[Çözüldü] ATI Radeon 9550 Kurulumu ve çözünürlük sorunu?

Başlatan Pierce_MVP, 07 Temmuz 2011 - 03:28:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pierce_MVP

Öncelikle herkese merhaba,
Yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım.Ancak bir sorunum var.En başta ATI'nin 9550 modelinin desteklenmediğini biliyorum sonra niye araştırmıyorsun falan diye kızmayın.(Sabahtan beri deli gibi çözüm arıyorum) Ama ekran çözünürlüğümü bir şekilde artırmam lazım.Yine diğer bir sorunum ise şimdi mozilla veya chromium veyahut herhangi bir pencere açtığımda tam ekran yaptıktan sonra sağ taraf biraz kayıyor.Yani scrollbar kısmının yarısı gözükmekte.

Bu sorunları nasıl halledebilirim?
Open-source lover

zeitgeist

xorg dosyasına istediğin çözünürlüğü eklemeyi deneyebilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Pierce_MVP

Alıntı yapılan: zeitgeist - 07 Temmuz 2011 - 09:55:12
xorg dosyasına istediğin çözünürlüğü eklemeyi deneyebilirsin.

O dosyayla ilgili çok şey gördüm ve kafam karıştı.Acaba gideceğim yolları yazabilir misiniz yada kaynak verebilir misiniz?
Open-source lover

empax

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
ciktisini aktarir misiniz.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Pierce_MVP

@ empax: Verdiğin kodu çalıştırdım ancak xorg.confg dosyasını boş bir şekilde karşıma getiriyor.
Open-source lover

empax

ilk once su ciktiyi aktari misiniz.
glxinfo | grep render
بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

Çıktı:

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on ATI RV350
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_light_max_exponent,
Open-source lover

empax

Tamam simdi ekran karti ayarlarini xorg dosyasina yazdiralim.
sudo aticonfig --initial -f
Daha sonra bilgisayari yeniden baslatip sudo gedit /etc/X11/xorg.conf icerigini buraya aktarir misin.
بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

@ empax: Hocam verdiğiniz komutu yazdım ancak "sudo: aticonfig: command not found" hatasını verdi.
Open-source lover

empax

Ekran karti surucusunu ek suruculer bolumunden kurmustunuz ?
بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

@ empax: Additional Drivers 'dan ekran kartım kurulu değil maalesef.O sekmeye tıklıyorum ne açılıyor nede herhangi bir yaşam belirtisi var.Ek olarak ekran kartı sürücüsünü resmi sitesinden indirdim ancak hata vedi .run dosyası.
Open-source lover

empax

LC_ALL=C /usr/bin/jockey-gtk
komutu ile acabalir ve yukleyebilirsiniz.
بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

@ empax: Dediğiniz komutu uyguladım.Additional Drivers açıldı.Ancak "No proprietary drivers are in use on this system" yazıyor.Ve ekran kartı sürücüsünü yükleyebileceğim bir seçenek bulamadım burada.
Open-source lover

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

@ empax: Denedim ancak "Error: No supported ATI RADEON/FIREGL adapter found" hatasını aldım. (11.04 versiyonu için)
Open-source lover

empax

Hangi adimda aldiniz? Ati kartim olmadigi icin deneme imkanim yok. Detaylari da aktarirsaniz betigi kullanmis arkadaslar yardimci olabilirler.
بسم الله الرحمن الرحيم

Pierce_MVP

@ empax: "sudo ./install-fglrx-debian.sh" komutunu tty2 de yazınca bu hatayı verdi.
Open-source lover

zeitgeist

@Pierce_MVP,

Kendin bir xorg dosyası oluşturarak çözünürlük ekleyebilirsin. Aşağıdaki bağlantıda hangi durumlarda, nasıl yapacağınla ilgili net bir örnek var. Hani olursa diye söyleyeyim; eğer sağlıklı bir şekilde açılmazsa sistem, güvenli kipte açıp xorg dosyasını silip yeniden başlatman sistemi eski haline getirecektir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21539.msg259601.html#msg259601

Pierce_MVP

@ zeitgeist: Teşekkürler.Ekran çözünürlüğünü artırabildim.Diğer sorunum ise ekranın sağı.Scrollbarın yarısı gözüküyor şu an.Onu nasıl aşabilirim?
Open-source lover

zeitgeist

Anlayamadım, ekran görüntüsü alman mümkün mü ya da biraz daha açabilir misin?

heartsmagic

Unity mi kullanıyorsun? Klasik Gnome ile bu sorun mevcut mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Pierce_MVP

@ zeitgeist: Hocam bi' bakarsanız resme ->

Sağ tarafta scrollbar tam olarak gözüküyo screenshot çekince ama normalde yarısı gözüküyor ekranım. Yani ekranımın genişliği biraz fazla.Bu sorunu halletmek istiyorum.

@ heartsmagic: Her ikisinde de ayni bu durum.
Open-source lover

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

Şu "scrollbar" dediğin "kaydırma çubuğu" değil mi? 

Belki monütörün tazeleme oranlarıyla ilgili bir meseledir ve belki bu oranları xorg a işlersek düzelir. Bunun için kullandığın monütörün HorizSync | VertRefresh değerlerini öğrenmek gerek. Şu bağlantıda yer alan belgede bu değerleri nasıl öğreneceğinle ilgili bilgi var. Değerleri edindikten sonra xorg dosyana işleyebilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,20912.0

xorg dosyasına şu şekilde eklemen yeterli olur herhalde ama sen yine de "ekran çözünürlüğü, tazeleme oranı" diye aratabilirsin forumda, çünkü bolca örneği vardır bu meselenin:

Alıntı YapSection "Monitor"
    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0" 
    HorizSync       30.0 - 71.0
    VertRefresh     50.0 - 160.0
EndSection

Tabi HorizSync | VertRefresh değerleri senin monütörüne ait olmalı.

Pierce_MVP

@ heartsmagic : Yok hocam masaüstü kullanmaktayım.Dizüstü kadar büyüklüğünde bir LCD ekranım var.

@ zeitgeist : Yanıtınız için teşekkürler.Ancak tam konuya girdim ve baktım ki "kaydırma çubuğu"nun sağına beyaz bir çubuk belirlenmiş.Ve şu anda kaydırma çubuğunu net bir şekilde görebiliyorum.Nasıl durduk yere oldu merak ediyorum.Ancak tekrar eski haline dönerse sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda tekrar deneme yapacağım.

Yardım eden herkese teşekkür ediyorum.Tam istediğim verimleri ekran üzerinde alamasamda şimdilik yeterlidir benim için.İyiki buraya üye olmuşum. :) İyi günler...
Open-source lover