Anket

GNU/Linux Ubuntu'nun soz zamanlarda yaptığı köklü değişiklikler şirketlerin bu dağıtımı seçmesini hangi yönde etkilemiştir?

Olumlu
104 (65.8%)
Olumsuz
33 (20.9%)
Kararsiz kaldim
21 (13.3%)

Toplam Oy Verenler: 158

Gönderen Konu: Şirketiniz için Ubuntu Tercih Eder miydiniz?  (Okunma sayısı 11233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Anket yoruma aciktir.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2012 - 10:23:20 Gönderen: alquirel »

« Yanıtla #1 : »
Açık kaynak işletim sistemleri ve uygulamaların devletler tarafından kullanılası üzerine yazdığım bir ödevi hazırlarken aklıma gelmişti bu soru: Bir işletme sahibi olsam bu değişimlerden sonra acaba Ubuntu'yu tercih eder miydim? Bir şirket sahibi olsaydım, bu değişikliklerin bana zaman ve enerji kaybı yaşatacağını düşünerek kabul etmeyemeyeceğimi düşündüm. Gerçi Ubuntu Şirket sürümünden işler nasıl yürüyor bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2011 - 20:27:06 Gönderen: if »

« Yanıtla #2 : »
Köklü değişiklikler alışkanlıklarıda değiştirme amaçlı olduğu için çoğu kişi tarafından olumsuz algılanması normal. Fakat bu köklü değişikliklerin ardında daha verimli bir sisteme adım atılmış olduğu kesin, yani bir sonraki güncellemelerinde ve alışkanlıklarımızda değiştiğinde daha güzel bir sistem kullanıyor olacağımızı düşünüyorum
www.duzceuni.com
Düzce Üniversitesi öğrenci mekanı

« Yanıtla #3 : »
Her ne olursa olsun, Windows yerine Linux, Photoshop yerine Gimp, Ms Office yerine Libreoffice, Illustrator yerine Inkscape, Quark yerine Scribus, Anti-virüs yerine hiçbir şey derken sadece lisans masraflarından kurtarmasıyla bile özgür yazılımlar şirketlerde mutlaka tercih edilmelidir.

« Yanıtla #4 : »
Yeni işe başladığım şirket gibi yapardım eğer büyük bir işletmem olsaydı...

Kademeli olarak geçiş...

Bilgisayar kullanım yeteneklerine göre insanları ayırırdım... Ubuntu yada başka bir Linux sürümünü kullanacakların geçişini yapardım... Ardından ya birebir ya da toplu eğitimlerle tamamını geçirmeye çalışırdım...

« Yanıtla #5 : »
Açık kaynak işletim sistemleri ve uygulamaların devletler tarafından kullanılası üzerine yazdığım bir ödevi hazırlarken aklıma gelmişti bu soru: Bir işletme sahibi olsam bu değişimlerden sonra acaba Ubuntu'yu tercih eder miydim? Bir şirket sahibi olsaydım, bu değişikliklerin bana zaman ve enerji kaybı yaşatacağını düşünerek kabul etmeyemeyeceğini düşündüm. Gerçi Ubuntu Şirket sürümünden işler nasıl yürüyor bilmiyorum.

Büyük bir şirket olursa dedikleriniz daha doğru ama küçük bir şirket olursa çok hızlı bir şekilde geçiş yapılabilir diye düşünüyorum.
Tabi alışkanlıkları kırmak kolay değil fakat insanlara linux kullanmanın eğlenceli yanları anlatılırsa hiç değilse insanlarda bir merak uyanır. Düşünseniz ya iş yerinde kullandığı windowsun duvarkağıdını bile değiştiremeyen çalışana 4 tane masaüstün var ve bu masaüstlerine küp gibi geçebiliyorsun denilse ne cevap vereceğini :D


Tabi ki donanımlardan ve yazılımlardan kazanılan parayı ve IT desteğinin daha hızlı ilerleyebildiği için kazanılan zamanı söylemiyorum bile :)
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2011 - 10:00:57 Gönderen: dewilman »
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

« Yanıtla #6 : »
Görsellikle filan ikna etmek iyi de bir de hack olayına ilgisi varsa daha kolay... hackerlar linux kullanıyor denildiği zaman "abi ben de kurayım" moduna geçiyorlar:D

« Yanıtla #7 : »
Şirketler zaten linux kullanmalıdır. Özellikle ofislerde kullanılmalı. ofis elemanları word, excel, ppaint, bir iki muhasebe programı kullanıyorlar. linux' ta zaten bunlar windows' dan farksız olarak var (muhasebe programlarını da wine ile kurarlar). Değişiklikte zorluk bile çekmeyeceklerdir. İlk openoffice ile karşılaşınca winoffice in aynısı olmuş demiştim. hem kim o kadar ücret ödemek ister yazılımlar için anlamıyorum :(

« Yanıtla #8 : »
Bizzat Linux kullanan bir işletme, çalıştığım bankanın müşterisi...Ankara'da bir otomotiv firması. Pardus'a Kurumsal 1 ile geçtiler. Bilgisayarlarını Pardus ile kullanıyorlar. E-posta için Thunderbird, ofis yazılımı olarak da Open Office (şu anda Libre Office kullanıyorlardır muhtemelen)...Kullandıkları özel bir yazılımı ise Virtual Box üzerinde çalışan bir Windows XP üzerinde kullanıyorlar. Ne kullandıklarını dahi bilmiyorlar. "Abi bize bunu kurdular." diyebiliyorlar. Pardus ekibi sıklıkla onları ziyaret ediyormuş. Yani isteyince, Virtual Box'lı da olsa, Wine'lı da olsa, ucundan kıyısından da olsa bu geçiş mümkün.

Burada önemli olan yazılım geliştiren şirketlerin, yazılımlarını Linux üzerinde de çalışabilir olarak sunabilmeleri...Yoksa ofis yazılımları çok da önemli değil. Çalıştığım banka 10.000 civarında personele sahip. Access üzerinde bir veritabanı planlayıp işletebilecek, raporlamalar için kullanabilecek personel sayısı ise kesinlikle 100'ü geçmez. Bu 100 insan da Access'te yapabildiklerini Base'de de bir şekilde yapabilecek yetkinlikte insanlar...

« Yanıtla #9 : »
Linux'un bir muhasebe programına ihtiyacı var..Başlangıç olarak microsoft'ta kullanılan ve en yaygın olanların arayüzüne benzeyen ve aynı işleri yapabilen..Daha sonra bu mümkün olduktan sonra,kurumsal programlar,vb gerisi gelecektir diye düşünüyorum..
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

« Yanıtla #10 : »
since 2006

« Yanıtla #11 : »
Linux'un bir muhasebe programına ihtiyacı var..Başlangıç olarak microsoft'ta kullanılan ve en yaygın olanların arayüzüne benzeyen ve aynı işleri yapabilen..Daha sonra bu mümkün olduktan sonra,kurumsal programlar,vb gerisi gelecektir diye düşünüyorum..

http://www.tekir.com.tr/
http://www.k9ticaripaket.com/

Olanlara destek verilmediği sürece bu uygulamaları geliştirenlerin elinden bir şey gelmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #12 : »
Linux'un bir muhasebe programına ihtiyacı var..Başlangıç olarak microsoft'ta kullanılan ve en yaygın olanların arayüzüne benzeyen ve aynı işleri yapabilen..Daha sonra bu mümkün olduktan sonra,kurumsal programlar,vb gerisi gelecektir diye düşünüyorum..

http://www.tekir.com.tr/
http://www.k9ticaripaket.com/

Olanlara destek verilmediği sürece bu uygulamaları geliştirenlerin elinden bir şey gelmez.

heartsmagic, teşekkürler; K9'dan haberim yoktu. İndirdim. Kullanışlı görünüyor. Ön muhasebe için programa ihtiyacım vardı. Libre Office'de bir şeyler yapmıştım. K9 Ön muhasebe modülünü deneyeceğim ve ilgililere geri bildirimde bulunacağım.

« Yanıtla #13 : »
Bir mühendislik firması olsaydı şu an için kullanmazdım.
Ancak diğer durumlarda elbetteki bir Linux dağıtımı seçerdim.(Büyük ihtimalle de ubuntu).Daha iyisi ve ücretsizi varken niçin kötüsü ve ücretlisini kullanayım ki?

« Yanıtla #14 : »
kullanmazdım Mühendislik bir çok genel     

İleti mi eksik geldi acaba? Ben bu cümleden bir şey anlamadım.  ???

« Yanıtla #15 : »
Bilgisayar Programlama ögrencisiyim. Şirketim yok demesine getiriyorum. :) Fakat bir şirketim olsaydı. Ubuntu değilde Pardus tercih ederdim...

« Yanıtla #16 : »
Aslında cevap olarak "Elimden geldiğince" şeklinde bir şık olsa iyi olurdu, çünkü burada istekten çok şartlar sonucu belirliyor. Elimden geldiğince şirketim için Ubuntu'yu tercih ederdim.

« Yanıtla #17 : »
K9 oldukça kullanışlı görünüyor. My Sql oluşturma imkanı olsa da, kaynak kodunu üretici firma (programın ücretsiz kalacağını ilan ettikkleri halde) kapalı tutuyorlar. Bu bir güven sorusu oluşturuyor. Tekir ise açık kaynaklı. Tercih tekir.
Ben tekrar ediyorum, yıllardır mühendislik firmamızda Ubuntu kullanıyoruz. İsteyen kullanır. Sorun yok.

« Yanıtla #18 : »
Reklam ajansımda her işimi K/Ubuntu yüklü makinalarım ile gerçekleştirebiliyorum.
Lütfen tanımadığınız kişilere hitaben yazdığınız mesajlarınızda, Kardeş, Dostum, Dayı, Hacı, Reis ve bunlara benzeyen hitaplar kullanmayın, teşekkürler.

« Yanıtla #19 : »
Ben avukatım malesef büromda kullandığım programlar sadece Windows'da çalışıyor.  İçthat, icra ve bizim elimiz ayağımız olan UYAP e imza programları linux'da çalışmıyor. Bir ara avpardus adlı dağıtım vardı ama yetersizdi. Keşke mesleklere yönelik dağıtımlar çıksa bu dağıtımları örneğin Barolar Birliği desteklese ....

« Yanıtla #20 : »
CNC router üretimi işiyle ilgili kurduğum firmada tamamen ubuntu kullanıyorum.
Kullandığım yazılımlar:
1- KediCAD http://ulusoyab.blogspot.com/   : 2 boyutlu tasarım (CAD) ve G-Codu oluşturma
2- Pycam http://pycam.sourceforge.net/  : 3 boyutlu G-Codu oluşturma
3- Emc2 http://www.linuxcnc.org/  : G-Coduna gre CNC Routerı kullanma
4- Z88/KediCADhttp://www.z88.uni-bayreuth.de/english.html : 2 boyutlu gerilme analizi
5- Elmerhttp://www.csc.fi/english/pages/elmer  : 3 Boyutlu gerilme analizi

Böylelikle benim de, müşterilerimin de alması gereken onbinlerce TL lik yazılımı almalarına da gerek kalmıyor.
Tek eksiklik 3 boyutlu tasarım yazılımı. Bu konuda salomehttp://www.salome-platform.org/  gelecek vaad ediyor ancak şu anda kullanışlılığı pek iyi değil.

« Yanıtla #21 : »
@ulusoyab, şirketinizde Ubuntu kullandığınız için tebrik eder bundan memnuniyet duyduğumu bildiririm.

« Yanıtla #22 : »
Ben TÜBİTAK ile iletişime geçerdim, şirketimin tümüne Pardus kuracağımı ve bunun için de onların gelip ayrıntılı bir şekilde Pardus kurulumu, Pardus üzerinde sistem yönetimi ve Pardus'un genel kullanımı hakkında seminer vermelerini söylerdim. Tabi atın 1 aylık yemini de 1 günde vermeyeceğinize göre, seminerler periyodik aralarla olurdu. Görüşüm, 3ayda falan işler aksamadan yürürdü.
Zaten bildiğim kadarıyla TÜBİTAK, kurumsal kurulum yaptığı zaman seminer ve teknik destek de veriyor Pardus hakkında.

« Yanıtla #23 : »
Eğer bir yazılım şirketi vb gibi bilişim içinde olan bir şirketim olsaydı tamamen olmasada %90 oranında tercih ederdim.
Diğer türlü sadece son kullanıcıların kayıt, yazdırma, mailleşme gibi konularda bilgisayar kullandığı bir işletmeysem geçmezdim.
Yapılan köklü değişiklikler her kullanıcının bu sistemi kullanmasına olanak sağlasada, yinede bazı basit konularda bile insanlar windows a aşina olduğundan ve ubuntu da biraz araştırma gerektirdiğinden ofis ortamında zaman kaybı olur bence.
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

« Yanıtla #24 : »
@ulusoyab, şirketinizde Ubuntu kullandığınız için tebrik eder bundan memnuniyet duyduğumu bildiririm.
Teşekkürler. Bende çok memnunum.