[Nasıl] Conky için harddisk sıcaklığı (hddtemp)

Başlatan empax, 08 Temmuz 2011 - 06:10:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

empax

Ben yandim baskasi yanmasin diye cozumu daha detayli buraya aktariyorum. Bilmeyince ne zormus yapmasi, halbuki cok basit.  :)

ilk once hddtemp programini kurup yonetici hakki verecegiz.
apt-get install hddtemp
sudo dpkg-reconfigure hddtemp

evet deyip hic bir deger degistirmeden devam ediyoruz.
Bittiginde ucbirime hddtemp /dev/sda komutunu verdigimizde yetki istemeden sicakligi gosteriyorsa devam edebiliriz.

Simdi conky dosyamiza girilecek hdd sicaklik adres degerini bulalim;

Terminale nc localhost 7634 komutu verildikten sonra alttakine benzer cikti verir, burasi en onemli olan bolum.

Alıntı Yap|/dev/sda|ST9100828A|42|C|empax@empax-EasyNote-MX66:~$

Ciktida bize conky dosyasi icin lazim olan suan bende sicaklik 42 olan bolum.
Degeri yakalamak icin deneme-yanilma yontemini kullanacagiz. :)
Nasil?

Terminale, nc localhost 7634 | cut -c23-24 komutunu veriyoruz. 23 ve 24 resimdeki kirmizi ucgenlerin bulundugu noktalari ifade ediyor. Saga sola kaydirip sicakligin verildigi aralagi bulacagiz. Bu degerler sizde farklidir, ortalama 20 ile 45 arasindadir.

Anlasilmadiysa ciktilara bakin. :)
Alıntı Yapempax@empax-EasyNote-MX66:~$ nc localhost 7634 | cut -c24-29
|C|
empax@empax-EasyNote-MX66:~$ nc localhost 7634 | cut -c23-26
2|C|
empax@empax-EasyNote-MX66:~$ nc localhost 7634 | cut -c22-25
42|C
empax@empax-EasyNote-MX66:~$ nc localhost 7634 | cut -c22-24
42|
empax@empax-EasyNote-MX66:~$ nc localhost 7634 | cut -c22-23
42

Evet gordugunuz gibi sadece sicaklik degerinin oldugu sayi araligni bulduk, 22-23. Bir nevi hangi noktadan bakacagimizi ve gorusumuzun genisligini ayarlamis olduk.

Conk dosyasinda asagidaki gibi kullancaksiniz;
Harddisk sicakligi: ${font Ubuntu:style=Bold:size=9}${color1}${execi 300 hddtemp /dev/sda | cut -c22-24}°C${color}${font}

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

Ben bunu bir yerlerden hatırlıyor gibiyim. Biz conky'ye en son kulağı tersten göstererek ekletmiştik, son olarak da sudo sıkıntısı çıkmıştı. Burada sudo sıkıntısı yaşanmıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platon

Ben denedim bir sorun çıkmadı gibi. Ancak şu hizalamayı başaramadım.

${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  Temperature ${alignr}${acpitemp}°C
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  HDD Temp${alignr}${execi 300 hddtemp /dev/sda | cut -c34-35}°C${color}${font}

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2011 - 15:59:45
Ben bunu bir yerlerden hatırlıyor gibiyim. Biz conky'ye en son kulağı tersten göstererek ekletmiştik, son olarak da sudo sıkıntısı çıkmıştı. Burada sudo sıkıntısı yaşanmıyor mu?

Hayir @hertsmagic. Sorunsuz calisti. :) Dun arastirirken sizin mesajlariniza da denk gelmistim " kulağı tersten göstererek ekletmiştik" cumlesini dogruluyordu okuduklarim.
Aslinda basit olan bu islem hayatimdan 2-3 saat goturdu.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

platon

Benim iki çekirdeğim var ancak tek sıcaklık gösteriyor bunu nasıl başarıcam acaba ikisini birden göstermeyi?

background no
use_xft yes
xftfont ubuntu:size=2
gap_x 9
gap_y 30
alignment top_right
xftalpha 0.8
cpu_avg_samples 2
own_window yes
own_window_transparent yes
# own_window_argb_visual yes
# own_window_argb_value 50
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
own_window_type override
double_buffer yes
draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no
stippled_borders 10
# border_margin 4
border_width 1
use_spacer none
no_buffers yes
uppercase no
minimum_size 200
maximum_width 200

TEXT

${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  Kernel:  ${alignr}${kernel}

${font ubuntu:size=10:bold}${color ff6600}System ${hr 2}
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  CPU 1:   ${cpu cpu0}% ${alignr}${cpubar 8,80 cpu0}
${color ffffff}${font ubuntu:size=15:bold}${font ubuntu:size=7:bold}   Zamanlama: $alignr${freq freq0}GHz
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  CPU 2:   ${cpu cpu1}% ${alignr}${cpubar 8,80 cpu1}
${color ffffff}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=7:bold}   Zamanlama: $alignr${freq freq1}GHz

${color ffffff}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}  RAM       $memperc% ${alignr}${membar 8,80}
${color ffffff}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}  Swap         $swapperc% ${alignr}${swapbar 8,80}

${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  Up time   ${alignr}${uptime}
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  Battery  ${alignr}${battery}
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  Temperature ${alignr}${acpitemp}°C
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}  HDD Temp${alignr}${execi 300 hddtemp /dev/sda | cut -c34-35}°C${color}${font}

${font caviar dreams:size=10:bold}${color ff6600}Connection ${hr 2}${if_existing /proc/net/route wlan0}$endif
${color 0066ff}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}  Wireless$alignr${wireless_link_qual wlan0}%
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}  Upload      $alignr${upspeed wlan0}/s
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}  Download  $alignr${downspeed wlan0}/s

${font ubuntu:size=10:bold}${color ff6600}Processes ${hr 2}
${color F6F6E5}${font ubuntu:size=17}${font ubuntu:size=8:bold}   Processor${alignr}%CPU

${goto 32}${voffset -6}${stippled_hr}

${goto 30}${color cc0000}${font ubuntu:size=8:bold}  ${top name 1} ${font ubuntu:size=8:bold}${alignr}${top cpu 1}
${goto 30}${color 0066ff}${font ubuntu:size=8:bold}  ${top name 2} ${font ubuntu:size=8:bold}${alignr}${top cpu 2}
${goto 30}${color 33ff00}${font ubuntu:size=8:bold}  ${top name 3} ${font ubuntu:size=8:bold}${alignr}${top cpu 3}

${color F6F6E5}${font ubuntu:size=15}${font ubuntu:size=8:bold}   

Packard Bell
EasyNote - TJ65

empax

Konu HDD icindi.  :)
Bilen biri cevaplayacaktir ben pek anlamiyorum.
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

@empax, peki sen doğrudan hddtemp kullandığında ne oluyor? sudosuz yani?

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2011 - 01:33:36
@empax, peki sen doğrudan hddtemp kullandığında ne oluyor? sudosuz yani?

Evet sudosuz ve sifresiz direkt sicakligi veriyor @heartsmagic.

empax@empax-EasyNote-MX66:~$ hddtemp /dev/sda
/dev/sda: ST9100828A: 32°C
empax@empax-EasyNote-MX66:~$
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

Nasıl olur :)
Alıntı Yaphddtemp /dev/sda
/dev/sda: open: Erişim engellendi

visudo ile oynamadın mı?

empax

visudo ?  :)

Yukaridaki anlatimdan farkli bir sey yaptigimi hatirlamiyorum @heartsmagic.

@platon, senden de ayni ciktiyi rica edebilir miyim?

Ilginc bir durum bende olan sey sizde niye olmadi. Acaba belgeye eklemeyi unuttugum bir sey var mi diye bakiyorum ama.

Duzenleme:
@heartsmagic, terkar baktimda sudosuz hddtemp ciktisinin cevabi "sudo dpkg-reconfigure hddtemp" ile yonetici hakki almak. Tum yaptiklarim aynen yukaridaki gibiymis.

Duzenleme:
Alttaki komuttan sonra sudosuz hddtemp ise yarar mi @heartsmagic? Olursa belgeye eklerim. :)

sudo chmod u+s /usr/sbin/hddtemp
بسم الله الرحمن الرحيم

heartsmagic

@empax, hiç gerek yokmuş :) "Sticky bit" olayı benim de aklıma gelmişti fakat ondan önce visudo ile atlatmayı düşünmüştüm, ancak dediğim gibi gerek yokmuş. Senin anlatımındaki o adımı kaçırmışım ben, dpkg-reconfigure hddtemp kullanıldığında soruyormuş bize zaten. Bu şekilde bende de sorunsuzca çalıştı. Tekrar eline sağlık, diğer başlığı bulabilirsem buraya bağlantı geçeyim.

empax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2011 - 23:14:47
@empax, hiç gerek yokmuş :) "Sticky bit" olayı benim de aklıma gelmişti fakat ondan önce visudo ile atlatmayı düşünmüştüm, ancak dediğim gibi gerek yokmuş. Senin anlatımındaki o adımı kaçırmışım ben, dpkg-reconfigure hddtemp kullanıldığında soruyormuş bize zaten. Bu şekilde bende de sorunsuzca çalıştı. Tekrar eline sağlık, diğer başlığı bulabilirsem buraya bağlantı geçeyim.

Sorun kalmadigina sevindim @heartsmagic.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم

ekopc

Şurda çok güzel bir program var hdd sıçaklık daha fazlası var istersen bir deneme yap  :
Kısa tanıtım:
Jupiter, Linux için hafif bir güç ve donanım kontrol uygulamasıdır. Taşınabilir bilgisayarların batarya ömrünü uzatmak için dizayn edilmiştir. İşletim sistemi ile bütünleşir ve bilgisayar bataryadayken veya fişe takılı iken parametreleri değiştirir. Ek olarak, ekran çıkışı ve çözünürlüğü, WiFi, Bluetooth, imleçsürer ( * touchpad) gibi donanımların donanımsal özelliklerinin kontrolünü sağlar.
Eğer taşınabilir bir bilgisayarda (notebook, netbook) Linux kullanıyorsanız mutlaka deneyin.

Temel Özellikler:
- Fişte veya bataryada olma durumuna göre CPUya otomatik olarak ince ayar yapma
- Fişte veya bataryada olma durumuna göre kernele otomatik olarak ince ayar yapma
- Fişte veya bataryada olma durumuna göre donanımlara otomatik olarak ince ayar yapma
- Asus Super Hybrid Engine'i destekler
- Son yapılan konfigürasyonu hatırlar ve uygular
- Hızlı, efektik ve daha az kaynak (güç) tüketen kullanım sağlar
- Kolayca özelleştirilebilir
İndirme Bağlantıları:
DEB: http://sourceforge.net/projects/jupiter/files/jupiter_0.0.50.2_all.deb/download
RPM: http://sourceforge.net/projects/jupiter/files/jupiter-0.0.50-3.noarch.rpm/download

Alıntı:

empax

@ekopc, hddtemp'i conky icin kullaniyoruz yukarida. Jupiter basli basina ayri bir program.  :) Ama bilgisayarin bataryasi yasasaydi kullanirdim.
بسم الله الرحمن الرحيم

ekopc

Evet netbooklar için güzel program  sıçaklık degerlerini de  gösteriyor  diye  şimdi bende güzel çalışıyor 

platon

@empax hangi çıktıyı staja başladım da geç cevap için özür dilerim.

Packard Bell
EasyNote - TJ65

empax

Alıntı yapılan: platon - 13 Temmuz 2011 - 21:40:14
@empax hangi çıktıyı staja başladım da geç cevap için özür dilerim.

Sorun cozuldu.  :)
hddtemp /dev/sda ciktisi sudosuz calsyor mu diye deneyecektik.
بسم الله الرحمن الرحيم

platon

Ben de çalışıyor biraz geç oldu ama cevaplamamış olmayayım :)

Packard Bell
EasyNote - TJ65

aklan

Conky'de sabit disk sıcaklığını göstermek için fazla uğraşmaya gerek yok, .conkyrc dosyasına şunu yazmak yetiyor:
Sabit disk sıcaklığı: ${font OpenLogos:style=Bold:size=9}${color1}${execi 300 hddtemp -n /dev/sda}°C${color}${font}

Tabii ki öncelikle ilk iletide anlatıldığı gibi hddtemp'i yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Anlatım için @empax'a teşekkürler.

empax

Tesekkurler @aklan. Zamaninda o kadar aramama ragmen bu kolay yonteme denk gelmemistim. Alternatif ve kolay cozum yolu olarak toparlayalim.  :)

Alıntı Yapilk once hddtemp programini kurup yonetici hakki verecegiz.
apt-get install hddtemp
sudo dpkg-reconfigure hddtemp

evet deyip hic bir deger degistirmeden devam ediyoruz.

Bundan sonra terminale hddtemp -n /dev/sda komutunu verince direkt sicakligi veriyorsa tamamdir. Conky dosyasina da sizn verdiginiz kodun eklenmesi kaliyor bir tek.
Sabit disk sıcaklığı: ${font OpenLogos:style=Bold:size=9}${color1}${execi 300 hddtemp -n /dev/sda}°C${color}${font}
بسم الله الرحمن الرحيم