Video izlerken bilgisayarın ateşi çıkıyor:D (Npviewer.bin sorunu )

Başlatan takyon, 03 Mart 2011 - 18:24:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

takyon

Arkadaşlar samsung r 522 bilgisayarımda ubuntu 10.10 sürümü kurulu. Önceleri video izlerken yırtılma ve aşırı ısınma oluyordu. Ati nin sitesinde 11.2 yi indirip kurdum ve yırtılmalar çözüldü fakat internetten bir video izlerken aşırı ısınma ve kasılma sorunu halan devam ediyor.
Cpu yu Npviewer.bin diye bir şey sömürüyor ve bilgisayar aşırı ısınıyor ( Normalde sıcaklık 55 derece iken mozillada bir video izlerken sıcaklık 72-73 e çıkıyor ). Acaba aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmı yada bi çözüm önerisi olan. Çünkü önce pardus 2011 kurdum ve aşırı ısınmadan ve yırtılmalardan  dolayı ubuntuyu denemeye kara vermiştim fakat burdada yırtılmalar yok ama aşırı ısınma sorunum devam ediyor.

Ekran kartı : ati hd 4650  11.2 ati driver yüklü.

Ek: konuyu yanlış yere açmışsam kusura bakmayın.
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

lounge

Sanırım bunun sebebi flash player.  64 bit sistemde flash player ile firefox kombinasyonu sizinki kadar olmasa da bende de ısınma yapıyor .Firefox Flash plug-in in nedense linux da sorunlu olduğunu düşünüyorum

takyon

Alıntı YapFirefox Flash plug-in in nedense linux da sorunlu olduğunu düşünüyorum

Bunun bir çözümü var mı acaba ?

Npviewer.bin diye google  da arattıgımda http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=647961 sitesi çıkıyor karşıma . İngilizce oldugu için pek anlayamadım ve bu sorunu muhtemelen bi çok arkadaşımız yaşıyor herhalde?
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

hyperThread

Çok nane bişi bu flash. Steve Jobs'u artık daha rahat anlıyorum flash tutumu konusunda :D harbi harbi sistemi sömürüyor, pili mahvediyor.. PC pilden çalışırken youtube, face gibi sitelere girmeye çekiniyorum resmen :)

reis33

Flash Player eklentisini daha sorunsuz kullanan tarayıcı (bana göre) Opera' dır.
Firefox veya Chrome yerine denemek için Opera öneririm.

takyon

Alıntı YapFlash Player eklentisini daha sorunsuz kullanan tarayıcı (bana göre) Opera' dır.
Firefox veya Chrome yerine denemek için Opera öneririm

Teşekkürler ama Opera yı kursam Npviewer.bin gene çalışacağı için acaba gene sistem kasılmaz mı ? Gene aşırı ısınma olmaz mı? Yani tarayıcı değiştirmek yerine acaba ne gibi bi çözüm olabilir. Çünkü opera kullanmak isteyecegim son şeydir herhalde (nedenini bilmiyorum ama öyle  :) )

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

takyon

heartsmagic

Bu durumda bir de forumdaki 64bit'lik Flash kurulumu başlığını uygulamayı dene.

takyon

Alıntı YapBu durumda bir de forumdaki 64bit'lik Flash kurulumu başlığını uygulamayı dene.
Zaten 64 bitlik flash ı kurdum ama bişey farketmiyor. Sorun sanırım benim donanımlarda linux il uyuşmadıgına inanıyorum.

heartsmagic

O zaman diğer seçeneğe dönelim. ATI için sürücüler kurulu mu?

takyon

Alıntı YapO zaman diğer seçeneğe dönelim. ATI için sürücüler kurulu mu?

İlk başta ubuntunun en başta kurduğu sürücü kuruluydu. Fakat ısınma ile video larda yırtılmalar meydana geldiği için atinin sitesinden 11.2 yi kurdum ve ayarları yaptıktan sonra yırtılmalar ortadan kalktı fakat ısınma halan devam ediyor.

heartsmagic

Diğer sorumuzu soralım, Compiz tamamen kapalıyken de bu Flash videolarda ısınma sorunu oluyor mu?
Ayrıca bu ısınma sorunu sadece Flash videolarda mı oluyor? Normal bir film izlerken (disk üzerinden) aynı şey oluyor mu?

Conqueror

Merhabalar,
Ayda yılda bir oyun oynayacağım tuttu  sağ olsun npviewer sayesinde oyundan pek bir şey anlamadım.
Sistem 64 Bit, oyun Flash tabanlı. Ekran kartım Nvidia 8600 GS 256 Mb
Aynı sorundan bende muzdaripim yalnız benim sorunum film izlerken değilde flash oyunu oynarken. Laptop aşırı ısınıyor, donmalar meydana geliyor. Oyunu bırakınca her şey günlük güneşlik oluyor :S

heartsmagic

Conqueror

Flash paketini de senin anlattığın şekilde 64 Bit olarak kurdum. Version 10, 64 Bit.

heartsmagic

Bu durumda 64bit kurulum önerisi çöpe gitmiş oluyor. Yeni sürüm denetimi yapabilirsin 64bit için ancak çare olur mu bilemiyorum. Flash zaten yeterince zorluyor sistemi, ısınma yapması normal de, aşırı olması ve sistemi çok olumsuz etkilemesi can sıkıcı.

Bir de Firefox için Flashaid eklentisini deneyebilirsin, belki 64bit değil de normal Flash sorunu çözer. Eklenti güzel işler yapabiliyor bazı sistemlerde.

Conqueror

Aslında şu haliyle eskiye göre daha rahat @heartsmagic.
Şimdi GPU sıcaklığı 70-72 C bandında...
Eskiye göre daha iyi... Oyunu öntanımlı gelen flash versionu ile oynadığımda, bir yeri tıkladığımda 5-10 sn kadar bekliyordum... Şu an anında komutları algılayabiliyor. Ama yine de fazla kasılıyor makine.

heartsmagic

Diğer sürüm sorun çıkartıyorsa öneriler de tükeniyor ne yazık ki :)

Conqueror

Peki, konu biraz dağılıyor ama... GPU sıcaklığını düşürmek için sürücü değişikliği işe yarar/yarayabilir mi?

heartsmagic

Hiç bilmiyorum, yeni çıkan sürücüler o konuda bir iyileştirme içeriyorsa neden olmasın.