intel 965GM x3100 sorunu

Başlatan arnavut55, 26 Mart 2008 - 18:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arnavut55

arkadaşlar linux da çok yeniyim, pardus denedim 5 gün kadar şimdide ubuntu 7.10 yükledim fakat her iki işletim sisteminde de ekran kartımı tanımıyor, kendi driveri yerine vesa kullanıyor. compiz eklentileri haliyle bi işe yaramıyor, sadece o da değil hiç bi oyunu ve grafiksel programları çalıştırmıyor

bi çok yol denedim olmadı, kernel güncellemeleri ve derlemeleri de denedim ne kadar riskli olsa da. ama olmadı

intel in kendi kurduğu site de driveri tanıtabileceğim yazıyordu onu da denedim bi sürü hata geldi karşıma sonuç değişmedi. bi fikri olan varsa linkleri veriyorum

http://www.intellinuxgraphics.org/install.html
http://www.intellinuxgraphics.org/man.html

şimdiden yardımcı olabilecek arkadaşlara başarılar diler teşekkür ederim.

linux da kalmak istiyorum ama bu sorun sabrımı yedi bitirdi :(

SoulSmasher

grafik kartınızın tam ismi nedir? (intel markası, model adı ve çipset adı dahil)

arnavut55

acer extensa 5620 de
Grafik
      Mobile Intel® GM965 Express Chipset, entegre 3D graphics, Intel® Graphics Media Accelerator (GMA) X3100 358/384 MB a kadar Intel® Dynamic Video Memory Technology den 4.0 (8 MB sistem belleğinden bağımsız, 350/376 MB'a kadarı paylaşımlı sistem belleği *), Microsoft® DirectX® 9'i destekler
*Sistem belleğinin boyutuna bağlı olarak

aynen budur, ilginiz için şimdiden teşekkürler

Sypro

ekran kartını tanımıyor derken? var olduğu şekilde mi görmüyor yoksa hiç mi görmüyor.
bir de şu ana kadar geldiğiniz aşamada izlediğiniz yolları teker teker yazar mısınz?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/16468
ve
https://bugs.launchpad.net/xorg-server/+bug/111257

kartımız (eğer son güncellemelerde değişmediyse) compiz desteklemiyor. Sürücü için iki alternatif var:

1. xserver-xorg-video-intel
2. xserver-xorg-video-i810 sürücüsüyle beraber 915resolution kurmak ve ayarlamaları yapmak.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arnavut55

valla o kadar çok yol denedim ki beynim allak bullak oldu. ben şimdiye kadar dos ortamında hiç bişey yazmadım desem doğrudur ama bunun için yazmadığım komut kalmadı, neyse ben hatırladığım kadarıyla yazayım

pardus kullanırken

pardus forumda birinin tavsiyesi ile

Section "Device"
   Screen 0
   Identifier "VideoCard0"
   Driver "i810"
   VendorName "Intel Corporation"
   BoardName "VESA Configured Board"
   Option     "RenderAccel" "true"
   Option     "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
EndSection

bu kısmı bu hale getirip

şu komutları izledim

Şimdi opengl desteğini açmak için terminalde şu komutu verin:
Kod:
update-opengl xorg-x11

ctrl+alt+backspace tuşlarıyla x ekranınızı yeniden başlatınız.
yeniden pc açıldıktan sonra denemek için terminalde lu komutu veriniz.
Kod:
glxinfo | grep -i "direct rendering"

cevap yes olursa 3d açıldı demektir. compizi kurmaya başlayabilirsiniz.
bu arada küçük bir hatırlatma umarım tüm güncellemelerinizi yapmışsınızdır. yapmadıysanız önce onu yapmanız gerekiyor.
önce eklideğilse contrip depoyu ekleyiniz terminalde şu komutla
Kod:
sudo pisi ar contrib-2007 http://paketler.pardus.org.tr/contrib-2007/pisi-index.xml.bz2

ardından güncellemeler için terminalde şu komutu veriniz
Kod:
sudo pisi up

fakat olmadı

sonra başka bi tavsiye ile;

1- Komut satırında
Kod:
pisi build http://svn.pardus.org.tr/pardus/devel/kernel/kernel/pspec.xml

yazdım

2- İşlem başarıyla tamamlandıktan sonra;
Kod:
pisi it kernel-2.6.18*

yazdım

fakat sonuç alamadım

sonra

Kod:
sudo pisi bi http://svn.pardus.org.tr/pardus/playground/ekin/system/base/bootsplash/pspec.xml

komutunu yazıp  bootsplash paketini yükledim

ama oda olmadı

3- Yine konsolda:
Kod:
cd /etc/X11
cp xorg.conf xorg.conf.yedek
rm -rf xorg.conf

yazarak yendiden başlattım

olmadı

bende ubuntu kurdum

baktım ubuntu da aynı sorun var driver kendim aradım

ararken intelin linux için kurduğu siteyi buldum ve burda bu linkleri elimden geldiğince uyguladım

http://www.intellinuxgraphics.org/install.html
http://www.intellinuxgraphics.org/man.html

bu linklerde

X.org 2D driver
$ git-clone git://anongit.freedesktop.org/git/xorg/driver/xf86-video-intel

DRM kernel module
$ git-clone git://anongit.freedesktop.org/git/mesa/drm

Mesa 3D GL driver
$ git-clone git://anongit.freedesktop.org/git/mesa/mesa

komutlarını uyguladım fakat Sonra /home/fuzuli/xf86-video-intel diye bir klasör oluştu. http://www.intellinuxgraphics.org/install.html adresinde aşağıdaki şekilde kurabileceğim yazılıydı. Ben de aynen yaptım.
The compilation of 2D driver is simple:
$ cd $DOWN_ROOT/xf86-video-intel
$ ./autogen.sh --prefix=${XORG_DIR}
$ make && make install
At last, 2D driver library file (intel_drv.so) will be installed to $XORG_DIR/lib/xorg/modules/drivers/.
Ancak her defasında şu hata mesajını veriyor ./autogen.sh: 9: autoreconf: not found.
xf86-video-intel klasörüne girdiğimde install.sh diye bir dosya var ama autoreconf diye bir dosya yok malesef...

özetle durum budur

heartsmagic

Tamam tüm özeti ve Pardusu unutup dediğim sürücülere sen bir göz at. Bir şey yazmana sanırım gerek yok, sürücüleri kurup intel veya i810 olarak deneyebilirsin.

Dediğim gibi sorunlu bir kart, işe yarar mı yaramaz mı bilemem. Yukarıdakiler deneyip çözüme ulaşanlar var.

arnavut55

acemiliğime verin kusura bakmayın

fatih55@fatih55:~$ xserver-xorg-video-intel
bash: xserver-xorg-video-intel: command not found
fatih55@fatih55:~$ xserver-xorg-video-i810
bash: xserver-xorg-video-810: command not found
fatih55@fatih55:~$

beceremedim galiba bunları çalıştırmayı

birde ekran ve grafik tercihlerinden grafik kartının sürücülerini seçebiliyorum, intel gözüküyor, intel ile birlikte 810, 915 ve 965 seçenekleride gözüküyor seçiyorum fakat yeniden başlatınca ekranda bozulmalar oluyor, ekran çözünürlüklerini düştük, eski haline gelsinmi diyor hayır da desem evet de desem yine vesa ya dönyor.

heartsmagic

O zaman sürücüler kurulu demektir. Bu durumda 915resolution paketini kurup, kurcalaman gerekebilir. O verdiklerim komut değildi sürücü ismiydi. Sen 915resolution paketini kurup biraz araştırmayla nasıl çözünürlük ayarlayacağına göz atsan fena olmaz.

Bir Intel kullanıcısı değilim, sadece kabaca yardım edebilirim.

arnavut55

arkadaşlar bu iki resimden görüldüğü gibi hem donanımı tanıyıp hemde driveri yanlış algılaması nasıl oluyor?

[IMG]http://img127.yukle.tc/images/9843Ekran_Goruntusu.png[/img]

[IMG]http://img127.yukle.tc/images/2501Ekran_Goruntusu-1.png[/img]

heartsmagic

Linuxta ve buna bağlı Ubuntu dağıtımında Windows mantığı yoktur. Donanımı algılayabildiği kadar algılar ancak bu sürücüyü yükleyeceği anlamına gelmez. Şekilde görüldüğü gibi senin kartı Intel olarak algılıyor ancak sen sürücüyü değiştirmediğin sürece vesa olarak devam ediyor.

Temennimiz ilerde donanımı algıladığında bize sürücü seçimi için teklif sunması.

arnavut55

ben sürücüyü değiştirmediğim sürece vesa olarak kalacak diyorsunuz, ne bana izin veriyor nede değiştiriyor bu sürücüyü. windows mantığı yok ama alternatif bi mantık da yok galiba. kusura bakmayın biraz ağır olacak ama linux un daha çok yol katetmesi lazım bence. kullandığım cihaz msa üstü olsaydı ekran kartını değiştirirdim ama malesef değiştiremiyorum. inşallah çok fazla beklemeden sorunlar halolunca linux a geri dönerim

heartsmagic

Se benim 2-3 mesaj yukarıda yazdıklarımı okudun mu?
Kusura bakmam. Linux 1 kullanıcıdan oldu diye değerini kaybetmez. Dilediğini yapmakta özgürsün.

arnavut55

bütün mesajlarını okudum , zaten bi çözüm bulurum diye dört gözle bakıyorum, eksik bişey varmı diye de arattırdım olabilecekleri. zar zor da olsa 915resolution  kurdum ama çözünürlük ayarlarını değiştirdi sadece, ona ihtiyacım yoktu. deneyip sonuca ulaşanlar da eminim çözünürlüğü yükselttiklerine sevinmişlerdir. compiz çalıştıran bi ikişi varsa bu kartla ben uğraşmaya devam ederim. yada dediğiniz gibi linux bu kartı desteklemiyor.

okumadığım bişey kalmışmı?

heartsmagic

Linux senin kartını değil, Intel compiz desteklemiyor! Elmayla armutu karıştırmayalım. Ne zaman ki senin kartın compiz destekler o zaman istediğin şeye kavuşursun. Madem bu cepheden medet umuyorsun, Windows üzerinde bu kartla Crysis oynayabilir misin?

arnavut55

crysis oynayamayan compiz kullanamaz yada compiz kullananların hepsi crysis oynayabilir diye bi kaide mi var. nasıl bi alaka anlayamadım.

destekleme statüsüne göre

crysis=compiz  ,   crysis>compiz , crysis<compiz

yada

crysis=compiz>GM965   gibi bi durum varda ben mi bilmiyorum

belkide

crysis>GM965>compiz durum bundan ibarettir ama yazılımsal bi eksiklik vardır

bundan sonra kullanmayı düşününlere windows da crysis dene , oluyorsa compiz kur diyelim de windows temmeli linux işletim sistemi gibi kaos yaşansın olurmu.

tekrar kusura bakmayın  ama ben hayatımda bitek bu ilgisayarı, bu donanımı görmedim. compiz kullanan bi çok donanım gördüm, çevremde linux kullanan da bi çok insan biliyorum ama crysis oynadıklarını hiç görmedim. çok da sağlam ekran kartları görmedim

heartsmagic

Verdiğim örneği nerelere çekmişsin, garip. Ben neden söylemiştim bunu; kartının Linux altında desteklenmemesi ne yazık ki Linux'un suçu değil. Haliyle Compiz çalışmıyorsa burada da Linuxu suçlayamazsın. Aynen Windowsa gidip Crysis oynamaya çalışıp ardından da "Windows bana Crysis oynatmıyor" demek gibi bir şey oluyor bu.

Nerelere gitmiş bir örnek, ilginç.

Alıntı Yapkusura bakmayın biraz ağır olacak ama linux un daha çok yol katetmesi lazım bence. kullandığım cihaz msa üstü olsaydı ekran kartını değiştirirdim ama malesef değiştiremiyorum. inşallah çok fazla beklemeden sorunlar halolunca linux a geri dönerim

Kısacası Intel'in birazcık yol kat etmesi lazım. Linux'un kendisine has problemleri olduğu doğru ancak doğru dürüst destekle gelmeyen donanım için cebinden sihirli çubuk çıkartamaz Linux.

arnavut55

neyse ya, oyun oynamak gibi niyetle almadım makineyi ama güzel bi işletim sistemim olsun istedim o kadar.

daha fazla kafa şişirmeme gerek yok, olmuyorsa olmuyordur. şansıma küseyim

arnavut55

bu arada alakası varmıdır bilmiyorum ama windows da 3 boyutlu masa üstü eklentilerini deniyorum oluyor, küp şeklinde masa üstleri, 3 boyutlu masa üstü efektleri felan. ama ubuntu kadar güzel olmuyor.

heartsmagic

Mesele o zaten compiz çok farklı bir olgu, buna kartların üreticilerinin destek vermesi lazım. Kocaman ATI bile son kartlarına kadar bu desteği kendisi veremiyordu. Compiz için XGL kullanmak gerekiyordu. Haliyle eğer kartın desteği yoksa yapılacak çok bir şey yok. Araştırmak lazım yine de.

Kafalar şişmez, fikir paylaşıyoruz. Kısacası sen ne kadar kafa şişirdiysen ben de o kadar şişirmişimdir.

Sypro

windowstaki gibi yapay olmadığı için güzel görünmesi çok normal linux üzerinde.

ama -bildiğim ve aklıma gelenler- yod'm 3d, real desktop, styler gibi programlar ile sadece RAM kaybı yaşarsın, öyle çok çok güzel efektler yok ne biliyim taklalar attırmalar falan hikaye yani.

ayrıca insanların linux a neden büyük oranda görsellik yüzünden geçtiğini bi anlasam..
bi kişi de "abi buna virüs torjan bulaşmıyo, bakalım nasılmış" falan desin ya.. hep bi compiz sevdası.. compiz olmasa ne linux olcak ne kullanıcısı..

ayrıca şu vidyo da ilgililere gelsin : http://www.youtube.com/watch?v=HY95rZ1w1kg&feature=related

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Ne güzel. Demek ki destekleniyormuş, kaldı ki forumda biri bile anlatmış. Benim desteklenmiyor demem yanlış yönlendirmiş olmuş böylece. Gerisi kart sahiplerine kalıyor.

Sypro

ilgili derken seni kast etmedim yanlış anlaşılma olmasın, vidyo içeriğine ilgili olanlara demek istedim.

heartsmagic

Senin söylediğin ilgili meselesi için değil elbette yazdığım, sonuçta çalışan karta çalışmıyor demişim. Hoş benim de baktığım yer Ubuntu forumları idi ancak çalıştıran var işte.

Sypro

ubuntu forums'ta da birisi bi anlatım yapmış, takdir de görmüş de tam olarak inceleme fırsatım olmadı.

[deb] xserver-xorg-video-intel_2.1.0-1ubuntu1_i386 feisty backport (965GM X3100 fix)

böyle bişey, belki burdan da bi yerlere varılır. dediğim gibi sadece topic ismi ve gelen yorumlara baktım.