[Nasıl] Uçbirimden CD Yakmak

Başlatan furkankalkan, 28 Haziran 2011 - 14:23:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furkankalkan

CD ye .iso uzantılı cd kalıbı yazdırmak için bir sürü grafik arayüzü bulunan program vardır. Eğer sırf bu iş için program yükleyipte oldukça değerli HDD alanınızı doldurmak istemiyorsanız aynı işi komut satırının rahatlığında ve esnekliğinde de yapabilirsiniz.

Önemli Not: Bu işlemleri yapmadan önce Uçbirime wodim devices yazarak cihazınınızın /dev altında bulunduğu adını örneğin /dev/cdrw öğrenin.

1. CD Kalıbı Almak:

CD lerinizden kalıp almak için:
CD veya DVD nizi takın ve uçbirime
dd if=/dev/cdrom of=/yeni/kalibin/yeri/yedek.iso
yazın.

2. Yerel bir dizinden ISO kalıbı almak:

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dizinin kalıbını almak isteyebilirsiniz.Bunun için uçbirime :
mkisofs o /yeni/kalibin/yeri/yedek.iso /kalip/almak/istediginiz/dizin/
yazmanız yeterlidir.

3.Aldığınız Kalıbı Bağlamak (Mount):

Aldığınız bir kalıbı bağlamak isterseniz uçbirime
sudo mount t iso9660 /iso/kalibinin/yeri/kalip.iso /media/iso/ o loop
yazabilirsiniz

4. Kalıbı CD/DVD ye Yakmak:

Kalıbı CD veya DVD ye yakmak isterseniz Uçbirime
wodim eject tao speed=0 dev=/dev/scd0 v data /my/new/iso/image.iso
yazmanız yeterlidir.

5. Kalıp Çıkarmadan CD kopyalama:

Bu işlem için 2 tane sürücünüz olması lazımdır. scd0 okunan alet scd1 ise yazılan aletin adıdır.

dd if=/dev/scd0 | cdrecord v speed=12 dev=/dev/scd1 fs=8 data

6. Kalıp Çıkarmadan CD ye: dosya/dizin yakmak:

Uçbirime
mkisofs r /nerede/bu/dizin/ |cdrecord v speed=12 dev=/dev/scd1 fs=8 data yazmanız yeterlidir.

Evet. Şimdiye kadar öğrendiklerimiz grafik arayüzlü programların zaten yapabildiği şeylerdi. Şimdiki komutlarımız ise Bu tür programlarda olmayan extra özelliklere yönelik olacak.

7. FTP deki ISO Kalıbını Yazdırmak:

Normalde FTP deki bir ISO kalıbını önce indirip sonra yazdırırısınız. Bu da büyük zaman kaybı demek. Oysa uçbirimi kullanarak ikisini aynı anda yapabilirsiniz.
Not: Bu işlemi yapabilmek için hızlı bir internet bağlantısı gerektirir

curl http://remoteftp.rem/linux/distroimage.iso | cdrecord v speed=12 dev=/dev/scd1 fs=8 data

8. SSH ile Uzaktan CD Yakmak:

Herşeyi SSH ile uzaktan yapmayı sevn biriyseniz bu özellik tam size göre.
mkisofs -r /path/to/my/files | \ssh user@remote.machine "cdrecord v speed=12 dev=/dev/scd1 fs=8 data 

Komutların doğruluğunu fazla kontrol edemedim Eğer yanlış bulursanız lütfen düzeltiniz.
Alıntı:PCLinuxOS-Magazine-Aprill-2011 Sayfa 31

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Ufak tefek karışıklıklar var gibi. Komut bölümlerini özellikle gözden geçirmen mümkün mü bir daha?

Eline sağlık bu arada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

@heartsmagic yayımlanırken oluşan hataları düzelttim. Kodları da manual sayfalarına bakarak kontrol etmeye çalıştım fakat elimde fazla cd kalmadığı için bazı komutları deneyemedim.
Lover

heartsmagic

mkisofs -r /path/to/my/files | \ssh Burada ssh'ın önü boş olacak sanırım :)

Komutları tek tek denemen zaten çok pratik olmaz, benim gördüklerimi sen zaten düzeltmişsin. Sadece bir şey dikkatimi çekti. mkisofs ile pek haşir neşir olmadığım için parametreleri başında - işareti olmadan alıyor olduğu fark ettim. Fakat mount komutu da aynı şekilde çalışıyor mu bilemiyorum. Genelde başına - koyarak iş gördüm diye hatırlıyorum. Eğer koymadan da oluyorsa ben de herkesle beraber öğrenmiş olacağım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ozmo

wodim programı ubuntu ve debian varsayılan olarak gelmiyor sudo apt-get install wodim benim gibi konsolu seven linux'cular için güzel kaynak...

Kadir Can

Çok güzel bilgiler.Çok teşekkür ederim.

uyyelik

ekstra olarak belirli boyutlarda otomatik olarak iso yapmasini istiyorum başka değişle dvd boyutuna 4500mb olarak ayırmasını istersem komut satırında ne paratmeresi kullanmam lazım bulduğum bir kaç şeyi denedim ama olmadı.

birde lapisforum lapiswiki vardı bir zamanlar orda bu komutlar hep hazirdi şimdi o sitelerin yerinde yeller esiyor :)

furkankalkan

Alıntı yapılan: uyyelik - 08 Nisan 2012 - 14:32:23
ekstra olarak belirli boyutlarda otomatik olarak iso yapmasini istiyorum başka değişle dvd boyutuna 4500mb olarak ayırmasını istersem komut satırında ne paratmeresi kullanmam lazım bulduğum bir kaç şeyi denedim ama olmadı.

birde lapisforum lapiswiki vardı bir zamanlar orda bu komutlar hep hazirdi şimdi o sitelerin yerinde yeller esiyor :)
ne demek istediginizi tam anlamadim ama su 2 tur komut yardimci olabilir:
bu komut 100 mblik bos alan olusturur:
dd if=/dev/zero of=temp/hundred.img s=1M count=100
bu komut ise harddiski 100 mblik sikistirilmis dosyalara boler:
dd if=/dev/hda bs=100M | gzip -c > /image.img

ingilizce klavye ile yaziyorum kusura bakmayin.
Lover