[Çözüldü]derleyici

Başlatan microanaliz, 02 Temmuz 2011 - 03:04:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

microanaliz

gcc derleyicisi var linux da iyide bununla her türlü program derleyebilirmiyiz yoksa QT ,D,Java gibi dillerin kendilerine has derleyicilrimi var biraz açıklık getirirmisiniz.
MicroAnaliz

furkankalkan

gcc derleyicisi sadece c ve c++ içindir. (Eğer QT den kastınız c ile yazılmış bir şeyse onu da derleyebilirsiniz.) Java içinde çoğunluk Eclipse kullanıyor diye biliyorum. zaten python ve bash scriptlerini derlemek gerekmiyor program gibi çalıştırma izni verirseniz direk program gibi çalıştırabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

travego0403

Java derleyicisi Javac diye biliyorum. Eclipse ve NetBeans bunu kullanan birer İDE değil mi ?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

furkankalkan

Alıntı yapılan: travego0403 - 02 Temmuz 2011 - 10:12:56
Java derleyicisi Javac diye biliyorum. Eclipse ve NetBeans bunu kullanan birer İDE değil mi ?

Java bilmiyorum ama bu İDE ler aynı zamanda programı derlemiyorlar mı ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

travego0403

İDE ler derleyici, debugger, editör gibi kısımları bir araya getirerek kullanım kolaylığı sağlar. Editörde yazıp, konsolda derleyip, çalıştırmak bazen zor gelir. Dahası büyük projelerde sınıfların, fonksiyonların yönetimi zorlaştığı zaman İDE ler kolaylık sağlar.

Şöyle bir örnek vereyim. NetBeans'i indirip kurmuştum ama bir türlü C++ kodlarını derleyemiyordum.Sonradan fark ettim ki g++ yı kurmadığım içinmiş. Anlıcağınız İDE ler kurulurken derleyiciyle beraber kurulur veya varolan derleyici gösterirsekte onu kullanır derlemek için.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sem

travego0403 bahsetmiş biraz... Ben de bazı yanlışları düzeltmek isterim.

Öncelikle GCC sadece C ve C++ için değildir. gcj de GCC'nin bir birimidir ve java derlemek için kulanılır. gcc C, g++ ise C++ derlemek için kullanılır. Bunun dışında GCC'nin fortran da dahil diğer diller için de derleyicisi bulunmaktadır.

Onun dışında IDE'ler kodu derlemez. Sadece derleyici ile tümleşik olarak çalışmanızı sağlar. Yani örneğin ben C kodlarken Eclipse kullanıyorum. Buradaki Eclipse sadece IDE oluyor. Yani benim konlarımın renklendirilmesi ve diğer kolaylıkları sağlıyor. Derleme işini içeriden GCC'ye yaptırıyor. Yani Eclipse ayrıca bir derleyici ile kod derlemiyor. Varolan derleyici ile irtibata geçiyor.

Soruda da yanlışlık var ama. @microanaliz QT birimi D ve Java gibi ayrı bir dil değildir. QT hangi ortamda çalışıyorsanız daha doğrusu hangi dil ile çalışıyorsanız o dile çevrilen bir ara birmidir. Örneğin QT ile C++ geliştirirseniz bütün o ui uzantılı dosyalar dahil C++ koduna çevrilir zaten.

IDE, derleyici, grafik kütüphanesi (her ne kadar QT salt grafik kütüphanesi olmaktan sıyrılsa da), programlama dili.... Bunların hepsi birbirinden bağımsız birimler.

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ekremsenturk

GCC bir Derleyiciler grubu oluşturuyor. Varsayılan olarak C ve C++ kaynak kodlarını derler. İlave olarak diğer dillerin kütüphaneleri ve derleyicileri eklenebilir (kurulabilir). Fortran için gfortran ve Java için gcj gibi paketleri synaptic'ten kurabilirsiniz ve kullanmak istediğiniz dilin kaynak kodlarını derleyebilirsiniz.  GCC bütün dilleri desteklemez ama çoğu yaygın bilinenleri ve kaynağı açık (sahipsiz) dilleri destekleyen eklentileri var.

İDE'ler genellikle belirli derleyicileri destekler veya bazen belirli bir dilin derleyicisi ile gelirler ve diğerleri eklenebilir. Bazıları sadece kendi derleyicisini veya bir yaygın derleyiciyi desteklerler. Açık kaynaklı olan İDE'lere üçüncü kuruluş veya şahıslarda eklentiler ilave edebilirler. Eclipse'in en büyük artısı işte bu özelliğidir. IDE'ler bir de kendi kütüphanelerini kullanabiliryorlar. Bu sebepten dolayı bazı Programların kurulumu bazen Program'ın boyutunun kat kat üstünde bağımlılıklarında birlik kurulmasını gerektirebilir.  Örnek olarak, Ubuntu'da Qt ile yazılmış Program'lar kurmak istediğinizde, aynı Program'ı KDE Masaüstü kullanan bir dağıtımda kurmaktan, daha fazla ilave paketler ile birlikte kurmanız gerekebilir.

Java için Ubuntu'da bir'den fazla Java derleyiciniz kurulu olması durumunda, varsayılan (tercihli) olanı seçme imkânımız var. Yardım bölümünden Java veya Programlama konularına bakarsanız, basit bir işlem ile bunu nasıl yapabileceğiniz anlatılıyor. Farklı java derleyicileri bazen farklı sorunlara sebeb olabiliyorlar. Örneğin bazı uygulamalar OpenJDK ile çalışmayabiliyor. Bu tür uygulamalar belirli, kaynağı açık olmayan kütüphanelere bağımlı olabiliyorlar.

GCC, bir çok Sistem'de ve Mimar'ide kullanılabilir sürümlerden oluştuğundan dolayı, bazı diğer açık kaynaklı derleyici'lerde, GCC'de desteklenmeyen bir betik için geliştirilmiş olsalar bile, yine GCC ile uyumlu olarak geliştirilimiş olabiliyolar. Genellikle açık kaynaklı Basic derleyicileri veya yorumlayıcıları, GCC'nin ( C veya C++)  kütüphanelerini kullanabiliyorlar. Bu bağımlılık bazen sorunlarada neden olabiliyor. Bir güncellemeden sonra, daha önce yaşamadığınız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların çözümüde, diğer derleyicinin veya yorumlayıcınında güncellenmesine kadar devam edebilir.

Aynı betik için geliştirilmiş iki farklı derleyici veya yorumlayıcı, bazen kendi özelliklerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı, aynı kaynak kodunu biraz daha farklı işleyebilir veya yorumlayabilir.  Bu sebepten dolayı, bazen kullandığınız yazılım geliştirme aracınızın kendi özelliklerinide iyi bilmeniz gerekebilir.

microanaliz

Yazılanları buraya doğrusu ile tekrar yazarsanız kaynak göstererek wikiye taşıyacağım şimdiden çalışmalarınız ve yardımlarınız için teşekkurler...
MicroAnaliz

mami96

gdc var...

gcc tarzi