[Nasıl] GDM Giriş Ekranı Tema ve Ayarları

Başlatan erginemr, 12 Ağustos 2008 - 14:46:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

gdm tema yüklemek istiyorum ama giriş ekranı ayarları burda görünen gibi değil sadece birkaç seçenek var varsayılan masaüstü girişte ses çal falan tema ayarı yok benim ekranım aşağıdaki resim
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

enginbahadir

GDM 2.20 nin giriş yöneticisini değiştirmek için geçtiğimiz gece Ubuntu 10.04 yüklü bilgisayarımda uğraştım. Evet GDM sürümünü 2.20 ye bazı kayıpları göze alarak düşürmek mümkünmüş. Kazanç olarak, giriş yöneticisi ekranını gnome-look.org adresindeki onlarca çeşit tema ile değiştirebiliyorum fakat kaybım da şu oldu:

Sistem açılırken ki ubuntu logosunu görmek maalesef mümkün değil. Yani düğmeye basacaksınız, sisteminiz açılacak ve siyah bir ekran sonrasında beğenip yüklediğiniz girş ekranı gelecek. Bunun dışında bir sorun yaşamadım. İzlediğim yol ise şuydu:

http://archaea.its.sfu.ca/mirror/ubuntu/pool/universe/g/gdm-2.20/gdm-2.20_2.20.10-0ubuntu3_i386.deb

adresinden GDM2.20 paketini indirmekle başladım. Sonra uçbirimi açıp:

sudo apt-get reomove gdm

komutu ile güncel gdm sürümünü sistemimden kaldırdım. Daha sonra yukarıdaki bağlantıdan indirdiğim paketin konumuna gelip bunu kurmayı denedim.

sudo dpkg -i gdm*.deb

İşte bu adımda benim yaşadığım bazı bağımlılık sorunları oldu. Bunu yapabilmem için libdmx1 paketini kurmam gerektiğini söyledi. Bu adımı da:

sudo apt-get install libdmx1

libdmx1 adlı paketi kurarak atlattım. Sonra tekrar indirdiğim paketi kurmayı denedim.

sudo dpkg -i gdm*.deb

Bu defa olmuş gibiydi. Sonra yapılandırma dosyasını şu dizine taşıdım:

sudo mv /etc/init/gdm.conf /etc/init/gdm.bak

Sonra, gdm' nin bu sürümünde rastlanan bir bozukluk mu hata mı bilemediğim bir sebepten ötürü şunu yapmak durumunda kaldım.

cd /usr
sudo mkdir X11R6
cd X11R6
sudo ln -s /usr/bin bin

Anladığım kadarı ile giriş yöneticisinin 'bakacağı' dizini oluşturduk böylece. Bu adımı da sorunsuz hallettim.

Sonra, bu sürümün bilinen bir sorunu sebebiyle; açılış ekranı logosunu kaldırmak gerektiğini öğrendim. Onu da grub dosyamı güncelleyerek yaptım:

sudo gedit /etc/default/grub

Metin düzenleyicisi olarak gedit kullandığım için, onu yazdım. Bu dosyada tek bir değişiklik yaptım:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet"  satırını bulup:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"  şeklinde değiştirdim.

grub dosyamı değiştirdiğimden güncellemem gerekti.

sudo update-grub

Sonra sistemi tekrar başlattım.

Hepsi bu kadar. Artık giriş yöneticisi için hazırlanmış temaları kullanabiliyorum. Bunu 10.10 veya 11.04 sürümlerinde denemedim. umarım meraklıları için faydalı olur.

İyi günler.