open-source Tr

Başlatan cumali, 17 Temmuz 2011 - 16:45:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cumali

Mandriva  ve Mageia Türkiye forumundan yakından tanıdığımız halen sistem yöneticimiz olan @emir açık kaynak yazılımlara destek amacı ile yeni bir proje başlattı.Kısaca bu projeye deginecek olursak;Site ve forum halinde olması planlanan open-source Türkiye projesi içinde olabildigince ihtiyaç olan tüm GNU/Linux dağıtımlarını bünyesinde toplayacak,açık kaynak yazılımları konusunda olması gereken her şey imkanlar ölçüsünde bulunacak.Bunun yanında Gımp dersleri gibi ihtiyaç olan konulara yer verilecektir.

Bu arada bu projede yer almasını istediginiz ihtiyaç olan konuları veya farklı fikirlerinizi "open-source Tr hakkında" konu başlığındaki bu bağlantıda belirtebilirsiniz.http://mageia-tr.org/forum/thread-223-post-1519.html#pid1519

http://opensource-tr.org/                   (yapım aşamasında)

http://opensource-tr.org/destek/index.php   (yapım aşamasında)

hsngrms

Türkiye'nin en aktif Linux forumundan yok mu bir kişi bile?
Yazık.

heartsmagic

Neye yazık? Anlayamadım.

Mesele şudur, her dağıtım kendi topluluğunu oluşturur. Eğer başka yerlerden destek bekleniyorsa:

a. Kendi topluluğu oluşamayacak kadar cılızdır.
b. Proje ölü doğmuştur.

Dışarıdan destek beklemek normal fakat bu destek gelmeyince başka şeylere yormak normal değildir. Bir proje, kurup çağrı yapmayla genişlemiyor ne yazık ki. O proje ayağa kalkana kadar birilerinin ciddi anlamda taşın altına elini koyması gerekiyor. Koyan çıkmazsa proje biter, hayatın ve bizim ülkemizde özgür yazılımın gerçeği bu. Bırakalım birilerinin taşın altına eline koyması gerçeğini, o taşın altından elini çektiği anda ölmemesi için arkadan da birilerinin gelmesi gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cumali

Yanlış anlamaları önleme adına kısa bir açıklama yapma geregi duyorum.OpenSource-Tr sadece bir linux dağıtımı projesi degil. 13 linux dağıtımı bölümü var.Birde diger linux diye bölüm var.Farklı bölümleri saymıyorum.İstedik ki Türkiyede destek forumu olmayan linux dağıtımlarına kapı açmış olalım.Bilen arkadaşlar ilgili bölümde bildiklerini paylaşsın.Takdir edersiniz ki 13 veya daha fazla  listede ismi olmayan linux dağıtımlarının sorunlarını üstlenmek yada destek vermek kolay olmasa gerek.Bunun için de linux  camiasından destek talebi oldu.Evet, ülkemizde özgür yazılımın gerçeği fikrinize katılıyorum.Bununla beraber bir adım atalım istedik.Acı da olsa bazı gerçekleri ne yazık ki yaşıyoruz.

Mesaj yazıldığı gün itibarı ile 13 gün geçmiş.Bugün yazılan mesajlar hariç iyi yada kötü yönde tek bir fikir yada yorum yok.Yazık olan bu malesef.

sem

Herkes haklı çünkü herkes mütabık aslında acı gerçek konusunda.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Ben de bir yanlış anlaşılmayı gidereyim. Burada veya başka hiçbir yerde çağrı yapılmasın demiyorum ben. Zaten bir iş başlatılıyorsa elbette çağrı yapılacaktır. Fakat etraftaki destek, köstek düşünüldüğünde bu işlerin çağrı ile olmayacağı aşikar. Bizim forumda bile açıldığından bugüne kadar üye olmadan, tek bir başlığa yorum yapmadan faydalanan misafir üyelerimiz mevcut. Daha yolumuz çok yani.

Ayrıca ufak bir de tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu proje devam edecekse üzerindeki yüklerin azalması lazım. Mesela neden Ubuntu, Mint, Debian bölümü var? Ben bile bizim forumda Mint ve Debian olmasından biraz rahatsızım. Hadi Mint bölümü Mint'in Türkiye desteğini veren forumdan, siteden önce açıldı diyelim, biz Debian bölümünü açtığımızda Debian Türkiye vardı. Bizim şansımız burada aktif üç beş kişinin olmasıdır. Fakat yeni bir yapılanmada bu hem iş yükü getirir hem de gereksiz bölünmelere neden olur.

Benim meramım "yazık" dendiğinde ortada bekleyen bir desteğe omuz atılmaması kast edilir. Şu an proje yeni ve ortada doğru dürüst soru bile yok. Sanırım şu an sorulan bir iki soruya da projeyi başlatanlar ya da halihazırda üye olanlar cevap verebilir. Eğer veremeyeceklerse zaten proje devam etmez.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

gönlümüz sizinle olmakla birlikte bir ubuntu kullanıcısı olarak ubuntu-tr dışında bir kaynağa başdurma ihtiyacı hiç duymadım...

pardus kullanıcılarının da plo ve ozgurlukicin portalları var, onlar da kendi içlerindeki rahatlıktan faydalanıyor gibiler...

bu durumdan dolayı ilgi çekememiş olabilir proje... bir de forum forum bıktık inanın... özgün portal ve projelere ihtiyaç var... omgubuntu gibi bir proje olsa ve linux dünyasından türkçe haberler üretse veya tercüme etse daha makbule geçecektir...

aynı şekilde ben de acikkaynak.tv ve sonra acikkaynaktv.com u kapattım ve şimdi buralardayım :)
Artık bu forumu kullanmıyor.