Bilgisayarınızı kullanırken ortalama sabit disk sıcaklık değeriniz nedir?

Başlatan bytan, 05 Temmuz 2011 - 13:04:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilgisayarınızı kullanırken ortalama sabit disk sıcaklık değeriniz nedir?

35 ve daha düşük
14 (23%)
36-40
13 (21.3%)
41-45
15 (24.6%)
46-50
7 (11.5%)
51-55
6 (9.8%)
56 ve daha yüksek
6 (9.8%)

Toplam Oy Verenler: 61

hsngrms

ViolenTornado isimli arkadaş özel mesaj atıp bir şey sormuş. Profili özel mesaja kapalı olduğu için okuyacağını umarak yanıtı buraya yazıyorum:
Est. ne rahatsızlığı. Yüksek performans derken evet Windows 7'deki gibi yüksek performans, overclock yapmadım sadece Jupiter adında bir program kullanıyorum. i7 işlemciler hakkında pek bir fikrim yok o yüzden ne desem yalan, sadece denemekten zarar gelmez diyebilirim :) Program için inceleme yapmıştım, hakkında bilgi alıp yükleyebilirsiniz. Linux Mint'te sorunsuz çalıştığı için Ubuntu'da da çalışacaktır.
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,1849.0.html
Kolay gelsin.

bytan

@hsngrms,

30 ileti sınırı olduğu için özel ileti atamıyorsun.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hsngrms

Alıntı yapılan: bytan - 09 Temmuz 2011 - 01:04:24
@hsngrms,

30 ileti sınırı olduğu için özel ileti atamıyorsun.
Bilgilendirme için teşekkürler.
Mail gönderip yukarıda yazdığım mesaja link verdim.
:)

omergex

Alıntı yapılan: hsngrms - 09 Temmuz 2011 - 00:33:41
ViolenTornado isimli arkadaş özel mesaj atıp bir şey sormuş. Profili özel mesaja kapalı olduğu için okuyacağını umarak yanıtı buraya yazıyorum:
Est. ne rahatsızlığı. Yüksek performans derken evet Windows 7'deki gibi yüksek performans, overclock yapmadım sadece Jupiter adında bir program kullanıyorum. i7 işlemciler hakkında pek bir fikrim yok o yüzden ne desem yalan, sadece denemekten zarar gelmez diyebilirim :) Program için inceleme yapmıştım, hakkında bilgi alıp yükleyebilirsiniz. Linux Mint'te sorunsuz çalıştığı için Ubuntu'da da çalışacaktır.
http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,1849.0.html
Kolay gelsin.

bir aralar panele işlemci frekans değeri adındaydı galiba, bir programcık yükleyip oradan ondemond falan gibilerde tercihler seçebiliyorduk. Bu program ondan daha farklı, daha profesyonel sanırım
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

ViolenTornado

Özel mesaj atma nedenim sadece görünce merak ettim yani konu açmak yerine mesaj atmanın daha mantıklı olacağını düşünmüştüm Nede olsa yeni başlayanlar için çok farklı çünkü windows'tan gelince çok zor bir durum acemilik dönemini atlatmakta baya zaman istiyor :)
@hsngrms çok teşekkürler bilgeler için deneyeceğim bunuda fakat forumda http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,28188.0/topicseen adresinde tartışma açmıştık ve @ufuk_k arkadaşımız olduğunu söylemiş bir kaç mesajında onun için bu sorun şimdlik çözüldü gibi görünüyor yani pek kafamda soru işareti kalmadı gibi çünkü kullansında ben görmesemde olur diyebilirim mesajınızı yeni gördüğüm için cevabınızı yeni yazabildim yardımlarınız için teşekkürler :)

Burada anket harddisk için fakat farklı bir şey için işgal etmiş olduk yöneticilerin affına sığınıyoruz artık :)

hsngrms

@omergex
Evet bu program farklı biraz, fazlası var eksiği yok o programcıktan. Bu programda Power Saver işlemciyi en düşük hıza sabitliyor, Maximum Performance en yüksek hıza sabitliyor, High Performance ise Max-Min arasında geziniyor ne kadar gerekirse o kadar güç kullanıyor. Diğer ek özellikleri Linux Mint Türkiye'de anlattım.

@ViolenTornado
Rica ederim. Sorununun çözülmesine sevindim.
Ve haklısın daha fazla konu dışına çıkmayalım, merak edenler buradan buyursun.

badhero

Alıntı yapılan: omergex - 06 Temmuz 2011 - 22:52:54
Alıntı yapılan: badhero - 06 Temmuz 2011 - 21:00:06
uptime: 1 saat
sıcaklık: 60°C

mesajı yazdığım an bilgisayar dondu(!) kaldı, güç düğmesinden kapatıp açmak zorunda kaldım. şu an için sıcaklık 61°C. olması gerekenin biraz üstünde sanırım, şıklarda bile yer verilmemiş?

sudo hddtemp /dev/sda komutu sonucu elde ettiğiniz sıcaklık mı 60C ? bence siz işlemci sıcaklığını ölçmüş olabilirsiniz

"/dev/sda"yi ölçtüm. 5 saatlik uptime ile sıcaklık 63°C

omergex

Alıntı yapılan: badhero - 16 Temmuz 2011 - 22:30:05

mesajı yazdığım an bilgisayar dondu(!) kaldı, güç düğmesinden kapatıp açmak zorunda kaldım. şu an için sıcaklık 61°C. olması gerekenin biraz üstünde sanırım, şıklarda bile yer verilmemiş?

sudo hddtemp /dev/sda komutu sonucu elde ettiğiniz sıcaklık mı 60C ? bence siz işlemci sıcaklığını ölçmüş olabilirsiniz

çok ciddi bir sıcaklık o halde!aşağıdaki linkte benim en son yazmış olduğum iletiyi incelemenizi öneririm bakalım sizde de işe yarıcak mı?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26510.0
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

badhero

Alıntı yapılan: omergex - 16 Temmuz 2011 - 23:32:10
Alıntı yapılan: badhero - 16 Temmuz 2011 - 22:30:05

çok ciddi bir sıcaklık o halde!aşağıdaki linkte benim en son yazmış olduğum iletiyi incelemenizi öneririm bakalım sizde de işe yarıcak mı?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26510.0

Bu güne kadar bir sıkıntı olmadı, bundan sonra da olmaz sanırım. Çok nadiren donuyor ve güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum. Ama onu da uzun süre açık kaldığı zamanlar yapmıyor. 25 saat falan açık kaldığını biliirim, bir şey olmadı. :)

Kadir Can

Debian 6 : 29 - 33 derece.

hsngrms

Alıntı yapılan: badhero - 19 Temmuz 2011 - 22:05:59
Bu güne kadar bir sıkıntı olmadı, bundan sonra da olmaz sanırım. Çok nadiren donuyor ve güç düğmesinden kapatmak zorunda kalıyorum. Ama onu da uzun süre açık kaldığı zamanlar yapmıyor. 25 saat falan açık kaldığını biliirim, bir şey olmadı. :)

Bu donma sorununun çözümü yok mu :( Bende talihsizlik var bir de... Kendim kullanırken taş gibi, ne zaman birine Linux'u gösterecek olayım o zaman ya hata veriyor ya da donuyor :S
O yüzden kimseye karışmıyorum ne istiyorlarsa onu kullansınlar... Kaç defa rezil oldum... Artık forumumuza gelene yardım ederim sadece...
Güvenemiyorum bilgisayarıma Linux konusunda :(

Kadir Can

@hsngrms;
Dizüstü bilgisayarlarda donuyorsa soğutucu panel kullanabilirsin.
Yoksa denemeden önce ekran kartının modelini öğren, eğer desteklenmiyorsa işim çıktı sonra görüşürüz dersin. :)

heartsmagic

Benim bildiğim ve gördüğüm sıcaklık sorununda donma olmaz, makine kendisini kapatır. Zira güvenli olan odur. Donma sorunu yaşayanlar farklı şekillerde olaya yaklaşmayı denediler mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hsngrms

Normalde ısınma sorunum falan yok laptopta (ama Ubuntu 10.04.3 yükledikten sonra kamera ısınıyordu, onunla ilgili konu açtım), donma da dediğim gibi normalde olan birşey değil ama geçen üni.ye götürmüştüm laptopu sunum yapacaktık, sıra bize gelene kadar Ubuntu'da takılayım dedim harici disk bağlıydı onu çıkardıktan sonra (güvenle kaldır dedim) CAPS LOCK ışığı yanıp sönmeye başladı (acil durumlarda olur bu) sonra ne yaptıysam işlemedi CTRL ALT F1 F2 F3... ALT CTRL DEL , ALT F2, vs. bende güç tuşuna basılı tutup kapattım mecburen... Şuan Pardus'tayım kamera için lsmod ve lsusb çıktısını Ubuntu'ya geçince vereceğim.

aklan

Önceleri genelde 35°C ve altında seyrederken kasanın içini temizledikten sonra 45°C'ye yaklaşmaya başladı.

Temizlik sırasında hafif nemli bir kumaşı sabit diskin altına sürmüştüm. Bu, sabit diskte gözle görülebilir bir hasara yol açmadı (bozuk sektör vb. yok). Acaba bazı parçalara zarar vermiş de bu nedenle sıcaklık yükselmiş olabilir mi?

mgokay

Masaüstünde iki tane diskim var biri 500 gb burada sistem ve ev dizini mevcut ve sıcaklığı 26 derecede seyrediyor. Ayrıca 1 tb boyutunda geri kalan herşeyimi tuttuğum depo gibi kullandığım bir diskim var. O da 21 derece civarında.. Fakat bu iki diskin tam önünde bir fan var 8 cmlik ve sürekli hava üflüyor. Haliyle serin kalıyorar. Arkadaşlar 63 dereceden bahsetmişler. Sanırım laptopların hdd sıcaklıkları idir. Çünkü laptopımda bir ara xubuntu kullanıyordum ve 70 dereceyi bile gördüğüm oluyordu fakat normal kullanımlarda 55 dereceyi geçmiyordu.

TahaKaradeniz

55'in altına inmiyor artık İzmir'de. :) Acer laptop tüm sürücüler yüklü ve üstelik LXDE kullanıyorum. Düşünün durumun vahametini. :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

emreseckin