsta panelinden ayar yapınca görüntüler bozuluyordu windowsta bile 11.2 sürücüsünden sonra
haziranın sonunda imzamdaki mükemmel karta kavuştum çok rahatladım
tavsiyem nvidia karta geçin bütün sistemlere destek var :)
www.tckemal.ist

ecarpar

o sistem biraz eski değilmi sence 64 bit bir ekran kartı 512 mb olmuş ama AGP kalmış :) beklentilerini biraz düşür aynı zamanda wine yani bir emülatör ilede oynadığını hatırlatmak isterim ister istemez performans düşüklüğü olur.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

ecarpar

Bu arada biraz araştırdımda id software quake3'  ün GPL ini dağıtıma açmış zaten sitelerini biraz gezerseniz quake'in de engine ine denk geliyordunuz herhalde halen dağıtıyorlardır.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

barış

Alıntı yapılan: sem0900 - 18 Temmuz 2011 - 14:22:33
500.000.000 $ ?
Call of Duty Modern Warfare 2

Sadece 4 saatte ABD ve Kanada'da kasasına 56milyon $ para sokmayı başardı.
Half Life 2 için de $500.000.000 harcandığını sanmıyorum ama :D

Dağıtım-Wine ilişkisi, Wine-oyun ilişkisi, donanım-oyun, donanım-dağıtım, donanım-Wine ilişkisi derken böyle ihtimalleri kombine edip o şekilde denemek gerekiyor oyunun tam performansta çalışması için. Fakat WineHQ bunu sizin adınıza yapmış :D Oradan bakabilirsiniz oyunun derecelerine :) Belki yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Ama Wine üzerinde "Garbage" diye işaretlendiyse sanmıyorum yapılabilecek bir şey olacağını...

cemilakkaya

demişsin kusura bakma ama işlemcin dışında diğer donanımsal durumun çok düşük
1 gb RAM ki bilgisayar bunun 1 ini yada 899 mb kısmını kullanıyordur.
Ekran kartı da normal bi kart ondan fazlasını beklemek suç olur.
Monitor ile alakası yok oyunların zaten.

Bunlar sizi eleştirmek için değil Linux'dan Windows Performansı aramak ne kadar doğru bilemiyorum.

Şöyle Diyeyim;

i7 İşlemci
8 Gb RAM
1 gb NViDiA 256 bit  Ekrankartı

evet biraz pahalı bir işletim sistemi fakat Windows'a yapılan oyunlar ve Linux için beklenen düşünce bir olamaz. Linux'la büyüdüm fakat oyun için halen Windows'u kullanmak zorunda bırakılıyoruz.

Lütfen sizi eleştirmiyorum bu tüm dünyanın görmek istemediği gerçek * her şey PARA üzerinde olduğu sürece zaten elimizdekini kullanmak dışında hiç* bir şey değişmez bunu Linux'a suç bularak yapmayalım. Linux bize özgür bir irade veriyor fakat biz ufak sorunlarla o bize ÖZEL İRADE'yi dışlamak dan öteye geçemiyoruz.

Yinede inşallah istediğin performansı yakalarsın :)

confickerbelasi

Alıntı yapılan: cemilakkaya - 02 Ekim 2011 - 13:13:58

demişsin kusura bakma ama işlemcin dışında diğer donanımsal durumun çok düşük
1 gb RAM ki bilgisayar bunun 1 ini yada 899 mb kısmını kullanıyordur.
Ekran kartı da normal bi kart ondan fazlasını beklemek suç olur.
Monitor ile alakası yok oyunların zaten.

Bunlar sizi eleştirmek için değil Linux'dan Windows Performansı aramak ne kadar doğru bilemiyorum.

Şöyle Diyeyim;

i7 İşlemci
8 Gb RAM
1 gb NViDiA 256 bit  Ekrankartı

evet biraz pahalı bir işletim sistemi fakat Windows'a yapılan oyunlar ve Linux için beklenen düşünce bir olamaz. Linux'la büyüdüm fakat oyun için halen Windows'u kullanmak zorunda bırakılıyoruz.

Lütfen sizi eleştirmiyorum bu tüm dünyanın görmek istemediği gerçek * her şey PARA üzerinde olduğu sürece zaten elimizdekini kullanmak dışında hiç* bir şey değişmez bunu Linux'a suç bularak yapmayalım. Linux bize özgür bir irade veriyor fakat biz ufak sorunlarla o bize ÖZEL İRADE'yi dışlamak dan öteye geçemiyoruz.

Yinede inşallah istediğin performansı yakalarsın :)
malesef kötü marka seçmişsin ayrıca ekrankartın zayıf birde buna ati olması ekleniyor daha doğru dürüst windows için sürücü yapamıyor ubuntuya düzgün yapması hayal olur.

Kaan

hadi arkadaşı geçtim, bahsettiği nfs gerçekten sistem isteyebilir. fakat benimde bir sorunum var, ve forumda konu açmama rağmen pek yanıt gelmedi.

Intel i3 @ 3.2 GHz
4 GB RAM
2 GB ATI Mobility Radeon HD 4300/4500 series

team fortress 2, olay bu. oyun çok öyle grafiksel bir şey yok, hatta tam tersine karikatüristik bir yapısı var. Valve 'ın oyunu, ekran kartı sürücülerim kapalı kaynak. yani ATI/AMD fakat bu oyunu oynayamıyorum, yani oynuyorum ama oyundayken 20 dakika için de bütün pc yi kitliyor ve tek çözüm fişi çıkartmak oluyor. bakın bütün pc yi kitliyor diyorum ve sistem ilerleyişinde hiç fark yok -sıcaklık, işlemci ağırlığı gibi-. bunu bir türlü çözemedim, açtığım konu şuydu, yani ekran kartı hakkında ki: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29473.0   - buradan da konuyu anlayabilirsiniz : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29377.0 (bu konuya yardım eden arkadaşlara buradan tekrar teşekkürü borç bilirim, bir çok sorunumda yardımcı oldular)

hot pursuit 2010 u geçtim, peki bu oyuna ve sorunuma ne diyorsunuz ?
Ubuntu 10.10 Maverick <3

confickerbelasi

ekran kartın zayıf ati ubuntu geçimsizliği fazla kartlardan.