[Cözüldü] Fedora 15 XFCE Türkçe Problemi[Çözüldü]

Başlatan Warlord, 01 Temmuz 2011 - 00:36:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Warlord

Arkadaşlar netbookuma Fedora 15 XFCE kurdum fakat sistem dili ingilizce. Kurulum esnasında dil ayarıyla ilgili bi bölümle karşılaşmadım. Sadece klavye dili olarak Türkçeyi seçtim. Kurulumdan sonra sisteme giriş yaptım. Fakat sistem dilini değiştirebileceğim bir ayar bulamadım. Bunun çözümü nedir?
Uçbirimden çözebilirmiyiz?
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla...

BayboraKaan

Fedora ile hic asir nesir olmadim ama Ubuntu'da ki gibi dil paketlerini sonradan yükleme imkanin olmali diye düsünüyorum.

Warlord

Haklısınve biraz araştırıp buldum. Ve sorunumu çözdüm. Eğer aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa burası yaardımcı olabilir.
Alıntı YapFedora'yı kurarken dil ayarlarını Türkçe olarak seçtiğimiz halde klavye dili Türkçe olurken, sistem dili İngilizce kalmakta. Sistem dilini Türkçe yapmak için system-config-language paketini kurmamız gerekmektedir.

Terminal'i açıyoruz ve su komutu ile yetki alıyoruz.

yum install system-config-language

komutunu yazarak system-config-language paketini kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra Terminal'e system-config-language yazarak veya Sistem (System)  > Yönetim (Administration) > Dil (Language) yolunu izleyerek Türkçe'yi seçiyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

BayboraKaan

Cözümü arastirip buldugun ve geri bildirim ayni zamanda cözüm yolunu paylastigin icin tesekkür ederim. Gecmis olsun diyerek konuyu kilitliyorum.