arch linux gayri resmi Türkçe forum projesi

Başlatan fallofahero, 05 Temmuz 2011 - 16:10:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fallofahero

maalesef arch linuxun şuan aktif türkçe bir web sitesi yok. benim büyük zamanım ingilizce arch linux wiki ve forumunda geçti. şimdi düşünüyorum bir yandan ufak ufak bir forum sitesi kursak özellikle yeni arch ile tanışanlar için iyi olur. bir yandanda organize olur arch taki wiki belgelerini tr ye çevirme çalışmaları yaparız

yani sonuç olarak gayri resmi bir arch linux türkiye forum sitesi açmayı düşünüyorum ama benim bilgim kendi bilgisayarmı kullanmaya ancak yetiyor. orta seviye hostingim (bluehost) mevcut bir domain alıp sade basit bir forum sitesi açmak istiyorum.  önce sizlerin fikrini almak istedim.

düzenleme= kendiliğinden değişen başlık

furkankalkan

Gerçekten iyi olur :D Arch la tanışmış biri olarak bağımlılık yaptığını söyleyebilirim :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

sem

Arch'ın bir sitesi vardı ne oldu o kapandı mı?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

fallofahero

her yerde şubat-mart 2010 gibi resmi tr topluluğu sitesi açıldı diye tanıtım yapılmış daha sonra sanırım çoğunlukla maddi sebeplerden dolayı devam edememiş maalesef.

BayboraKaan

fallofahero

evet var ilk mesajımda da belirttim ancak hiç oradaki bilgileri kullanmayı denediniz mi? çok az ve çok eskiler ilk mesajımda belirttiğim gibi onları da çevirmek için organize olunsa arch kullanıcıları için iyi olur.

kaldı ki wikiye soru sorulmadığı için yine bir türkçe forum eksiği var

sem

İnsanı ikilemde bırakacak bir başlık olmuş. Çünkü;

Düşünce çok güzel ayrıca iyi niyetli ve gerçekten taşıması gereken felsefeye de uygun düşüncülerle açılmış bir başlık olduğu belli.

"özellikle yeni arch ile tanışanlar için iyi olur" cümlesinden de anlayacağımız gibi.

Bu kısmı çok güzel tabii fakat ikilemde bırakan kısmı ise; SUDO gibi bir güç var elimizde. Fakat bu aralar çok kan kaybediyor. Derginin çıkmadığı ikinci ay oldu bu ve SUDO tarihinde böyle bir şey olmamış hiç. Diğer yandan destek bekleyen başka tayfalar da var. Çeviri, Wiki, UGT gibi.

İnsanı ikilemde bırakan ise son paragrafta belirttiklerim. Dediğim gibi çok güzel düşünüyorsunuz fakat bir üstteki paragraftaki durumlar mevcutken  bu forumdan farklı bir dağıtımın gayri resmi de olsa bazı sorumluluklarını üstlenebilecek ayrıca bir forum tayfası çıkabiliyorsa eğer ortada bir terslik var demektir.

Köstek olmaya çalışmıyorum tabii ya da böyle bir forum kurulursa salt buradaki üyelerden oluşan üzülmem de. Aksine hoşuma da gider. Açıkcası kapanmış olduğunu belirttiğiniz Arch sitesinden de hoşlanmıyordum, gereğinden fazla agresif buluyordum (şahsi görüşümdür). Bu nedenle aksine aslında hoşuma da gider. Ama...

Ama belirttiğim sebeplerden dolayı da ikilemde kalıyorum. 
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

agritux

Dergi için ne yapabiliriz? bir görüşelim.

sem

Söylediklerimin ajitasyon (acıtasyon değil ajitasyon) olarak algılanmamasını temenni ediyorum.

Dergi, Wiki, Çeviri, Wiki, forum için yapılacaklar aslında bariz olan şeyler. Wiki için içerik ekleme/forumdan taşıma/çeviri ile ekleme yapılabilir ya da çeviri için launchpad hesabı ile çevirilere destek verilebilir. SUDO için makale yazmak isteyen arkadaşlar makaleyi yazıp bana ya da ekipten bir başka arkadaşa mail ya da özel ileti yoluyla bildirebilir. Forum için ise bildiklerimizi ilgili başlıklara aktarmak yeterli olacaktır.
Burası dünya?

agritux

fallofahero

o amaçla yazmadığınızı biliyorum ama kendimi insan gücü hırsızı gibi hissetim :)

yeni başlayanlar için dememin en büyük nedeni arch kullanan ve biraz ileri derece kullanan kişilerin büyük ölçüde zaten bi foruma vs. ihtiyaç duymamaları. ingilizce de olsa güncel bir wiki incelemek bile çoğu kişiye yetiyor ki arch ında wikisi çok geniş kapsamlı.

benim burda başlık açmamdaki en büyük neden acaba gerçekten böyle bir ihtiyaç var mı yoksa benim gibi 10 kişi mi istiyoruz zaten bu yüzden mi açılmıyor ve aynı zamanda  yorum almak istiyorum zaten arch kullananların takıldığı bir yer mi var da ben bilmiyorum ya da zamanında açıldı da tutulmadı neden tekrar denensin vb..... konu hakkında bilgisi olan olursa yol göstersin istedim vb..... ticari bir amaç olmayacak ve çok büyük bir ilgi olacağınıda sanmadığımdan host masraflarını karşılarım ki zaten hali hazırda kendini götürüyo hostum ve sonuçta reklama gerek kalmaz diye düşünüyorum.

şu kpss den sonra linux la özellikle arch la biraz haşır neşir olucam hem ben kurcalar öğrenirim hem öğrendiklerimi belgeleştiririm ve elimden geldiğince derginiz için gönderirim

sem

@fallofahero;

Tekrar etmek isterim, çok güzel düşünmüşsünüz. Umarım projenizi hayata geçirebilirsiniz. Projeniz gerçekleşirse 10 kişiden fazla hatta epey fazla kişiye ulaşacağınıza inanıyorum çünkü Arch'ın mükemmele yakın bir dağıtım olduğunu düşünüyorum.

Ben daha çok programlama ile ilgileniyorum. Böyle bir forum olursa sanıyorum ki programlamaya da yer verilecektir. Hatta C, C++ ve yeni başlayan arkadaşlara yetecek kadar olan Linux bilgimle elimden geleni de yaparım açıkcası, tabii zamanım el verdiğince.

Fikrimi çok açık dile getireyim, sizin yanlış anlayacağınızı düşünmüyorum; keşke insan gücü hırsızı olsanız. Keşke ortada insan gücü olsa da paylaşamasak =)
Burası dünya?

kalkan1973

Türkçe forum harika olur. Yarı ingilizcemle çoğu dökümandan pek birşey anlayamıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

iceboy

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 05 Temmuz 2011 - 21:02:43
Arch'in kendi Türkce wikisi var;

https://wiki.archlinux.org/index.php/Main_Page_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29

Verdiğiniz linkteki bağlantıların çoğu eski,yani maddi sebepler yüzünden yoluna devam edememiş arch türkiye forumuna yönlendiriyor yani geçersiz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2011 - 00:37:38

3-4 kez arch kurulumunu başari ile bitirip,masaüstünü kurduktan sonra sisteme girememiş birisi olarak bende yardım etmek isterim.İngilizcem harika değildir ama en azından internetten konuları toparlayıp derleyebilir,yapabildiğim kadarıyla çevirebilirim..Çok yardım etmek isterim..
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

bytan

@fallofahero,

Başlığı değiştiren benim, kendiliğinden değişmiyor. Türkçe forum projesi oluşturmaya çalışırken başlığın İngilizce olarak tanımlanması bana garip geliyor. Zaten kullandığın İngilizce kelimenin Türkçesini ise paragraflarında güzelce kullanıyorsun. O halde neden başlık İngilizce kalsın?

Değişme nedeni budur. Umarım açacağın forumda da Türkçe hassasiyeti bulunur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fallofahero

tırnak içinde özellikle yazılmış bir kelime ama neden değiştirdiğinizi anlamadım forumda "unoffical" yazmak yasak mı? başlıklarda bir sürü ingilizce kelime varken ve değişmezken neden bu özellikle ve ısrarla değiştiriliyor ve madem türkçe ye uygun olmadığı için değişiyor neden yanlışı yanlışla değiştiriyorsunuz doğrusu "gayriresmi" olacak. neyse siz nasıl isterseniz öyle olsun yönetici sizsiniz.

kalkan1973

Neyse detaylara takılmayalım. Forumu açabilirseniz ben de yardımcı olmaya çalışırım.
Evde İşte her yerde Linux

Contempt

Önce bu konuyu
http://tuxweet.linux.org.tr/view/post:179870#comments

Ardından bu konuyu
http://tuxweet.linux.org.tr/view/post:258785#comments

Okumanızı tavsiye ediyorum. Arch sevdalısı çok ama bu işi sağlam sırtlanacak sevdalılar ne yazık ki tatilde :)
Herşeye Rağmen...

bytan

Alıntı yapılan: fallofahero - 07 Temmuz 2011 - 08:55:59
tırnak içinde özellikle yazılmış bir kelime ama neden değiştirdiğinizi anlamadım forumda "unoffical" yazmak yasak mı? başlıklarda bir sürü ingilizce kelime varken ve değişmezken neden bu özellikle ve ısrarla değiştiriliyor ve madem türkçe ye uygun olmadığı için değişiyor neden yanlışı yanlışla değiştiriyorsunuz doğrusu "gayriresmi" olacak. neyse siz nasıl isterseniz öyle olsun yönetici sizsiniz.

Neden değiştirdiğimizi bir önceki iletimde açıkladım. Bak ne güzel daha doğrusunu da biliyorsan neden bu ısrarla İngilizce kullanma isteği?

Forumun yüzde yüzünü Türkçe yapamıyoruz ama elimizden geldiği kadarıyla Türkçe kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Yüzde yüz Türkçe yapamıyoruz diye de tamamen bırakacak halimiz yok. İş biraz da kullanıcılara düşüyor. Her iletiyi her başlığı okuyup Türkçeleştiremeyiz. Kullanıcı Türkçesini bildiği halde İngilizce yazıyorsa, hatta düzenlediğimiz halde tekrar İngilizceye çeviriyorsa bizler ne yapalım?

Dil hepimize aittir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

fallofahero

peki özür dilerim ve tartışmayı kapatalım mümkünse konumuz bu değil sonucunda.

archtr.com (daha alfa bile değil)

kpss bitmesiyle ve bil.i biraz adam etmemin ardından bu gün biraz uğraştım ve resmi sitesinin görünümü ile aynı olarak wordpress + renkleri benzer mümkün olduğunca sade tutmaya çalıştığım smf forum kurdum. henüz daha taslak aşamasında. her türlü yorum ve öneriye sonuna kadar açığım. foruma üye olacaksanız da şimdilik deneme amacı ile olacağını verilerin kaybolma ihtimali olduğunu belirteyim.

haberleri kendi sitesinden rss ile çektim görünürlük olsun diye... site açılınca ana sayfada ingilizce hiçbir haber olmayacak. archlinux.org ta haber çıktıkça belirli bir kategoriye otomatik düşecek ve bu haberler çevrilince ana sayfada yayınlanacak. bunun dışında belirli tanıtım ve sunumları da ana sayfada haber olarak yayınlayabiliriz diye düşündüm.

yeni wiki kurmaktansa resmi sitedeki belgelerin çevrilmesi ve güncellenmesi ile kullanılması daha uygun geldi bence ancak gerekirse wiki de kurabilirim.

yarım günce bu kadar.... yorumlarınızı bekliyorum

Kadir Can

Arch kullanmıyorum ama elimden geldiğince yardımcı olurum.
Site şu an iyi durumda.
Yalnız forumdaki o saçma mesajlar silinmeli.
Kolay gelsin. :D

bytan

PF @ ST

Contempt

@fallofahero zorlu bir viraja doğru yol almıssın seni tebrik ediyorum ve hayırlı olsun. İlk etap için için forum ve blog güzel olmuş.
Herşeye Rağmen...

fallofahero

İçinden keşke archın türkçe forumu olsada rahatlasak diyipte gelmeyenlerin kerneli panic versin mbr leri bozulsun her güncellemeden sonra sıkıntı yaşasınlar zaten en olmadı arch la başlayan ne forumu olur okçuluğa falan çeviririz artık ........
işin şakası bir yana yorumlarınız için teşekkürler

sem

Burası dünya?