Ubuntu 11.04'e Macbuntu Kurulumu...

Başlatan ubuntupardus, 16 Temmuz 2011 - 01:01:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Bildiğiniz gibi Ubuntu'nun 10.04 ve 10.10 sürümleri için sisteminizi Mac Temasına çeviren Macbuntu yazılımı var.

Fakat bunun 11.04 için olanı patch olarak daha çıkmadı sisteme entegre edilmiş bir .iso olarak var.

Biz burada 10.10 için olan Macbuntu'yu 11.04'e nasıl kurulacağını göstereceğiz...

NOT:>> Her zaman sorunsuz çalışacağı kesin değildir. Nitekim bende de yükledikten sonra bilgisayarın bazı zamanlar açılmaması ya da yavaş açılması gibi sorunlar verdi. Ama daha sonrasında düzeldi gibi. Son güncellemelerden sonra tekrar bakacağım.
Fakat güvenli kipte sorunsuz açıldığını da söyliyim..

Neyse kuruluma geçelim o halde....

Buradan Ubuntu 10.10 için Macbuntu'yu "masaüstün'e" indirerek işe başlıyoruz...

http://sourceforge.net/projects/macbuntu/files/macbuntu-10.10/v2.3/Macbuntu-10.10.tar.gz/download

Terminal'i açıp... Sırasıyla...

cd ~/Masaüstü
tar zxvf Macbuntu-10.10.tar.gz
cd Macbuntu-10.10

Komutlarını verelim... Daha sonra..

gedit install.sh Yazalım ekrana gelen metin dosyasından;

chk_system()
{
echo ""
echo "Checking Ubuntu version..."
s=`cat /etc/issue | grep -i "$UBUNTU"`
if [ ! -n "$s" ]; then
echo "Failed. System not supported, script will end here"
echo "To ignore their compatibility with current OS try ./install.sh force"
echo "Exiting..."
exit 1;
fi
echo "Passed"
}

Yazan kısmı bulup.
chk_system()
{
echo "Passed"
}
Olarak değiştirelim ve kaydedip çıkalım..

Terminal'e geri dönüp
./install.sh yazıyoruz.

Kurulum'a başlayacak...

Kurulum'a başladıktan sonra bize 3  ahiret sualleri yönlendiriyor. :)

>Birincisi hangi tür yazı tipi yükleyeceğinizi" soruyor. Latin seçiyoruz.

>İkincisi Sallanan pencereleri aktif etmek istiyor musun?" diyor. İstedğinizi seçin...

>Üçüncü "Kullanmak istediğiniz logo tipi" Ben Mac-Medium seçtim. Dilediğinizi yapabilirsiniz.
                                                                       Seçim sizin  "Make your choice" :)

Evet son sorudan sonra nihayet kurulum tamamlanıyor. Eğer sorunsuz bir kurulum olduysa sizi Sesleri, Giriş ekranı, Kapanış ekranı ile Mac'i aratmayacak bir tema sizlerle olacak..

Kolay gelsin...

Kendi yaptığımdan bir kaç tane resim eklemek istedim... Buyrun..

http://ubuntuguide.net/install-macbuntu-to-make-ubuntu-11-04-unity-look-like-mac-os-x
Bu siteden alıntı yapılmıştır..

iceboy

Keşke arch değil de ubuntu kullanıyor olsaydım diye bir dilek geçti içimden :)

Emeğinize sağlık.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

ubuntupardus

Alıntı yapılan: iceboy - 16 Temmuz 2011 - 01:16:23
Keşke arch değil de ubuntu kullanıyor olsaydım diye bir dilek geçti içimden :)

Emeğinize sağlık.

Seni tutan yok istersen geç ubuntuya Hepsi bedava nasılsa :)

Kadir Can

@ubuntupardus;
Linux'un işte bu noktası çok güzel.
Hepsi bedava be abi. :D
Red Hat'i SUSE'u sayma, onlar Enterprise grubundan katılıyorlar yarışmaya.
Kendimi tutamadım, özür dilerim. :D

bijehr

8 pencere açtık diyelim, klasikteki gibi aşağıda her pencereyi görebileceğimiz şekilde, yani ne kursakta klasikteki gibi çalışabiliriz. ?

ubuntupardus

Alıntı yapılan: bijehr - 17 Temmuz 2011 - 23:08:10
8 pencere açtık diyelim, klasikteki gibi aşağıda her pencereyi görebileceğimiz şekilde, yani ne kursakta klasikteki gibi çalışabiliriz. ?

Alttaki panelde gösterilmesini istiyorsun anladığım kadarı ile. Eğer Ubuntu Klasik ile açıyorsan oturumu yapabilirisn. Ki zaten bende öyle kullanıyorum.
Bu da resim

BayboraKaan

Unity kullanarakta bu mümkün:

gnome-panel

Ucbirime bu kodu gir gelen panele sag tik>ayarlar>asagi secenegini sec panel asagi gelecektir. Istedigin özelestirmeyi yaparsin ;) Her acilista yeniden ayarlamamak icin baslangic uygulamalarina eklelersen her acilista otomatik olarak calismasi lazim.

Uploaded with ImageShack.us

ubuntupardus

Evet doğru. Arkadaşımız Klasik üzerinden gidince heralde klasik kullanıyor diye düşündüm.

bijehr

Şidi terminalde gnome-panel dedim, hem aşağıda hem yukarıda paneller geldi, menüler yani. Sadece aşağı için ayarlanabiliyor mu ? (Çünkü firefox simge durumuna küçült , kapat simgeleri kayboldu) ,
Ve gnome-panel başlangıç uygulamalarınada ekledim diyelim, daha sonra bana bir sorun çıkarmaz değil mi ? Birde diyelim sorun çıkardı ve iptal etmek istediim diyelim gnome-panel i , başlangıç uygulamalarından kaldırmak yeterli olur mu? ve teşekkürler :)

ubuntupardus

Alıntı yapılan: bijehr - 18 Temmuz 2011 - 00:02:58
Şidi terminalde gnome-panel dedim, hem aşağıda hem yukarıda paneller geldi, menüler yani. Sadece aşağı için ayarlanabiliyor mu ? (Çünkü firefox simge durumuna küçült , kapat simgeleri kayboldu) ,
Ve gnome-panel başlangıç uygulamalarınada ekledim diyelim, daha sonra bana bir sorun çıkarmaz değil mi ? Birde diyelim sorun çıkardı ve iptal etmek istediim diyelim gnome-panel i , başlangıç uygulamalarından kaldırmak yeterli olur mu? ve teşekkürler :)

Aşağıdaki panele sağ tıkla> Panele Ekle' ye tıkla. Daha sonra ekrana gelen pencereden "Pencere Listesini" Eklersen olur.

BayboraKaan

Ve ileride artik ben sadece Unity kullanmak istiyorum klasik ortamdan skildim dedigin anda baslangic uygulamalrindan kaldirman yeterli olacaktir. Ben mesela iki panel kullanmasini sevmeyenlerdenim. Eskiden de ilk isim kaldirmak oluyordu birini :D Ve Unity benim icin en ideal masaüstü ortami oldu. Eskiden kalan bir aliskanlik olan Gnome-Do sevgimden Unity'ye cabuk isindim :D

Panelide sadece bu soruya cevap olsun diye uyguladim ve baslangic uygulamalarina ekledim ve denedim ve simdi kaldiriyorum :D

bijehr

Özür dileyerek sorayım, başlangıç uygulamalarına nasıl ekleniyor ? Arattım forumdada ya ben anlamadım yada gerçekten yok. Terminalden gnome-panel yazdıktan sonra oradaki menüde girdim add dedim ama bu sefer oraya neler yazacağımı bilmiyorum. 20 25 dakikadır arıyorum bulamadım bir türlü.

Çözüldü : gnome-session-properties ,de add dedikten sonra sadece gnome-panel yazmam yeterliymiş. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: bijehr - 18 Temmuz 2011 - 00:58:07
Özür dileyerek sorayım, başlangıç uygulamalarına nasıl ekleniyor ? Arattım forumdada ya ben anlamadım yada gerçekten yok. Terminalden gnome-panel yazdıktan sonra oradaki menüde girdim add dedim ama bu sefer oraya neler yazacağımı bilmiyorum. 20 25 dakikadır arıyorum bulamadım bir türlü.

Çözüldü : gnome-session-properties ,de add dedikten sonra sadece gnome-panel yazmam yeterliymiş. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Senin yanıtına ben şöyle bir çözüm bulmuştum zamanında. Neyi başlangıçta başlatmak istiyorsun bilmiyorum ama ben sadece Transmission için kullanıyordum bulunca da daha fazlasını araştırmadım.  Neyse nasıl yaptığımı söyliyeyim...

Sistem>Tercihler> Başlangıç uygulamalrına giriyorsun. Ekle diyorsun...

Orada önemli olan komut kısmı açacağın programı gösteriyor. Ben komutları bulmak için şu yolu izliyordum.
Açmak istediğim programı Örneğin"Transmission" Masaüstüne kısayol oluşturyordum. Daha sonra Masaüstünde ki simgeye sağTık>Özellikler diyordum

Orada İsim, Komut, ve Açıklama kısımları çıkıyor diğer tarafa yapıştırıp. Başlangıç'a ekliyordum.

Anlatımı uzun olabilir ama kısa bir olay..
Ama daha kolay bir yolu da vardır belki. Benim için bu yeterli idi onun için fazla da kurcalamadım.

kalkan1973

Ben GNOME 3 yüklemiştim.Bu temayı kullanabilirmiyim...? Yoksa GNOME 3'ü kaldırmam gerekilimi...?
Evde İşte her yerde Linux

BayboraKaan

Gnome3 GTK3 temasi kullaniyor diye biliyorum. Eger macubuntu temasi GTK2 ise calismaz diye düsünüyorum.

kalkan1973

Haklısın bana da çalışmaz gibi geliyor.
Evde İşte her yerde Linux

ubuntupardus

Bence de riske atma. GTK 2  ye yükledim. Başlangıçta sorun yaşadım onu düzeltmeye çalışıyorum. GTK3 te çalışmaz gibime geliyor.
Ama sorun olmaz dersen dene... :)

kaos_07

temayı yükledikten sonra internette bazı sayfalarda yavaşlama oldu
mesela ubuntu-tr sayfaları hemen 1 saniye gibi bir sürede açıyor
google.com'u açmıyor bekliyor ve sonunda hata veriyor

bunların tema ile alakası var mıdır?

ubuntupardus

Alıntı yapılan: kaos_07 - 19 Temmuz 2011 - 00:42:36
temayı yükledikten sonra internette bazı sayfalarda yavaşlama oldu
mesela ubuntu-tr sayfaları hemen 1 saniye gibi bir sürede açıyor
google.com'u açmıyor bekliyor ve sonunda hata veriyor

bunların tema ile alakası var mıdır?
Bende öyle bir sorun yok. Fakat temadan kaynaklanacağını sanmıyorum.
Peki sistemin açılışında bir sorun var mı sizde?

kaos_07

sistem açılışında ve seslerde bir sorun yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2011 - 00:57:05

belki sorun modemden kaynaklanıyordur resetleyip tekrar deneyeceğim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2011 - 01:08:53

dns ayrlarını elle yaptım ve sorunum düzeldi

ayrıca anlatımın ve yardımın içinde teşekkürler :)

iBerk

Alıntı yapılan: Kadir Can - 17 Temmuz 2011 - 23:02:03
@ubuntupardus;
Linux'un işte bu noktası çok güzel.
Hepsi bedava be abi. :D
Red Hat'i SUSE'u sayma, onlar Enterprise grubundan katılıyorlar yarışmaya.
Kendimi tutamadım, özür dilerim. :D
O yüzden kurdum zaten sistem bile bedava :D
Macfag:Dock'uma bakın! Harika bir Mac dock'um var!
Ben:Benim Dock'umda harika şuna bakın!
Macfag:Ahh,biliyorum -.- yinemi aptal Stardock vs. windows'tanmı bahsediyorsun?
Ben:Windows'mu? Windows nedir? Ubuntu 11.04 kullanıcısıyım ;)
Macfag:???? Ubuntu'mu Linux'mu oda nedir????? :S
Ben:Sadece Linuxfag'lere özel :)
           MACS FAIL

Ori10

./install.sh: satır 78: beklenmeyen dizgecik `}' yakınında sözdizimi hatası
./install.sh: satır 78: `}'

böyle bir hata aldım arkadaşlar ne yapabilirim
büyük ihtimal dizini yanlış editledim

install editlenmiş olanı upload edebilirmisiniz
çok iyi olurda şimdididen teşekkürler

emreseckin

10.10 a olur mu bu tema ? başlıkta 11.04 için belirtilmiş ?

BayboraKaan

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 16 Temmuz 2011 - 01:01:19
Bildiğiniz gibi Ubuntu'nun 10.04 ve 10.10 sürümleri için sisteminizi Mac Temasına çeviren Macbuntu yazılımı var.

Fakat bunun 11.04 için olanı patch olarak daha çıkmadı sisteme entegre edilmiş bir .iso olarak var.

Biz burada 10.10 için olan Macbuntu'yu 11.04'e nasıl kurulacağını göstereceğiz...

NOT:>> Her zaman sorunsuz çalışacağı kesin değildir. Nitekim bende de yükledikten sonra bilgisayarın bazı zamanlar açılmaması ya da yavaş açılması gibi sorunlar verdi. Ama daha sonrasında düzeldi gibi. Son güncellemelerden sonra tekrar bakacağım.
Fakat güvenli kipte sorunsuz açıldığını da söyliyim..

Neyse kuruluma geçelim o halde....

Buradan Ubuntu 10.10 için Macbuntu'yu "masaüstün'e" indirerek işe başlıyoruz...

http://sourceforge.net/projects/macbuntu/files/macbuntu-10.10/v2.3/Macbuntu-10.10.tar.gz/download

Terminal'i açıp... Sırasıyla...

cd ~/Masaüstü
tar zxvf Macbuntu-10.10.tar.gz
cd Macbuntu-10.10

Komutlarını verelim... Daha sonra..

gedit install.sh Yazalım ekrana gelen metin dosyasından;

chk_system()
{
echo ""
echo "Checking Ubuntu version..."
s=`cat /etc/issue | grep -i "$UBUNTU"`
if [ ! -n "$s" ]; then
echo "Failed. System not supported, script will end here"
echo "To ignore their compatibility with current OS try ./install.sh force"
echo "Exiting..."
exit 1;
fi
echo "Passed"
}

Yazan kısmı bulup.
chk_system()
{
echo "Passed"
}
Olarak değiştirelim ve kaydedip çıkalım..

Terminal'e geri dönüp
./install.sh yazıyoruz.

Kurulum'a başlayacak...

Kurulum'a başladıktan sonra bize 3  ahiret sualleri yönlendiriyor. :)

>Birincisi hangi tür yazı tipi yükleyeceğinizi" soruyor. Latin seçiyoruz.

>İkincisi Sallanan pencereleri aktif etmek istiyor musun?" diyor. İstedğinizi seçin...

>Üçüncü "Kullanmak istediğiniz logo tipi" Ben Mac-Medium seçtim. Dilediğinizi yapabilirsiniz.
                                                                       Seçim sizin  "Make your choice" :)

Evet son sorudan sonra nihayet kurulum tamamlanıyor. Eğer sorunsuz bir kurulum olduysa sizi Sesleri, Giriş ekranı, Kapanış ekranı ile Mac'i aratmayacak bir tema sizlerle olacak..

Kolay gelsin...

Kendi yaptığımdan bir kaç tane resim eklemek istedim... Buyrun..

http://ubuntuguide.net/install-macbuntu-to-make-ubuntu-11-04-unity-look-like-mac-os-x
Bu siteden alıntı yapılmıştır..

Kirmizi renkle belirtigim yerleri tekrar okur musun?

decent

Bu temayı yükleyip geriye dönüşte sorunlar yaşanabileceği için tavsiye etmiyorum.
"Hiç sorun değil; yeniden sistem yüklemeyi göze alırım" diyorsanız o başka..