AMD ATI sürücüleriyle yaşadıklarım. Ekran kartı: AMD/ATI HD 5670

Başlatan iskenderc, 27 Haziran 2011 - 17:11:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iskenderc

Merhaba,
"Windows 7 Ultimate 64 bit" işletim sistemi kullanmaktayken, Linux işletim sistemlerinide inceleyerek bilgisayara grafiksel düzenlemelerini beğendiğim Ubuntu 10.10 tabanlı, kernel 2.6.35-28 esaslı, 64 bit "Ultimate Edition 2.9" u sitesinden indirerek ikinci bir sistem olarak kurdum. Kurulumlar muhtelif hatalar nedeniyle birkaç kere tekrar edildikten sonra  nihayet bir aydır düzenli çalışan bir kurulum sağladım. Bu arada Linux bilgimide ilerletmeye başladım. Hem linux bilgimi ilerletip hem kurduğum sistemin ayrıntılarını bir nebze öğrendiken sonra nihayet "AMD/ATI HD 5670" modeli ekran kartımın sürücülerini kurmak istedim. Fakat başarılı olamadım. Bu nedenle bu yazıyı yazıp yardım istemeye karar verdim.
İşlemcim 3400 MHz 64 bit AMD, ekran kartı AMD/ATI HD 5670. Bilgisayarda birinci sistem olarak Windows 7 birinci hard diskte kurulu. Windows bootloader i "Ultimate Edition 2.9" a yol veriyor, oradan Linux Boot Loader e geçiliyor. Linux Boot Loader ekranında bir numarada "Ubuntu Linux 2.6.35-28 seçilerek ikinci diskte kurulu "Ultimate Edition 2.9" açılıyor. "Ultimate Edition 2.9" Ubuntu 10.10 tabanlı güzel görsel tasarımları olan bir sistem.

ATI ekran kartı kurulumuna gelince, hikaye şöyle:
1- System>Administrations>Additional Drivers dan gidip kurulum sağlamak istediğimde 10 serisinden eski bir ATI Catalyst sürücüsü düzgün olarak kuruluyor şıklar menüde yerini alıyor. Programlar açılılıp kapatılırken görsel efektler başlıyor. Ancak restart ile program kapatıldığında daha önce olmayan içinde birtakım linux satırlarının geçmeye başladığı bir ekran çıkıyor. Bu ekrandan kah çıkılıyor kah çıkılmıyor, donup kalıyor. Yani restart almıyor. Eğer restart alırsa işletim sistemi tekrar açıldığında Linux Boot loader ekranından sonra normal "Ultimate Edition 2.9" logosunun geldiği yere "Ubuntu 10.10" logolu altından noktaların ilerlediği mor/kırmızı karışımı klasik Ubuntu ekranı geliyor, 10 saniye sonra gidiyor onun yerine siya bir ekranda "cemilpc login:" satırı geliyor (cemilpc linuxta bilgisayarın adı). Bu ekranda kullanıcı adı ve password ile giriş yapıldığında terminal promt u geliyor ve orada kalıyor. Sorun bu. (Bu beklenmeyen ekranlar gelmese daha sonra klasik kullanıcı adının olduğu ve password soran ekran gelecek).

2- Additional Driver kurulumunu kaldırıp yerine AMD sitesinden son sürümü indirip (11.6) kurduğumda da olanlar şöyle. Bu kurulumu yaparken sadece otomatik kurulum düzgün çalışıyor. Otomatik kurulum seçildiğinde terminalde "X sever: X.org 6.9 or later 64 bit" ibaresi görülüyor. Otomatik kur dediğimde düzgün bir kurulum oluyor. Ancak restart ve start için yukarıda anlattığım aynı sorunlar burada da oluyor.

3- "Custom" veya " işletim sistemi Ubuntu/maverick" seçeneklerine göre yaptığım kurulumlarda bu sefer sürücüler kurulmuş gözükmüyor. * bir şey değişmiyor.

4- Internette birçok yazıyı okudum komutları uyguladım ancak sonuç alamadım. Son olarak bu forumdaki talimatları içeren yazıları da uyguladıktan sonra gene biryere varamayınca başlık açmaya karar verdim.

Herkesin değerli yardım ve tavsiyelerini bekliyorum.

Saygılar   

heartsmagic

Bu bir dizüstü mü? Çift grafik kartı falan var mıdır? Çünkü şöyle bir örneğimiz mevcut:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22851.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iskenderc

Merhaba,
Hayır dizüstü değil. Bilinen asus anakart AMD 3400 MHz işlemci AMD/ATI HD 5600 ekran kartı bir masa üstü bilgisayar. Tek ekran kartı var.  Ultimate Eddition 2.9 gayet güzel çalışıyor.  Dediğiniz adrese baktım ama ilgili birşey göremedim.
Anladığım kadarıyla benim durumumda sorun ekran kartında değil ATI sürücüleride tamam ama kurulum sırasında sistemin başka dosyalarıyla çatışma oluyor, oradan sonrasına da benim aklım yetmiyor.
Saygılar.

heartsmagic

Sürücüler kurulu değilken isteyeceğimiz çıktılar da fayda vermeyecektir. Kurulum sonrasında:

fglrxinfo
gibi bir çıktı daha çok işimize yarayacaktır örneğin. Eğer sorun olursa nasıl mesa sürücülerine geri döneceğin forumda zaten anlatılıyor. Bir şekilde kenara not eder ve sistemi tekrar açarsın.

iskenderc

fglrxinfo sonucu şu:

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5670
OpenGL version string: 4.1.10834 Compatibility Profile Context

Şimdi bu kurulum güzel çalışıyor. Ancak sisteme girip çıkarken oluşan yeni ekranlar (yukarıda anlattım) sorun yaratıyor.
Saygılar

heartsmagic

Sürücüler de normal görünüyor, açıkçası sorun nerede şu an kestiremiyorum. Hani güncel sürüm olan 11.04'ü dene diyeceğim fakat çözüm olur mu olmaz mı onu da kestiremiyorum. Haliyle zahmetli bir süreç olur bu senin için.

confickerbelasi