Sizce Gnome'u en iyi sunan Linux dağıtımı hangisi

Başlatan BayboraKaan, 23 Haziran 2011 - 12:34:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce Gnome'u en iyi sunan Linux dağıtımı hangisi

Ubuntu
93 (66%)
Linux Mint
21 (14.9%)
Mandriva
0 (0%)
Mageia
0 (0%)
Fedora
8 (5.7%)
Open Suse
1 (0.7%)
Arch
10 (7.1%)
Debian
7 (5%)
Digeri
1 (0.7%)

Toplam Oy Verenler: 140

zeusmaster

Alıntı yapılan: microanaliz - 27 Haziran 2011 - 22:17:07
O zaman sıkı kurallar kurulsun her yerini değiştirilemesin diye olmazmı iki seçenek sunulur isteyen istediğini seçer aslında bir sürüm çıkartacaklar bilgisayara bir kere kuracaksın ve çoğu şeyi kısıtlı olacak ama tam kararlı olacak ömürlük olacak değişmeyecek yeniliği sevmeyenler onu kuracak ve bu kadar lafda olmayacak aslında ubuntu işi çözmüş açılırken klasic ubuntu unity gibi seçimlerle dediğim gibi yapmış aslında...

hocam ozaman açıkkaynağın ne anlamı olur :) açık kaynakta kural olmaz bence sürekli gelişime açık olmalı :)
Up and Running...

BayboraKaan

Alıntı yapılan: finix - 27 Haziran 2011 - 21:39:25
Alıntı yapılan: bahdem - 27 Haziran 2011 - 21:24:26
Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2011 - 17:21:27
Yeniden denersin elbette, hatta Ubuntu ile bile denersin. Fakat sende yine sorun çıkartabilir ve burada yine şikayet etmeye hakkın vardır, fakat sana özel durumlar olduğunu bilerek şikayet edersin. Ben de mesela Unity'den hâlâ Compiz ile çok iyi anlaşamadığı, tüm grafik kartlarını desteklemediği için şikayetçiyim. Fakat bu beğenmemem için bir sebep değil.

ve emek harcanan * bir şey kötü olabilir sorunlu olabilir ama rezalet olamaz bence ortada bir emek vardır:)
Eğer kararsız sürüm kararlı diye yutturulursa her türlü söz söylenebilir. :)

Zamaninda Ticari maksatli isletim sistemi yapmadi mi? Kararli diye karasiz sürümleri satmadi mi? Bir de üstüne milletten para aldi. :D En son örnek Windows7'dir, ciktiktan 1-2 ay sonra dizüstü bilgisayarlarda sakin günceleme yapmayin diye uyari verildi.

Hadi isletim sistemlerini gectim, insanlarin canini tasiyan arabalarin yeni modeli cikar ve hep nedense ilk satilan arabalar güvenlik sebebi ile geri cagirilir tüm teknik hatalar giderilir.

zeusmaster

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 27 Haziran 2011 - 23:12:47
Alıntı yapılan: finix - 27 Haziran 2011 - 21:39:25
Alıntı yapılan: bahdem - 27 Haziran 2011 - 21:24:26
Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2011 - 17:21:27
Yeniden denersin elbette, hatta Ubuntu ile bile denersin. Fakat sende yine sorun çıkartabilir ve burada yine şikayet etmeye hakkın vardır, fakat sana özel durumlar olduğunu bilerek şikayet edersin. Ben de mesela Unity'den hâlâ Compiz ile çok iyi anlaşamadığı, tüm grafik kartlarını desteklemediği için şikayetçiyim. Fakat bu beğenmemem için bir sebep değil.

ve emek harcanan * bir şey kötü olabilir sorunlu olabilir ama rezalet olamaz bence ortada bir emek vardır:)
Eğer kararsız sürüm kararlı diye yutturulursa her türlü söz söylenebilir. :)

Zamaninda Ticari maksatli isletim sistemi yapmadi mi? Kararli diye karasiz sürümleri satmadi mi? Bir de üstüne milletten para aldi. :D En son örnek Windows7'dir, ciktiktan 1-2 ay sonra dizüstü bilgisayarlarda sakin günceleme yapmayin diye uyari verildi.

Hadi isletim sistemlerini gectim, insanlarin canini tasiyan arabalarin yeni modeli cikar ve hep nedense ilk satilan arabalar güvenlik sebebi ile geri cagirilir tüm teknik hatalar giderilir.

denecek söz yok sanırım :)
Up and Running...

janparey

Alıntı yapılan: finix - 27 Haziran 2011 - 17:19:17
Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2011 - 17:13:03
Alıntı yapılan: finix - 25 Haziran 2011 - 22:54:57
Ubuntu. Bunu Ubuntu'nun Gnome ile haşır-neşir olmasına bağlıyorum. Gerçi son sürüm Gnome 3 tam anlamı ile rezalet olduğu için bu gidişle hiçbir dağıtımla kaynaşamayacak.

@finix, bir başka başlıkta yine bu tür bir yoruma karşı çıktım, yine çıkıyorum. Bunu yaparken de bu başlıktan bir alıntıyı aktarıyorum:
Alıntı yapılan: gelturi - 24 Haziran 2011 - 00:11:44
......... unutmadan gnome3 en iyi kullananda yine ubuntu hemde alpha sürümünde bu kadar kararlı ve sorunsuz çalışması mükemmel...

Mesele nereye geliyor tekrar belli aslında. Hep, "tek var olan sistemin" kendi sistemimiz olduğunu düşünüyoruz. Uzaklara gitmeye gerek yok işte, aynı forumda, yorum yapılan aynı başlıkta birisi Gnome3'ü şu aşamada bile mükemmel olarak etiketliyor. İki yorum da aslında kişisel, ikisi de sistemlere özel. Fakat nedense benim gözüme hep "rezalet" tarzındaki yorumlar batıyor.

Taraf tutuyorum bu konuda. Zira bir uygulamanın güzel çalıştığının söylenmesi, övülmesi hoşuma gidiyor. Olumlu bir durum çünkü bu. Fakat sorunlu çalışan bir uygulamanın toptan kötülenmesi içimi acıtoyur.

Böyle olunca da bizler "sabit fikirli" oluyoruz. Şu an buna cevap veremeyecek bir arakdaş böyle söylemiş bir başka başlıkta. "Biz ne yaparsak yapalım Unity'yi beğenenler çıkacaktır" mealinde bir cümleyle beraber. Unity'yi beğenmem için birilerine ihtiyacım yok ki, bende güzel çalışıyorsa beğenemez miyim? bu sabit fikirlilik mi oluyor?

Neyse, @finix söylemlerimin hepsi sana yönelik değil. Sadece genelleme olayının nerelere varabileceğini gösermek istedim.

Sarınım Fedora 15 ve Gnome 3 ikilisinin bana yaptığı işkencenin izini unutamadığımdan "Rezalet" dedim. Bu kadar kişi iyi dediğine göre başka bir şekilde denemeliyim. Ama Shell usulü kesinlikle değil. :)
bende gnome 3 için özel hazırlanan siteden sizin gibi fedora betasını  indirdim ve aynı şekilde illallah dedim çünkü 1 dakika sonra ekran kilitleniyor,bilgisayarı mecburen kapatma tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyordum ama gnome test etme isteğim yüzünden 5-6 kere böyle açtım-kapattım en sonunda bir dolu küfürle sildim.Final sürümü çıktığında bir umutla indirip kurdum fakat değişen birşey olmadı.Gel görelim ki suse gnome 3 ü denediğimde 4 gün boyunca bu olay çok ender geldi başıma.Ubuntuda hiç veya daha da az  olacığını tahmin ediyorum.Ayrıca gnome 3 Shell arama ve pencere yönetimi,akıcılık ve görselliği hoşuma gitti.11.10'u merakla bekliyorum.

microanaliz

Arkadaşlar beğenip beğenmediniz ne beni ne başkasını nede ubuntu kullananları ilgilendirmiyor sadece kullanmakda olduğunuz sistemlerde gnome hangi sistemde iyi bunu beyan edin ama profesyonel olun amatörce değil...
MicroAnaliz

eribol

Gnome 3 ilk kurduğumda(mageia üzerine) garip hata ile masaüstü birden donuyordu ama bunun çözümünü de ubuntu forumunda bulup uygulamıştım ve Mageia üzerinde işe yaramıştı. Şu an gnome 3 üzerinde Mageia Kontrol Merkezi çalıştırıldığında pencere yöneticisi çöküyor. Bunun önlemini almak içinde önce terminal açıyorum böylece gnome-shell --replace komutu ile sistemi geri getirebiliyorum.

emreseckin

microanaliz

Oyumu değiştirmidim sanırım linux mint ubuntunun kullanışlığını debianın kararlığına ekleyerek işi ilerletmiş devam ederlerse bu mantıkla kullanışlılık ve kararlılıkla geniş kitlelere hitap edecekler sanırım.Bayağı hoşuma gitti ama klasik biriyim genede ubuntu kullanıyorum nedense...
MicroAnaliz