[Çözüldü] Toshiba a300d-214 ile ubuntu 11.04 sorunu hakkında

Başlatan qolt45, 13 Temmuz 2011 - 18:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

qolt45

Merhaba arkadaslar ,
Foruma daha once konu acmıstım ama bir de buradan sormak istiyorum.Ubuntunun 11.04 surumunu yukleyemiyorum yani boot ediyor fakat yukleme ile alakalı bir ekran gelmiyor boot ettigine dair siyah ekranda yazılar cıkıyor arkasından bir siyah ekrana geliyor orada kalıyor.Yani yukleme sayfasını birakin bir harf bile goremiyorum.Cd'lerin md5'lerini kontrol ettim bir cok ayrı cd'ye bastım bozuk olabilir diye hatta alternate iso'yu denedim olmadı onda da yukleme yapamadı installer error verdi.Bu sadece 11.04 te var herhalde cunku 10.10 da sorun yoktu.

Bu sorunla daha once karsılasan arkadaslar var mı ?

Bu sorunu cozmemde bana yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

omergex

kurulumda nomodeset seçersen düzelir büyük ihtimal benim de başıma geldi yüklenememe problemi.
F6'ya basıcaksın sonra nomoeset.
http://jeromecold.fr/wordpress/wp-content/uploads/2010/05/ubuntu10.04.jpg
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

qolt45

Yanlız iste o gosterdiginiz ekran cd takılıyken gelmiyor anca usb ile geliyor ama simdi deniyorum sayet olursa hemen buraya yazacagım
Tesekkur ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Temmuz 2011 - 22:30:56

Maalesef hocam o dediginiz ekran gelmiyor sadece siyah ekran var baska hic bir sey yok.Usb kurulumunu denedim orada install ubuntu ve run ubuntu secenekleri de aynı yani herhangi birine basınca siyah ekran geliyor hic bir sey yok bekliyorum ama yine bir sey yok.f6'ya basabilecek bir durum da karsıma gelmiyor.Baska nasıl bir yol izleyebilirim ?

heartsmagic

@qolt45, diğer tarafta @ufuker'e verdiğim öneriyi deneyebildin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

bakın aynen bende olanlar olmuş size de. sanırım hatırladığım kadarıyla o F6lı ekranın gelmesi için "install ubuntu ve run ubuntu secenekleri" olan ekran gelmeden önce tuşlara basmanız gerekmekte. yalnız ben ubuntuda usb oluşturucuda yazmıştım 11.04ü. bunla da alakalı olabilir F6lı ekranın gelmesi.

Unuttum valla ancak bunlarla ilgili bir şeylerdi. benim de toshiba a300 ailesinden.

qolt45

Hemen deniyorum hocam umarım olur.Olup olmadıgına dair bilgiyi hemen aktarayım burada

omergex

Bunun için Ubuntu Cd'nizi takın ve ilk ekran ( Mor ) daha hiç bişey başlamamış iken Enter'a basın. Bu sayede kurulum ekranı 9.10 yükler gibi olacak. Oradan dil seçimizi yapın ve kuruluma başlamadan önce. F6 ya basın. Sağ altta bir menü açılacak. Oradaki menüden 'nomodeset' seçeneğini seçiniz. Ve daha sonra her zaman ki yoldan Ubuntu'yu kurunuz.

alıntı

qolt45

@heartsmagic sanırım denedim cunku sonuc alamamıstım cunku orayı da takip ediyordum belki sonuc alırım diye.Birazdan 2 yontemi de deneyecegim

omergex

şayet işe yararsa:

Kurulduktan sonra grup ekranında daha işletim sisteminizi açmadan e tuşuna basın. Gelen komutlara baktığınızda 'quite splash' diye yazı göreceksiniz. O yazıyı silip 'nomodeset' (tırmaklar olmadan) yazınız ve Ctrl + X tuşuna basın. Bu komut ile o yazdığınız kodda açılacak. Ama dikkatinizi çekmek isterim ki bu yazdığnız kod kaydedilmedi. Bu yöntemi denedim ve açılmayan ekran açıldı.(alıntı)

ubuntuyu bu şekilde açtıktan sonra da ekran kartı sürücülerini kurun ve problem ortadan kalkıcaktır zaten.

qolt45

Denedim ve oldu sonuc verdi yukleme safhasına gecti yuklemeye hazır hale geldi.Yanlız yine o ubuntu 11.04 yazısı geldiginde altındaki 4 nokta yanıp sonerken orada biraz fazla bekledi ve altına bir islemde hata verdi ama yukleme safhasına gecti.Bu nomodeset neyin nesidir ? Bir de bu hatayı vermesi normal mi nomodeset'ten sonra ?

omergex

yükleme gerçekleşmedi yani ? bilemiyorum bende bu şekilde yapınca yükleme sorunsuz gerçekleşmişti. nomodeset ekran kartıyla ilgili bir olay bildiğim kadarıyla.

qolt45

Yukleme gerceklesti fakat o dedigim yerdeki hata biraz kafamı kurcaladı

Tesekkur ediyorum yardımınız icin

burk

Bahsettiğin hataya rağmen mi yükleme yapabildi?

omergex

Alıntı yapılan: qolt45 - 14 Temmuz 2011 - 22:08:16
Yukleme gerceklesti fakat o dedigim yerdeki hata biraz kafamı kurcaladı

Tesekkur ediyorum yardımınız icin

yüklemeden sonra ekran kartını kurdunuz mu? şu an sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor musunuz?

qolt45

@TORUNAGA evet yuklemeyi yapabildim su an ilginc bir sekilde hic bir sorun cıkarmadı :D belki de sansıma diyebilirim

@heartsmagic yuklemeden sonra ekran kartını kurdum ve su an sorun cıkartmadı ama bilgisayarı daha yeniden baslatmadım bakalım su an normal gorunuyor sistem

heartsmagic

Eğer sorun çözüldüyse bir süre sonra bu başlıktaki ilk iletini değiştirerek başına [Çözüldü] etiketi koyarsın, bizler de kapatırız.

qolt45

heartsmagic