Localserver için linux tavsiye

Başlatan mow_, 09 Temmuz 2011 - 00:46:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mow_

merhaba arkadaşlar.
forumdaki benzer konulara baktım ama biraz eski idiler sanırım.
xp de localhostum yavaş olduğu için linux a geçmek istiyorum.
sistemin vasat olduğunu belirteyim öncelikle.ama film izlemek ve nete girmek ve localhost üzerinden drupalle uğraşmak dışnda * bir şey yapmıycam.
önemli kriterim localhostun hızı.

tavsiye edebilceğiniz bir dağıtım var mı?

Kadir Can

Soru oldukça zor.Linux bilgisine göre değişir.
Sunucualr için kullanılan dağıtımlar( CentOS vb. ) var ama yerelde kullanım için değeceğini sanmam.
Yerel sunucuda kullanacağım diye sakın Server sürümleri indirme zira onlar kurulduklarında konsol ekranında çalışır.
Linux'la yeni tanışıyorsan Ubuntu ile başlaman iyi olur.Sonrasında kendi kararını verebilirsin.
Kolay gelsin. :D

heartsmagic

localhost'un hızı derken? localhost dediğimiz zaten sunucunun kendisi oluyor ki, bu durumda yerelde çalışacak hemen her dağıtım zaten hızlı çalışacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mow_

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2011 - 00:58:53
localhost'un hızı derken? localhost dediğimiz zaten sunucunun kendisi oluyor ki, bu durumda yerelde çalışacak hemen her dağıtım zaten hızlı çalışacaktır.

localhostdaki işlemlerin  hızı sanırım büyük oranda donanım bileşenlerime bağlı.ama bunu değiştirmek gibi bir imkanım olmadığı için linux bir işletim sistemi tavsiye ettiler.daha önce hiç kullanmadığım için belki dağıtımlar arasında fark vardır diye açtım konuyu. bir de 512 mb ram ve 2.6 ghz işlemciye sahip olduğumu düşünürek de bir tavsiyede bulunabilir misiniz? mesela ilk pardusu kurmuştum ama bayağı kasmıştı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2011 - 01:17:23

Alıntı yapılan: Kadir Can - 09 Temmuz 2011 - 00:53:00
Soru oldukça zor.Linux bilgisine göre değişir.
Sunucualr için kullanılan dağıtımlar( CentOS vb. ) var ama yerelde kullanım için değeceğini sanmam.
Yerel sunucuda kullanacağım diye sakın Server sürümleri indirme zira onlar kurulduklarında konsol ekranında çalışır.
Linux'la yeni tanışıyorsan Ubuntu ile başlaman iyi olur.Sonrasında kendi kararını verebilirsin.
Kolay gelsin. :D
sağolasın.ubuntu,lubuntu ve debian arasında kalmıştım. sırayla denemek de çok vaktimi alcak gibi...

heartsmagic

Kısacası sen hem günlük işini yapacaksın hem de sunucu olarak kullanacaksın sistemi? KDE ve hatta Gnome bile biraz ağır gelebilir o sisteme. Gerçi ben ilgili özelleştirmelerle iki masaüstünün de 512MB bellekle iyi çalışacağını düşünenlerdenim, fakat yine de uğraşmak gerekebilir. Bu nedenle daha hafif masaüstüne sahip sistemlere yönelebilirsin söylendiği üzere. XFCE içeren Xubuntu gibi bir dağıtıma ya da LMDE içeren Lubuntu gibi bir dağıtıma bakabilirsin. Biraz tecrüben olsa farklı tavsiyeler de verilebilir, fakat yeni başlaman hasebiyle oralara girmeyelim şimdilik.

mow_

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2011 - 02:08:05
XFCE içeren Xubuntu gibi bir dağıtıma ya da LMDE içeren Lubuntu gibi bir dağıtıma bakabilirsin. Biraz tecrüben olsa farklı tavsiyeler de verilebilir, fakat yeni başlaman hasebiyle oralara girmeyelim şimdilik.
kafam karıştı şimdi. "lmde" faklı bir dağıtım değil mi? "lxde" mi demek istedin acaba?

empax

Alıntı YapLMDE içeren Lubuntu gibi bir dağıtıma bakabilirsin

LXDE = Lubuntu

@mow_, heartsmagic LXDE demek istedi. Cumlenin devamina bakildiginda belli oluyor zaten.  :) Kolay gelsin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Kadir Can

O üçü arasından büyük ihtimalle en hızlısı Lubuntu olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: empax - 09 Temmuz 2011 - 10:27:43
@mow_, heartsmagic LXDE demek istedi. Cumlenin devamina bakildiginda belli oluyor zaten.  :) Kolay gelsin.

Aynen öyle, klavyem sürçmüş :)
LMDE için bkz: Linux Mint Debian Edition (LMDE)