Hp g62 ubuntu 11.04 Açılış Sorunu

Başlatan frkntlgyc, 01 Temmuz 2011 - 22:35:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frkntlgyc

Hp g62 model ttnetin verdiği bilgisayarımda ubuntu kaynaklı hata alıyorum hata da değil bilgisayar grub ekranından sonra kapkara oluyo ctrl+alt+f serisi çalışıyo yalnız f1 de bomboş oluyo tekrar f7 yaptığımda yazılar oluyo diğer f lerde isi login ekranı geliyo konsol tabanlı startx çalışmıyo pc komple kararıp donuyo.Ubuntu kaynaklı dememin sebebi bu hatayı aldıktan sonra pardus 2011 yüklemem vede takır takır çalışması oda kde sebebiyle kullanamıyorum itici geliyo bi el atsanız yardım bekliyorum forumda arama ve araştırma yaptım ama bulamadım konu verildiyse bulamadıysam kusura bakmayın yardım edenlere şimdiden teşekkürler :)

zeitgeist

Kurtarma kipinde açılıyor mu? En son ne gibi bir değişiklik yapmıştın sistemde?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

frkntlgyc

Kurtarma modunda çalıştırmıyor.En son bi değişiklik yapmadım belki güncelleme

zeitgeist

ubuntu çalışan cd üzerinden fsck yapmayı deneyebilirsin, tabi bunu yapmadan önce verilerini yedeklemende fayda var. Ya da yine çalışan cd ile güncellme yapmayı, gerekirse ubuntu-desktob u yeniden yüklemeyi deneybilirsin. Daha iyi bir öneri gelmezse aklıma gelenler bunlar.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Kurtarma kipi neden çalışmıyor, hata olarak ne döndürüyor örneğin?

Bu model çift grafik kartı içeriyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

descanpo

Merhabalar,
Foruma üye olalı bir süre oldu fakat ubuntuyu kurduğum gün kaldırmamdan dolayı siteye bakma gereksinimi duymamıştım,
Şimdi bunları niye söylüyorsun diyosunuzdur konuyu bağlayacağım.

Bende de hpg62 var ve bu modeli kullanan herkes ubuntu kurduğunda yükleme sonrasında herhangi bir sorun yaşamıyor sistem açılıyor,
Fakat yeniden başlatıldığında siyah ekranda kalıyor, Herkes bu durumdan dolayı direk olarak ubuntudan soğuyor,Elbetteki yeni kuran biri için soğutucuda bi sebep.
Lakin dün tekrardan şansımı denemek için ubutuyu kurdum ve malesef aynı sorunla karşılaştım.
Tam ubuntuyu kaldıracakken aklıma oturumu kapatıp yeniden açmak geldi ( Ne alaka bilmiyorum ama sanırım olacağı varmış )
Ve bir baktım ubuntunun menüleri daha farklı geldi ben düzeldiğini anlamadım sorunun,
bir süre sonra yeniden başlattım açıldı, Tesadüfen oldu sandım tekrardan denedim ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum belki oturum kapanıp açılması bir kodun aktif olmasını sağlıyor ve bu model evet çift ekran kartlı Ati Ve intel ekran kartları bir arada.

Ve son olarak bu forumda gördüğüm kadarıyla herkese cevap veriliyor ve elle tutulur sonuçlar elde ediliyor Sizlere çok teşekür ederim, Bu tarz girişimcilerin yeni başlayanlara öncü olması destek olması insana güç veriyor.

Umarım bir soruna açıklık getirebilir bu mesajımi
Saygılar.

heartsmagic

Alıntı yapılan: descanpo - 05 Ağustos 2011 - 02:33:23
Umarım bir soruna açıklık getirebilir bu mesajımi

Elbette açıklık getirecektir zira anladığım kadarıyla masaüstü seçimi değişmiş. Grafik kartındaki sorundan dolayı muhtemelen Unity'den klasik Gnome'a geçiş yapıldı. @descanpo, sol tarafta panel tarzında bir şeyler görmüyorsun değil mi? Ayrıca şu komutların çıktılarını da aktarabilir misin buraya lütfen:

lspci
sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render

descanpo

Evet aynen dediğiniz gibi sol taraftaki menüler gitti,ve ek sürücüler kısmından Ati driverini yüklemiş olsamda ayarlarına bakmaya kalktığımda,
"Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir ATI grafik sürücüsü kurulmadı veya ATI sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen ATI donanımınıza uygun ATI sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın." Şeklinde bir hata alıyorum.

Ve dediğiniz kodların çıktısı şu şekilde;

rza@rza-HP-G62-Notebook-PC:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc Manhattan HDMI Audio [Mobility Radeon HD 5000 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 05)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 05)

rza@rza-HP-G62-Notebook-PC:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for rza:
Sorry, try again.
[sudo] password for rza:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  mesa-utils
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 1, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 30,3 kB
Bu işlemden sonra 152 kB ek disk alanı kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ natty/universe mesa-utils amd64 8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2 [30,3 kB]
0sn'de 30,3 kB alındı (44,9 kB/s)
Önceden seçilmeyen mesa-utils paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor... 164669 files and directories currently installed.)
Unpacking mesa-utils (from .../mesa-utils_8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2_amd64.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
mesa-utils (8.0.1+git20110129+d8f7d6b-0ubuntu2) kuruluyor...
rza@rza-HP-G62-Notebook-PC:~$

Ve bilmem sorundan kaynaklımıdırda "Docky" Şeklinde bir uygulama var onu kurmayı denedim ,
kurulum esnasında herhangibir sorun çıkmadı fakat yükleme sonrası uygulamayı açmak istediğimde sorun çıkıyor.

heartsmagic

İstediğim son komutu gözden kaçırmışsın. Onu ve de ATI için olan:
fglrxinfo komutunu buraya geçer misin?

descanpo

Kusura bakmayın sanırım dediğinizi anlayamadım, Yeni başladığım için ubuntu ile ilgili pek bilgim yok.

İlk dediğiniz kodları aynen uç birime yazdım ve karşılığı o şekilde oldu
sonradan dediğiniz "fglrxinfo" kodunu yazdığımda parçalanma arızası diye bir mesaj aldım.

Kadir Can

Ekran kartı sürücülerinde bir sorun var.
Yanlış sürücü kurulumunda fglrxinfo, Parçalama Hatası veriyor.
Benim de başıma gelmişti.

decent

sudo apt-get install fglrx
sudo -i
aticonfig --initial -f
reboot

komutlarını yürütebilirsiniz.

heartsmagic

Makinede zaten çift kart olacağı için ATI sürücü kurulumu sorun yapacaktır, bunu kaçırmışım ben. En azından forumda gördüğümüz bu. İşte tam bu nedenle bence ATI sürücüleri kaldırılmalı. Hani Nvidia için bumblebee denettik, gerçi onda da başarı alamadık bir arkadaşta fakat ATI için illa kullanmak istiyorum deniyorsa bumblebee gibi bir projeye bakmalıyız, tabi mevcutsa.

descanpo

decent sizin dediğiniz komutların çıktısı ;

fglrx zaten en yeni sürümde.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 1.
N: Ignoring file 'nilarimogard-webupd8-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension

Çift ekran kartı olması gerçektende sorun , Keşke yaparlarken direk olarak windowsu ele almasalardı,
kaldıki 1gb ati kart varken kimse intel kullanmaz , neymiş normal şartlarda intel kullanın ya zaten sonuçta her seçenekte güç harcaması oluyor ve birçok insan oyunlar yada projelerle beraber her işini yönetiyor artık , bence çift ekran kartı sadece ürün satılmasında dikkat çekmek için çıkarılmış bir durum.

Sanıyorum fazla bir seçenek yok bu şekilde kullanmam lazım, Ubuntuyu yazı yazmak için ve stres atmak için kullanıyorum genelde.
Bana çok  sade ve huzur veriyor , gerçekten windowsun yükünü attırıyor üstümüzden.

Yardımlarınız için hepinize teşekür ederim.

heartsmagic

Peki ATI sürücülerini kaldırdığında sistemde sorun oluyor mu? @Kadir Can'ın söylediği üzere parçalanma arızası pek hayra alamet değil. Şu komut ne diyor?

grep Driver /var/log/Xorg.0.log

descanpo

[    10.815] X.Org Video Driver: 10.0
[    10.960] Module class: X.Org Video Driver
[    10.960] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    10.960] Module class: X.Org Video Driver
[    10.960] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    10.961] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    10.961] (II) intel: Driver for Intel Integrated Graphics Chipsets: i810,
[    10.963] ABI class: X.Org Video Driver, version 10.0
[    10.972] (II) UXA(0): Driver registered support for the following operations:
[    11.061] Module class: X.Org XInput Driver
[    11.421] Module class: X.Org XInput Driver

Ve iki ekran görüntüsünüde paylaşsam sanırım daha iyi olacak,

http://b1108.hizliresim.com/11/8/8/14696.png
http://b1108.hizliresim.com/11/8/8/14732.png

Linklerden bakabilirsiniz, İlk resimde sorunsuz yüklendiğini gösteriyor diğerinde ise sorun belirtiyor.
Sadece Ati'ekran kartını kullanmayı aktif edecek bir kod olamazmı ?

heartsmagic

Şu an zaten ATI devrede değil, emin olmak için tekrar şunu isteyeyim:
glxinfo | grep render

descanpo

Herhangi bir kod gelmiyor karşılığında,
alt satıra yeni bir kod yazmaya atlıyor.

heartsmagic

İlginç, bir şekilde çıktı üretmesi lazım diye hatırlıyorum. En azından mesa ile ilgili bir şeyler görmeliydik.

dpkg -l | grep fglrx
ne diyor?

Øguz

Bilgisayarcıyım. Bu model'den 2 adet 2nci el satış yaptık. Çok sorunlu bir Laptop. Kitlenme yapıyor sebepsiz yere; Orjinal işletim sistemi dışında (Windows 7 Basic olması lazım) bir sistem kurulduğunda Windows 7 Ultimate gibi çok daha fazla sorun çıkartıyor özelliklede ekran kartında Windows Xp kurulursa bir türlü ekran kartı tanıtılamıyor. Çok sorunlu bir model kimseye tavsiye etmiyorum. Ayrıcada Hp firmasının bence bütün ürünlerinin kalitesi son 5 senede çok düştü. Özelliklede yazıcıları...

descanpo

Yardımlarınız ve ilginizden dolayı hepinize teşekür ederim,
Fakat Ubuntuyu kaldırdım,Sanırım çift ekran için hp firmasının bir adım atması gerekti ve oda olmadığı için pekte bir çare kalmadı.

Ve oğuz arkadaşımıza bir cevap vermek isterim, Bu modeli yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve en ufak bir soruna rastlamadım,
oyun performansları ve grafik çalışmalarında herhangi bir sorun dahi göremedim.
İlk aldığım zaman home basic sistem olduğu için direk olarak ultimate'e kendim geçirdim ve sitesinden driverlarını indirip kurduktan sonra tıkır tıkır çalışmaya başladı.
Ama önemli nokta şuki, Driverları windows 7 tanıyor olsada , Ekran kartı çift olduğu için kurulum yapılması şart , Ki birçok kişi bundan dolayı kitlenme sorunları yaşadı.

Sonuç olarak, Ubuntuda driver konusunda sıkıntılı bir sistem ama windowsa gelince gerçekten kişisel görüşüme göre eksiksiz bir sistem.

Tekrardan hepinize ilginizden ötürü teşekür ederim,
Saygılar.

Øguz

Biz bu modelden sahibi memnun olmadığı için 2 adet (2nci el olarak) sattık. Biri sürekli ekran kartı problemi diğeride wireless'inden sorun çıkartıyordu. ve sattığımız kişilerde bu modelden şikayetçiler. Driverlarını Hp'nin web sitesinden kuruyoruz. Her şey normal tanıtılmayan driver yok. Fakat sorun çıkartmaya devam ediyor. Hp'nin yazıcılarının driver'ını tanıtması çok büyük problem müşterilerimizin büyük bir çoğunluğu bunu kendileri yapamıyor. Küçücük bir yazıcı için 200 MB Hp web sitesinden driver indirmek gerekiyor. Hp scanner kurarken Windows'un çökme ihtimali çok yüksek. Ayrıca lazer yazıcılarında lazerin toz koruması yok. Tozlu bir ortamda sıfır makinenin 6 ayda bir lazerinin tozunun silinmesi gerekir. Lazeride öyle bir yere koyuyorlarki profesyonel olmayan birisi kesinlikle Lazer temizleme işini yapamaz. ve daha bunun gibi bir çok nedenden dolayı müşterilerime ve arkadaşlarıma Hp'den uzak durmalarını söylüyorum. 

descanpo

Uzuncana bir yazı yazmıştım açıklayıcı olsun diye fakat forum ubuntu üzerine olduğu için konuyu dağıtmak istemedim.
Yazıcı olarak Samsung tercihimdir.
Ve driverlarını kurmadan Hpnin tüm serisi sorunlu olarak tabir edilir ve sanırım bunda da haksız değil insanlar.
Mesajıma şöyle son vereyim,
Bilgisayarıma Windows 7 ultimate kurdum,
Driverlarını kurdum,
Norton 360 ile güvenliğine destek kattım,
Ve açıksa söyleyim şuana kadar tek bir sorunla karşılaşmadım.
Tabiki arkadaşlarınızı uyurmanız güzel bir davranış fakat sorunsuz kullandığım bir bilgisayarın serisinede yorum yapıldığında cevap vermemen sanırım hem üretenlere hemde bana kattığı yenliliklere haksızlık olurdu.

Evet dediğim gibi konu dağılsın istemediğim için mesajlarıma son veriyorum ve tekrardan herkese teşekür ediyorum,
İnş. Ubuntu desteği gelir ve tekrardan bu foruma dönerim.