OGG Hakkında birşey sormak istiyorum

Başlatan flamedramon, 09 Mayıs 2011 - 19:00:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

flamedramon

Arkadaşlar OGG bildiğim kadarıyla kamu lisansı GPU\GPL(idi galiba :) ) almış bir uzantı yani biz bu uzantıya sahip olan multimedya dosyalarını istediğimiz hürlükte kimseye hesap vermeden kullanabiliyor muyuz?Ama eğer böyleyse OGG Converter programları var başkaları MP3 yada başka kapalı kaynak kodlu multimedya dosyalarını açık kaynak koda çevirebilir sizce bu yanlış değil midir?Çünkü sanatçının hakkı yeniyor burada teşekkürler...

eribol

Gnu/Gpl olan dosya formatı, müzik dosyası değil.

flamedramon

Sadece yanlışlarıma değinmişsiniz oysa ben sizlerden bir cevap bekliyordum.Yanlışımı düzelttiniz size minnettarım fakat birde soruma cevap verirseniz çok sevineceğim :)

Ayrıca bir sorum daha var dosya formatı ile uzantısı farklı şeyler midir?

karizmaxi

Benim bildiğim ogg kodlama teknolojisini kullanmak serbets yani içeriğindeki taknoloji özgür ama o teknoloji ile kodlanan müzik özgür olamaz yani ikisi farklı şeyler biri teknoloji diğeri sanat eseri sadece sanat eseri oluşturulurken yada kullanılır hale getirilirken teknolojiden yararlanıyor.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

flamedramon

Anladım teknoloji serbest(Bir sanatçı ister ogg ister wma istersede mp3 le kodlar) ama müziği kullanmamız sanatçının iznine bağlı :)

eribol

Alıntı yapılan: flamedramon - 09 Mayıs 2011 - 19:07:14
Sadece yanlışlarıma değinmişsiniz oysa ben sizlerden bir cevap bekliyordum.Yanlışımı düzelttiniz size minnettarım fakat birde soruma cevap verirseniz çok sevineceğim :)

Sorunuza zaten cevap vermiş oldum verdiğim cevapla :) Bir resim programının açık kaynak olması o resim programıyla yapılan resimlerin ücretsiz olmasını(ve hatta Gpl olmasını bile) zorunlu kılmaz.

flamedramon

Dikkatsizliğimi mazur görün kitap okumamaktan dolayı anlama güçlüğü çekiyorum dikkat edince sizin verdiğiniz cevabı çözebildim kusura bakmayın :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: flamedramon - 09 Mayıs 2011 - 19:07:14

Evet, farklı şeylerdir. Uzantılar aslında önemsizdir, sadece işletim sistemlerinin ve bu işletim sistemleri üzerinde koşan uygulamaların daha rahat iş görmesi içindir. Mesela bir dosya açtın, içini metinle doldurdun, sonra da kayıt ettin. O bir metin dosyasıdır, uzantı gerekmez. İçinde ne olduğunu bildiğinden ötürü istediğin metin düzenleyici ile açabilirsin. Uzantı verirsen, örneğin .txt olsun, işletim sistemi bu uzantıyı algılar ve ön tanımlı olarak bu dosyaya açmak için bir uygulama atar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

6ng4n

@heartsmagic söylediklerine bir ekleme yaparsak, dosya türlerinin belirlenmesi genellikle dosyanın ilk 8 baytı ile olur.Uygulamalar ilk 8 baytı okuyarak açıcakları dosya tipine karar verirler. çeşitli örnek verirsek
FFD8FFE1 Jpeg olur
425A68 Bzip dosyasıdır gibi