Kabuk (SHELL) nedir? Nasıl Kullanılır?

Başlatan sidious, 12 Ağustos 2008 - 03:26:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jazzistan

Kafama en çok takılan konulardan biriydi bu. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

sidious

uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba arkadaşlar. yazının devamını en kısa zamanda derleyip konuyu dağıtmadan kısa ve öz bir şekilde bitireceğim.

Alıntı yapılan: mtilhan - 26 Mart 2009 - 17:21:25
Alıntı yapılan: HasanŞahin - 26 Mart 2009 - 16:56:55
Alıntı yapılan: sidious - 12 Ağustos 2008 - 03:26:05
Peki bu seçenekleri nasıl kullanırım?
Öncelikle; bir komutun ne işe yaradığı, alt seçeneklerinin ne olduğu gibi bilgileri öğrenmemiz gerekmektedir. bunun için UBUNTU da man komutunu, LINUX sistemlerin genelinde ise --help komutlarını kullanabiliriz.
Bu güzel yazıyı bende okudum. Gerçekten çok güzel olmuş.
Yukarıdaki cümleden, "man komutu sadece Ubuntu'da vardır" gibi bir anlam çıkmıyor değilmi?
Umarım çıkmıyordur çünkü diğer dağıtımlarda da man paketini yükleyince man kullanılıyor :)

Tabiki arkadaşlar diğer dağıtımlarda da man komutunu kullanabiliyoruz. sanırım orda cümle düşüklüğü var bir sonraki update de düzelteceğim.
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

astronomer

elinize sağlık öncelikle.

ben yeni olduğum için bu kabuk kavramını hala pek iyi anlayamadım. somut bir örnek ile desteklemeniz mümkün mü acaba? somut örnek derken, anlaşılabilecek bir modelleme yapmanızı istiyorum, konuyu kavratmak için.gerçekten öğrenmek istediğim * bir şey kabuk kavramı, iyi anlamam gerektiğini düşünüyorum.

teşekkür ederim.

bytan

@astronomer,

Çoğu komutu ve işlemi kabuk üzerinden yapıyoruz. Ayrıca çeşitli yazılımlar da kabuk üzerinde geliştiriliyor. Kabukla yapılan çalışmalara örnekler:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,118.0.html

Bu konuda somut örnekler için forumda @ironic ve @hitokiri'yi takip edebilirsin. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

astronomer

teşekkür ederim dediklerinizi de dikkate alacağım :)

ama benim somut örnekten kastım şuydu: kabuk dediğimiz şeyin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için, günlük hayattan bir kesitle örnek verebilrmisiniz acaba? :) mesela güneş sistemini hep portakalla-misketlerle filan anlatıyoruz, onun gibi birşey. :D bunu anlayabilirsem inşallah ben de kabuklarla uğraşmaya başlayabilirim :) proje başlıklarını inceledim çok ilginç şeyler var :)

bytan

Daha nasıl somut örnekle açıklanabilir bilmiyorum. :) Sisteme açılan kapıdır diyeyim bari. Canın ne isterse kabuklarla yapabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

astronomer

bir miktar daha araştırdım. sanırım kullanıcının anladığı dili, 1 ve 0 lara çevirip işlemcinin anlayacağı hale getiren bir şey bu kabuk. peki şimdi komik olacak ama, madem böyle bir iş yapıyor kabuk, o halde yeni yeni sıfırdan kendi özel programlama dilimi yazabilir miyim :) daha doğrusu böyle bir işlevi var mı kabuk programlamanın?

andirinli

Alıntı yapılan: astronomer - 07 Temmuz 2010 - 23:28:53
bir miktar daha araştırdım. sanırım kullanıcının anladığı dili, 1 ve 0 lara çevirip işlemcinin anlayacağı hale getiren bir şey bu kabuk. peki şimdi komik olacak ama, madem böyle bir iş yapıyor kabuk, o halde yeni yeni sıfırdan kendi özel programlama dilimi yazabilir miyim :) daha doğrusu böyle bir işlevi var mı kabuk programlamanın?

bildiğim kadarıyla programlama dili oluşturulamaz. kabuk zaten yorumlanarak çalıştırılan bir dil ile programlanıyor. windows daki bat dosyaları gibi
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

heartsmagic

1 ve 0'lar doğru tanım olmuyor ancak doğru olan şey kullanıcının komutlarını sisteme aktarmasıdır diyebiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

Gerçekten çok iyi bir yazı olmuş.Eline sağlık.

Ben birşey sormak istiyorum.Kablosuz bir mouse um var.Ortasıındaki misket sağa ve sola oynayabiliyor.Bunu Ubuntu'da aktifleştirmek için bu kabuklarla mı çalışmam gerekiyor yoksa bambaşka birşeyin içine mi dalmam  gerekiyor?
Bu tuş aslında aktif ama sadece eye of gnome da fotoyu sağa sola götürüyor.Ben bunu  internette dolaşırken back-forward olarak ayarlamak istesem(Şu an o kadar bilgiye sahip değilim) Ubuntu'nun neresini kurcalamam lazım?

heartsmagic

@okan_ubuntu, kabuk ile alakalı değil senin durumun. Muhtemelen X ile alakalı ve xorg.conf dosyasına eklemeler yapman gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

canosayan

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 10 Temmuz 2010 - 13:45:21
Tamam anladım sağol.

bir de ne yapmak istediğine göre değişir. mesela bu eğer compiz ise daha kolayı var
xev | grep button ile farenin tuşlarına verilen isimleri öğrenebili, bunları uygulamalarda kısayol ayarlayabilirsin. mesela bahsettiğin tuşları ben küpü çevirmek için kullanıyorum.
Chmod bizim işimiz.

aysberg313

Tümünü seç, sağ tık, kopyala, yeni belge, yapıştır, kaydet ve çık. Teşekkürler. En az 5 kez okunmak ve ileride tekrar tekrar faydalanmak üzere yedekledim, emeğine sağlık.
Sevmezdim kabuklu yemiş, Linux çekirdeği tadıncaya dek !..

Haoskman

Eline sağlık. Daha taze bir linux kullanıcısı olarak bana bir çok şey kattı bu yazı....