Güncelleme sonrası imleçsürer sorunu

Başlatan serkanburda, 16 Temmuz 2011 - 00:53:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkanburda

Samsung n150 netbook'umda 10.04 LTS kullanıyorum ve bu sabah gelen çekirdek güncellemeleriyle birlikte imleçsürerimin kenar kaydırma özelliği kayboldu. Tercihlerden fare ayarlarına girdiğimde kenar kaydırma seçili görülüyor ama çalışmıyor. İki parmak kaydırma diye * bir şey var ve çalışıyor ama hoşuma gitmedi açıkçası. Tekrar kenar kaydırmayı nasıl aktif hale getirebilirim?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Alıntı yapılan: sersang - 16 Temmuz 2011 - 00:53:54
Samsung n150 netbook'umda 10.04 LTS kullanıyorum ve bu sabah gelen çekirdek güncellemeleriyle birlikte imleçsürerimin kenar kaydırma özelliği kayboldu. Tercihlerden fare ayarlarına girdiğimde kenar kaydırma seçili görülüyor ama çalışmıyor. İki parmak kaydırma diye * bir şey var ve çalışıyor ama hoşuma gitmedi açıkçası. Tekrar kenar kaydırmayı nasıl aktif hale getirebilirim?
Diğer çekirdeği kaldırmadıysan onda da bir deneyebilir misin?

serkanburda

Eski çekirdeği ubuntu tweak ile anında kaldırmıştım; biraz tezcanlıyımdır da :)

heartsmagic

Depodan kurabilirsin rahatlıkla. En azından çekirdekten dolayı mı değil mi bunu anlamış oluruz.

serkanburda

Peki ama hangi paketleri kurmam gerekiyor? Güncelleme ile gelenler 2.6.32-33 yazan birkaç paketti. Şimdi sanırım 2.6.32.31 yazan paketleri kurmam gerekiyor ama hangileri olduğunu bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2011 - 03:35:42

Çekirdekten kaynaklanıyormuş. Synaptic'i biraz kurcalayınca önceki çekirdeğin 2.6.32-32 numaralı olduğunu anladım ve 2.6.32-33 yazınca çıkan kurulu paketlerin 2.6.32-32 yazılı olanlarını kurdum. Bios ekranı sonrası shift'e basılı tutarak grub ekranına girdim ve yeni kurduğum şekirdekle sisteme giriş yaptım. İmleçsürer sorunun çözüldüğünü görünce de tekrar synaptic'e girip 2.6.32-33 numaralı çekirdeği kaldırdım. Şu anda sistemim sorunsuz çalışıyor. :)

Yardım ve verilen fikirler için teşekkür ederim.

heartsmagic

Sorunun çözülmesine sevindim ancak istersen konuyu etiketlemeyelim :) Zira yeni çekirdekle sorun devam ediyor.

serkanburda

Etiketi kaldırıyorum o zaman :)

Peki ama çekirdekten kaynaklı sorunları çözme ihtimalimiz var mı?

heartsmagic

Bizim yok tabi de, dışarıdan çözüm gelme ihtimali var. Yama çıkmıştır, sürücü güncellenmiştir vs. mesela.
Kameranın çipseti nedir?

lsusb
lspci

serkanburda

@heartsmagic kamerayla ilgili bir sorunum yok ki :)  yine de istediğin çıktıları vereyim:

lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 0a5c:219c Broadcom Corp.
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0ac8:c33f Z-Star Microelectronics Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation N10 Family DMI Bridge
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller
00:02.1 Display controller: Intel Corporation N10 Family Integrated Graphics Controller
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 4 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation NM10 Family LPC Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family SATA AHCI Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 02)
05:00.0 Network controller: Broadcom Corporation Device 4727 (rev 01)
09:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller

heartsmagic

Kamera nereden çıktı acaba? :)

Evet, mesele imleçsürer olunca işler biraz daha değişiyor, son zamanlarda birileri sorun yaşamış mı diye bakındım ancak göremedim. Şöyle yapabilirsin, bu sorunlu çekirdekten sonra çıkacak olan bir üst serideki çekirdeği beklersin eğer aynı sorun onda da devam ederse yeni çekirdekler sana yar olmayacak demektir. Yeni serilerde iş değişir mi, değişmez mi bekleyebilir ya da sorunsuz çekirdekle yoluna devam edebilirsin.

serkanburda

O zaman çekirdek güncellemesi bekleyeyim, imleçsürerim çalışırsa ne ala, çalışmazsa da çok sorun değil çünkü kullandığım çekirdekle sistemimi problemsiz kullanıyorum. Gittiği yere kadar bununla giderim.

Başlığı etiketlemiyorum o zaman, olası bir gelişmeyi aktarırım buraya.

serkanburda

Uzun bir aradan sonra, masaüstü bilgisayarıma gelen çekirdek güncellemesi bu sorunumu hatırlattı ve yeni çekirdekleri bir deneyeyim dedim. Sebebini bilmiyorum ama 2.6.32-33 no'lu çekirdekten 2.6.32-32'ye geri döndükten sonra bir daha çekirdek güncellemesi düşmedi netbook'uma. Masaüstü bilgisayarıma gelmese haberim dahi olmayacaktı güncellemelerden; bu bir özellik de olabilir gerçi, bir hata da. Her neyse, masaüstüne düşen çekirdek güncellemesi 2.6.32-36 numaralı idi. Ben de o ve öncesindekileri kurup teker teker denedim. Sonuç: Değişen * bir şey yok. Tekrar 2.6.32-32 no'lu çekirdeğe geri döndüm.

Bunu buraya yazıyorum, olur da LTS diye Lucid kuran birisi (Samsung N150 kullandığını varsayıyorum) tüm güncellemeleri aldığında imleçsürerinin çalışmadığını fark edecektir. Bu durumda yapması gereken çekirdek sürümünü 2.6.32-32 numaralı çekirdeğe düşürmek ki synaptic'ten bulup yüklemek çok kolay. Açılışta da bu çekirdeği seçerse tekrar imleçsürerin çalıştığını görecektir.