[Çözüldü] Zombi süreç

Başlatan aan-han, 21 Haziran 2011 - 14:44:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aan-han

selamlar,
az evvel uç birime top yazıp enterleyince tek kullanıcı olmasına rağmen 2 kullanıcı gözüküyor.
ve ayrıca 1 ZOMBİ  gözüküyor.
bunun ne anlama geldiğini bilen var mı? yani bilgisayarda ubuntu 11.04  kullanmama rağmen bir zombi olabilir mi?
varsa ne yapmalıyım?
2 kullanıcı yazması ne anlama geliyor?zombi olduğu anlamı çıkmaz mı?

kolay gelsin

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sem

1. root
2. kendi kullanıcınız (üstünü karaladığınız)

yani olağan bir durum... "root", "yetkili kullanıcı" bunları araştırın derim...

Zombi ile kasdedilen ise bir truva atı, virüs ya da benzeri bir aracın, arkasında bir kapı açık bırakıp sistemi başkaların kullanımına açarak, siz farketmeden sizin bilgisayarınızdan istenilen işlemin  yapılması anlamına gelen zombi değil...

Sahipsiz bir oğul süreç sadece. Yani a süreci b sürecini çalıştırsın. Bir anlaşmazlık sonucu a süreci kapandığında b süreci yaşamına devam ediyorsa eğer b süreci zombi süreç olarak nitelendiriliyor. Yani çok büyük bir sıkıntı yok ortada. Büyük ihtimalle 20.04, 30.10 sürümlerinde de bunlar olacak...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

aan-han

sem0900,
ortada şüpheli bir durum yok , telaşa korkmaya gerek yok diyorsunuz.
eğer böyle ise iyi.ilgine teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2011 - 15:22:09

not:root hakkında biraz konu okumuştum.ne anlama geldiğini bilir gibiyim.hatta bir kaç kez de root olarak user oldum.

sem

Rica ederim...

Evet, verdiğiniz "top" sonucuna göre, güvenlik ile alakalı bir sıkıntı yok. Dediğim gibi bu başka zombi...  Bilgisayarı zombi durumuna düşürecek bir uygulama ise top çıktısında bu şekilde gözükmeyecektir. Bunun yerine portları kontrol etmek daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum...

root da kabaca, sistemdeki en yetkili kullanıcı diyebiliriz. Bütün her şey ondan sorulur =)

Kolay gelsin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

aan-han

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Haziran 2011 - 15:26:18
Rica ederim...

Evet, verdiğiniz "top" sonucuna göre, güvenlik ile alakalı bir sıkıntı yok. Dediğim gibi bu başka zombi...  Bilgisayarı zombi durumuna düşürecek bir uygulama ise top çıktısında bu şekilde gözükmeyecektir. Bunun yerine portları kontrol etmek daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum...

root da kabaca, sistemdeki en yetkili kullanıcı diyebiliriz. Bütün her şey ondan sorulur =)

Kolay gelsin...
teşekkür ederim.tam bu arada bir soru daha geldi aklıma.sistemde kullanıcıları ya da kaçak kullanıcıları nasıl görebilirim? bir proğramı var mı ubuntuda?
" portları kontrol etmek"derken bunu mu demek istediniz?
öyle ise bunu tam bilemiyorum.biraz izah ederseniz sevinirim.(portları kontrol etmek hakkında şimdi değil de sonra biraz araaştıma yapmalıyım)
hoşgör lütfen.windowsta bir küçük proğramı varken arasıra bakabiliyordum.ubuntuda var mı böyle bişi?

sem

Kullanıcı derken, sisteminize bir ağ açığı ya da bir başka şekilde giriş yapan birisi kullanıcı olarak gözükmeyecektir. Sistemde bulunan kullanıcıları zaten /home dizini altında görebilirsiniz.

Benim kasdettiğim ise ilk cümlemde dediği gibi ağ açığından (kendi oluşturduğu ya da hali hazırda bulunan açık) sistemi kullanabilenecek kişilerdi. Aslıda çok fazla ilerisini düşünmek paranoya olacaktır bir yerden sonra. Açıkcası şu ana kadar güvenlik nedeni ile port araması yapmadım... Bir ara network programlamaya yöneldiğim için göz gezdirmiştim o kadar.

Ayrıntılı olarak konuya hakim arkadaşlar sizi daha doğru aydınlatacaktır. Hatta büyük ihtimalle aydınlatmışlardır başka arkadaşları... arama yapmak yeterli olacaktır...

forumda aradığınız çoğu şeyi bulabileceğinize inanabilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,23341.msg280732#msg280732

gibi...

Kolay gelsin
Burası dünya?

aan-han