Linux Mint

Başlatan umutubuntu, 01 Mart 2008 - 13:13:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umutubuntu

Linux Mint konusunu değinmeden edemeyeceğim.
Ubuntu ve Debian tabanlıdır,popüler olan tüm Ubuntu sürümlerini ve Debian kullanan bir dağıtımdır.
Ubuntu'dan farkı Flash,Java,codecler,Thunderbird,Amarok kurulu biçimde gelmesidir.
Human teması dışında bir diğer farkıda kendine has temalara sahip olmasıdır.
Gnome,KDE,Fluxbox,XFCE masaüstü seçenekleri mevcuttur.
Mintinstall isminde bir program ile Mint Software site bağlantısında bulunan programları
bir kaç tıklama ile sisteme yükleyebilmektedir.(GetDeb,CNR,Click Install benzeri bir uygulama)

http://www.linuxmint.com/

atillux

Ubuntu kullanıcılarının bir de Linux Mint'i denemelerini tavsiye ederim. Kullanımı oldukça kolay ve çok hoş bir dağıtım olmuş.
Ben maalesef Mint'i sadece Live CD olarak denedim. Bilgisayara hiç kurmadım, ama Live CD halinde iken bile, ekran kartı sürücüsü kurulup, Compiz çalıştırılabiliyor. :)

umutubuntu

Linux Mint özelliklerinde eklemeyi unuttuğum program Envy'dir ATI yada NVIDIA ekran kartlarının kurulumu bir kaç fare tıklaması ile yapılabilmektedir.

silent_control

Linuxmint'in iso formatını kurdum ve virtualbox'ta denedim ama çalışan iso'ları beta versiyon listesinden bulamadım ben,hangi  versiyon sorunsuz yükleniyor sanal makine'de acaba?

umutubuntu

Alıntı yapılan: pessimist_style - 03 Mart 2008 - 18:05:02
Linuxmint'in iso formatını kurdum ve virtualbox'ta denedim ama çalışan iso'ları beta versiyon listesinden bulamadım ben,hangi  versiyon sorunsuz yükleniyor sanal makine'de acaba?

Soruyu anlamaya çalışıyorum,anladığım kadarıyla Linux Mint indirip Virtualbox üzerinde kurdun yada çalıştırdın.
Çalışan iso'ları beta versiyon listesinde bulmak nedir onu çözemedim.
Linux Mint'in bütün mevcut sürümleri çalışan  (live) CD olarak gelir ve açılan masa üstündeki kurulum (install) simgesinden kurulum yapılır.
Linux Mint'te bulunan Gnome,KDE,XFCE,Fluxbox türevleri Virtualbox'ta sorunsuz bir şekilde çalışabilir.
(Linux Mint Debian denemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim.)

silent_control

teşekkürler bu beta iso'larda sorun çıktığından umudu kesmiştim bir ara,aynen diğer Linux sistemlerinin alpha sürümü olduğu gibi onlarda beta sürüm iso yayınlamışlar gaflete geldim herhalde.ben şimdi live cd'yi indirir yine denerim.

oytun5555

Teşekkürler. Mint güzel dağıtım :)

Semih

Şu an indiriyorum bakalım nasıl olacak.
A.Semih Türk

Ongan

http://www.linuxmint-tr.info

Türkiye tayfası desteklerinizi bekliyor.

Semih

İndirdim kurdum şu anda Linux Mint'ten yazıyorum sizlere.Gayet hoş sevdim ben az bi düzenleme ile aynı Ubuntu oldu:)Ama kendi araçlarıda var içinde sanırım artık Mint'te kalırım demek isterdim ama Ubuntu 8.04e az kaldı ona geçerim ama o zamana kadar Mint kullanıyorum kesinlikle .
A.Semih Türk

Kutadgu

Bende mint kurmak istiyorum. Hem ubuntu tabanlı, hemde codec yüklemek gerekmiyorsa tam benim istediğim sistem gibi duruyor. Mint 5  tam olarak ne zaman çıkacak ? sitesine baktığımda indirme kısmında hala beta versiyonu var. viki den yol haritasına baktığımda ise çıkış tarihi mayıs olarak görünüyor. tam bir tarih varmı acaba?

birde 5. sürümünde amarok yerine totem öntanımlı geliyormuş sanırım bu biraz kötü olmuş.

umutubuntu

Linux Mint 5.0 Beta olmasına rağmen indirdim ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.
Sonuçta yeniden yazılmış bir linux sürümü değildir ,Ubuntu 8.04 alınıp Linux Mint programları ve teması eklenip sürülmüş halidir ,yinede sorun yaşarsanız elimizden geldiğince yardımcı oluruz :
Linux Mint bildim bileli yol haritasında net bir tarih belirtmemiştir ,Ubuntu'dan kısa bir süre sonra hemen bir sürüm çıkartmıştır ,bir sürpriz olmazsa daha erken beklemiyorum :)
Amarok için bende üzülmüştüm ama depolarda mevcut Synaptic'te aratıp kurabilirsiniz.

Kutadgu

yani tam sürümün çıkış tarihi belli değil mi? yoksa ben mi bulamadım. Amarok olarak beni üzen şey ise; Ubuntu da da ekle kaldırdan kurdum ancak, mint araştırması yaparken gördüğüm hem codecler hemde bu tip özelliklerin direkt yüklü gelmesi tam benim aradığım şekildeydi. yani amarok da tanımlı gelseymiş neredeyse hiç birşey kurmama gerek kalmayacaktı . birde ubuntu yu silip tekrar yüklediğimde amarokla sorun yaşadım buda biraz sıkıntı oldu benim için . hala da düzeltebilmiş değilim.

Semih

Alıntı yapılan: ozguran - 21 Mayıs 2008 - 10:32:21
yani tam sürümün çıkış tarihi belli değil mi? yoksa ben mi bulamadım. Amarok olarak beni üzen şey ise; Ubuntu da da ekle kaldırdan kurdum ancak, mint araştırması yaparken hem codecler hemde bu tip özelliklerin direk gelmesi tam benim aradığım şekildeydi. yani amarok da tanımlı gelseymiş neredeyse hiç birşey kurmama gerek kalmayacaktı . birde ubuntu yu silip tekrar yüklediğimde amarokla sorun yaşadım buda biraz sıkıntı oldu benim için . hala da düzeltebilmiş değilim.

Alternatif programlarda kurabilirsin.Ama bence Mint geliştiriceleri Amaroka el atmış.Hataları en aza indirgemişlerdir :)
A.Semih Türk

Kutadgu

Alıntı YapAma bence Mint geliştiriceleri Amaroka el atmış.Hataları en aza indirgemişlerdir Gülümseme

ozaman çok iyi olur :) . tam sürümü bekleyip kuracağım. ne zaman beta bir program kursam sonuç hep hüsran oldu. Daha iki gün öncede Ubuntu yu tekrar kurdum ama bir çok hata aldım. O biraz beklesin , mint 5 kararlı sürüm çıkınca onunla değiştireyim. Bu arada Linux mint internet sayfasında renkler vs. çok güzel, acaba sistemde de böyle renkler bulabilmek mümkünmü (ikonlar, masaüstü vs.)

umutubuntu

Linux Mint'e Amarok yüklemek için buraya bakabilirsiniz.
Linux'un her köşesi değiştirilebilir.
Temalar için profilimde bulunan linklere bakabilirsiniz.

eren

Alıntı yapılan: ozguran - 21 Mayıs 2008 - 10:39:48
Alıntı YapAma bence Mint geliştiriceleri Amaroka el atmış.Hataları en aza indirgemişlerdir Gülümseme

ozaman çok iyi olur :) . tam sürümü bekleyip kuracağım. ne zaman beta bir program kursam sonuç hep hüsran oldu. Daha iki gün öncede Ubuntu yu tekrar kurdum ama bir çok hata aldım. O biraz beklesin , mint 5 kararlı sürüm çıkınca onunla değiştireyim. Bu arada Linux mint internet sayfasında renkler vs. çok güzel, acaba sistemde de böyle renkler bulabilmek mümkünmü (ikonlar, masaüstü vs.)

Mint yeterince renkli bir dağıtım. Geliştirilmesine Ubuntu geliştiricileri de katkı yapıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

tempest

Ubuntu Hardy Heron'u yanında gelen Wubi ile Windows'un içine yükleyebiliyorum.
Acaba Linux Mint'te de böyle bir imkan var mı? Yeni bir Linux kullanıcısı olduğum için bazı alışkanlıklarımdan vazgeçmekte güçlük çekiyorum da.  :P

umutubuntu

Linux Mint 5.0 Beta sürümü içine Wubi uygulaması konulmamıştır.

tempest

Peki Wubi dışında başka bir program veya araçla hem Linux Mint'i hem Xp'yi aynı makinede çalıştıramaz mıyım?

NOT:Yeni partition yaratmayı denedim fakat başaramadım. Partition magic vb. programlarla diskimi windows altında bölmeye çalıştığımda çeşitli hatalar alıyorum.  :-\ Hard diskimi defragmentation (sanırım böyle birşeydi) yaptıysam bile bu hatalardan kurtulamadım.

ufuk_k

Partition magic sağlıklı bölümleme yapmaz. Ubuntu kurulumunda da bulunan Gparted programıyla ya da indirebileceğiniz Gparted çalışan CDsi ile büyük bir bölümü veri kaybetmeden ufaltıp, yeni bölüm yaratmak mümkün. Neden denemediniz?

tempest

Ben Gparted i usb belleklerimi formatlamak icin kullaniyorum! Boyle bi ozelliginin oldugunu bilmiyordum! Ben biraz Gparted hakkinda arastirma yapip denemeyi dusunuyorum bu dediginizi! Sonucu buraya yazarim, yardim icin sagolun!

ufuk_k

Livecd açıp içinden çalıştırıp yapabilirsin. Şunu unutma, o an kullanımda ve bağlı olan disk üzerinde işlem yapamazsın, önce ayırman gerekir. Ancak yeniden düzenleyeceğin bölüm windows kurulu olan ya da kullanmadığın bir bölüm ise ubuntu içinden de bölümü ayırarak rahatça yaaprsın. Normal şartlarda tehlikesi yoktur, sadece formatlanmasını istemediğin bir bölümün önünde formatla seçeneğini seçmediğinden emin ol.

tempest

Live CD'yle pc mi boot ettim. Gparted i açtım Partition sekmesinden resize/move seçeneğini seçtim. D:\ yi resize etmek istedim karşıma çıkan pencerede 3 tane kutucuk vardı 3. kutuya yeni alanımın size değerini yazdım MB cinsinden (5120) Apply'ye tıkladım ve beklemeye başladım. Fakat yine partition magic ile aldığım bir hatanın benzerini aldım. "volume occured ..."  :-[

ufuk_k

O zaman ya disk koruması gibi birşey var, aldığın firmanın işidir bu, ya da mantıksal bölümler/bölüm türleri ile ilgili bir engel var.