11.10 Compiz çalışmıyor

Başlatan xxx3, 06 Temmuz 2011 - 00:57:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Arkadaşlar başlıgı güncelledim   uzun zamandır ubuntu kullanma fırsatım bulamadım o yüzden de konuya geri dönüş yapamadım şimdi aynı sorun 11.10 da baş gösterince yeni konuda açmak istemedim bu konuyu güncellemek daha doğru olacaktır diye düşündüm daha önce 11.04 çalışmayan compiz 11.10 da da çalıştıramadım malesef sorunu bir türlü bulamadım fusion-iconu açtığım anda compiz çalışmaya başlıyor fakat bılgısayarımda kılıtlenıyor ekran kartım zaten unity 3d'yi desteklemiyor onu anladım ama compiz neden çalışmıyor onu bir türlü bulamadım.

cemoli

Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

xxx3

BayboraKaan

Hangi masaüstü yöneticisini kullaniyorsunuz?

xxx3

BayboraKaan

Klasik Ubuntu ile mi aciyorsunuz yoksa Gnome3 mü?

xxx3

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 23 Ekim 2011 - 15:44:05
Klasik Ubuntu ile mi aciyorsunuz yoksa Gnome3 mü?
Sanırım gnome3 çünkü 2d unity çalışıyor  :)

BayboraKaan

:) Gnome3'te Compiz destegi yok. Acilis ekraninda kullanici isminin yaninda secim yaparken Gnome mu yoksa Gnome klasik mi seciyorsun?

xxx3

Açlış ekranımda şifre yazdığım yerin yanındakı dişli iconuna tıklayınca ubuntu ve altında ubuntu 2d yazıyor  :) Ben ubuntu olanla giriyorum ön tanımlı olarak  ;D

if

@xxx3, Gnome3 ile Unity 2D birbirinden farklıdır. Sisteminizde Gnome3 yüklü değil. Unity desteği yoksa kartınızın compizi çalıştırmanız zor. Unity 2D ortamında compizi açmanız da buna dahil. Yine de lspci | grep VGA ne döndürüyor bakalım.

BayboraKaan

Simdi oldu o zaman sen Unity 3D kullaniyorsun Solda bir panel mevcut mu?

Birde ccsm kurulu mu? Degil ise;

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

xxx3

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 16:03:06
@xxx3, Gnome3 ile Unity 2D birbirinden farklıdır. Sisteminizde Gnome3 yüklü değil. Unity desteği yoksa kartınızın compizi çalıştırmanız zor. Unity 2D ortamında compizi açmanız da buna dahil. Yine de lspci | grep VGA ne döndürüyor bakalım.

taylan@taylan-HP-Pavilion-dv5000-RE294EA-AB8:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [GeForce Go 7400] (rev a1)

Sanırım ubuntudaki gelişmelerin çok gerisinde kalmışım  :-[

xxx3

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 23 Ekim 2011 - 16:05:38
Simdi oldu o zaman sen Unity 3D kullaniyorsun Solda bir panel mevcut mu?

Birde ccsm kurulu mu? Degil ise;

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Evet solda bir panel mevcut ve ccsm kurulu yanlız şunun çıktısı sanki bana unity kullanmayacağımı söylüyor yoksa ben mi yalnış düşünüyorum ?

taylan@taylan-HP-Pavilion-dv5000-RE294EA-AB8:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce Go 7400/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 285.05.09

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          no
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       no
taylan@taylan-HP-Pavilion-dv5000-RE294EA-AB8:~$

gufabe

Alıntı YapNot blacklisted:          no

Kartınız kara listede...

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28128.0

if

xxx3

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 16:21:30
@xxx3, jockey-text --list ne döndürüyor?

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/726496

xorg:nvidia_173 - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_96 - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_96_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_current_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)
xorg:nvidia_173_updates - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
Şunu belirtmek istiyorum normalde kurulumdan sonra otomatık olarak 173 numaralı sürücü etkinleşmişti fakat performansta biraz sıkıntı vardı bende yazılım merkezinden 185 numaralı sürücüyü kurdum belirtmek isterim.

if

@xxx3, verdiğim hata kaydında bir kaç öneri var. Kiminin işine yaramış kiminin yaramamış. 32. iletide[1] sizinle aynı kartı kullanan biri @gufabe'nin yönlendirdiği bağlantılda söylenen UNITY_FORCE_START=1 girdisiyle ve nvidia-173 sürücüsüyle Unity 3D kullanabildiğini belirtmiş.

[1] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/726496/comments/32

xxx3

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 18:34:30
@xxx3, verdiğim hata kaydında bir kaç öneri var. Kiminin işine yaramış kiminin yaramamış. 32. iletide[1] sizinle aynı kartı kullanan biri @gufabe'nin yönlendirdiği bağlantılda söylenen UNITY_FORCE_START=1 girdisiyle ve nvidia-173 sürücüsüyle Unity 3D kullanabildiğini belirtmiş.

[1] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/726496/comments/32

Söylediğini deniyeceğim yalnız ek sürücüler kısmında iki tane 173 sürümü var bir tanesinin yanında sürüm sonrası güncellemeler yazıyor ben hangisini yüklemeliyim ve ikisi arasında ne fark var anlamadım

if

@xxx3, birisi 173 sürücünün güngellemesi sadece. Şöyle yapalım. 173 sürücüsünü etkinleştirmeden UNITY_FORCE_START=1 girdisiyle çalıştırın sistemi, gözlemleyin. Sonra 173 sürücü ile deneyin. Karşılaştırmış oluruz.

xxx3

Alıntı yapılan: if - 23 Ekim 2011 - 23:25:25
@xxx3, birisi 173 sürücünün güngellemesi sadece. Şöyle yapalım. 173 sürücüsünü etkinleştirmeden UNITY_FORCE_START=1 girdisiyle çalıştırın sistemi, gözlemleyin. Sonra 173 sürücü ile deneyin. Karşılaştırmış oluruz.
Tamam deneyip sonucu bildiricem çok teşekkür ederim yardımlarınız için  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2011 - 00:07:22

Malesef gerek 173 numaralı sürücüyü etkinleştirmeden önce gerekse etkinleştirdikten sonra sistem açılmadı masaüstü göründü fakat sadece duvar kağıdı vardı.

decent

* Masaüstü göründü dediğiniz kısımda CTRL+ALT+F3 tuşlarına basın.
* Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin
* Aşağıdaki komutları yürütün:

sudo rm ~/.compiz*
sudo apt-get install dconf-tools
gconftool-2 --recursive-unset /apps/compiz

ve sistemi yeniden başlatın.

sudo reboot

xxx3

En kısa sürede deniyeceğim sonucu buraya yazarım teşekkür ederim.

decent

Sabit başlığın ilk iletisinde bulunan compiz sıfırlama komutlarını da yürütebilin.