[Çözüldü] Ekran Çözünürlüğüm bozuldu, düzeltemiyorum

Başlatan ihtiyar said, 11 Ağustos 2008 - 22:17:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Bir kaç paket yükledim, ardından terminalde bazı kodlarla birşeyler yaptım. Bilgisayarı kapattım daha sonra. Açtığımda karşılaştığım manzara felaket. Çözünürlük gitmiş. Ekran kartı ile ilgili doğru çalışmadığına dair bir hata veriyor. Ne yapmalıyım? :(

munirekinci

Ekran kartı sürücüsünü baştan kurmayı dene önce.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: munirekinci - 11 Ağustos 2008 - 22:21:41
Ekran kartı sürücüsünü baştan kurmayı dene önce.

Nasıl yapabilirim peki bunu? :( Cahillik başa bela :)

munirekinci

ebubekirs

ekran kartınız ile ilgili forumda arama yaparsanız kurulum için yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz. hangi paketlerin kurulması gerektiğini bulduktan sonra synaptic ile o paketleri kurabilirsiniz. (hangi paketler olduğunu ezbere bilmediğim için yazamıyorum :) )  eğer kurulu ise tamamen kaldırıp tekrar kurmayı deneyebilirsiniz. benim de böyle bir sorunum olmuştu ekran kartım bütünleşik intel 3100. ancak benim 915 resolution adlı paketi kurmam yeterli oldu. isterseniz siz de önce bu paketi (eğer kurulu değilse) kurmayı deneyin
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Bilgisayarın üzerinde yazanı direk yazıyorum.

NVIDIA GeForce Go 7400 with TurboCache supporting 256MB

teneke

Uyğulamalar>Ekle-Kaldır>Sistem araçları ve Ekran kartı tipine ğöre Lİsteden sürücüyü seçip işaretle daha sonra
uygula tıkla.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: teneke - 11 Ağustos 2008 - 22:33:00
Uyğulamalar>Ekle-Kaldır>Sistem araçları ve Ekran kartı tipine ğöre Lİsteden sürücüyü seçip işaretle daha sonra
uygula tıkla.

Dediğinizi yaptım, kaldırdım. Şimdi tekrar nasıl yüklerim?

ebubekirs

Aynı menüden tekrar kurabilirsiniz.

MeBuNtU

indirdiğiniz veya kurduğunuz pakette kernel gibi birşey yazıyormuydu?
Ekrankartını tanıtmak için EnvyNg kullan.synaptic te var.

ihtiyar said

Kartımı kurdum lakin sorunum çözülmedi :( Her açılışta aynı uyarı. "Ubuntu is running ...low-mod.. graphic cards" gibi bir şey. Yani düşük modda çalıştırıyor diyor. :( :( Uff..

Contempt

peki kafama takılan bir olaydan da bahsedeyım ekran kartı demişken. Ben hep ekran kartımı hardware drivers aracılıgıyla kuruyorum. Peki envy ve hardware drivers ile ekran kartını kurmak arasında bir fark  varmı?
Herşeye Rağmen...

ebubekirs

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1196.0  şu başlığa bir göz atın isterseniz. aynı model değil ama orada da nvidia sürücüleri ile ilgili birçok yöntem anlatılmış. buraya denemelerinizin sonucunu yazarsanız seviniriz.

teneke

Sistem>Tercihler>Ekran çözünürlüğünden çıkan ekrandan çözünürlüğü seç uyğulayıda denermisin.

MeBuNtU

işte kernel le ilgili birşey kurdun ondan düşük grafik modunda çalışıyor.EnvyNg kur önce nvidia sürücülerini sil yeniden başlat sonra kur yeniden başlat.

ihtiyar said

800*600 de. Ve daha yüksek seçenek yok. :(

Sistemi tekrar yükleyebilir miyim bilgilerim silinmeden?

ebubekirs

Sistemi tekrar yüklemek her zaman en son seçenek olmalı. Denemeye devam :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 11 Ağustos 2008 - 22:59:26
işte kernel le ilgili * bir şey kurdun ondan düşük grafik modunda çalışıyor.EnvyNg kur önce nvidia sürücülerini sil yeniden başlat sonra kur yeniden başlat.

Malesef :( Kurdum bu şekilde lakin çözünürlük yine aynı, yine aynı uyarı :(

MeBuNtU

bak düşük grafik modunda senin ekran kartnı hiç bilmediği için bir ekrankartı sürücüsü seç sen ordan seçersen yükselir çözünürlük ancak 3D kapalı olur.Dediğim gibi EnvyNG ile ekran kartını önce sil bilgisayarı yeniden başlat.Sonra yükle yeniden başlat.Açılınca nvidia logosu görünürse sorun çözülmüş olur.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Ağustos 2008 - 23:02:29
Alıntı yapılan: MeBuNtU - 11 Ağustos 2008 - 22:59:26
işte kernel le ilgili * bir şey kurdun ondan düşük grafik modunda çalışıyor.EnvyNg kur önce nvidia sürücülerini sil yeniden başlat sonra kur yeniden başlat.

Söylediğini yapıyorum. Yaptıktan sonra bu mesajımı değiştiririm.
bir sorun olursa 1 saat online yim burda sorabilirsin.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 11 Ağustos 2008 - 23:02:34
bak düşük grafik modunda senin ekran kartnı hiç bilmediği için bir ekrankartı sürücüsü seç sen ordan seçersen yükselir çözünürlük ancak 3D kapalı olur.Dediğim gibi EnvyNG ile ekran kartını önce sil bilgisayarı yeniden başlat.Sonra yükle yeniden başlat.Açılınca nvidia logosu görünürse sorun çözülmüş olur.

O uyarıyı verdiği anda yapılandır seçeneğinden seçtim birşeyler. Ekran kartımı Nvidia 7 serisi olarak seçtim. Ama sonuç aynı :( Şu anda çıkmam gerek. Varsa başka bir çözüm, yazarsanız yarın okurum. İyi çalışmalar, yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Eğer nvidia devreye girmediyse çözünürlük değişmez. Kaldı senin hala o düşük modda çalışma sebebin (ya da sistemin öyle yapması) sürücünün kurulmadığına delalet eder. Yaptıklarını bir daha gözden geçir. /etc/X11/ altında eskiye ait bir yedek xorg.conf dosyası da vardır, gerekirse onu da kullanmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Alıntı yapılan: Contempt - 11 Ağustos 2008 - 22:54:32
peki kafama takılan bir olaydan da bahsedeyım ekran kartı demişken. Ben hep ekran kartımı hardware drivers aracılıgıyla kuruyorum. Peki envy ve hardware drivers ile ekran kartını kurmak arasında bir fark  varmı?

Aslına bakarsan bir fark yok envy indirdikten sonra açıyorsun ekran kartının markasını seçiyorsun envy gereken tüm paketleri indiriyor tabi eğer ati kullanıcısıysan bazen problemler çıkabiliyor. "Orasını pek bilmiyorum çünkü nvidia kullanıcısıyım" envynin işi bitince bilgisayarını yeniden başlatmanı istiyor başlatıyorsun bir sorun yoksa çözünürlüğüde kendi ayarlıyor.

Performans değerlerine gelirsek benim kendi gözlemlediğim kadarıyla envy  hardware driversdan  işini daha iyi görüyor temel de ikisi de aynı işi yapıyor ama ne biliyim her zaman envy ile biraz daha fazla performans aldım. Compiz kullanırken biraz fark etti.
Tabi ki bu benim şahşi görüşüm diyer arkadaşlar neder bilemiyeceğim.  :D 

MeBuNtU

Xorg dosyasını buraya yapıştırabilirsen birşeyler söylemeye çalışırım.