[Çözüldü] Yeni Başalayanlar için Ubuntu Tavsiyesi

Başlatan charlie.brown, 19 Haziran 2011 - 20:55:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

charlie.brown

Herkese selamlar;

Ben de kısa bi süredir aklımda olan linux'a geçme işini an itibariyle uygulamak üzereyim.Ancak daha başında şöyle bi soru işareti içinde kaldım.Ubuntu 11.04 için 32bit ve 64bit sürümleri mevcut.Gönül 64bitten yana ama nedense sitesinde 32bit önermiş.Sonuç olarak sorum şu; bu uyarının tam açıklaması ne yani 64bit kurmam yeni başlayan biri için ne kadar sorunlu olur? 2. olarakta bunların dışında 11.04 değilde 10.10 kur veya 10.04 kur şeklinde geçmişe dönük bi öneriniz var mı gerekçesiyle.Şimdiden teşekkürler.

sem

Merhabalar...

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,919.0

Anketini incelemenizi tavsiye ederim..

Ek: ileti tarihleri böyle bir konuda etken olacaktır, onu da dikkate almanızı tavsiye ederim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

karizmaxi

10.10 benim önerim Çünkü 11.04'ü kararsız buluyorum.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

charlie.brown

burk

32 bit sürümünün tavsiye edilmesinin 2 nedeni vardır;

• Program depoları daha geniştir.
    Her bilgisayara 64 bit kurulamaz, işlemcinin desteklemesi lazım. Windows üzerindeysen Everest programı ile kontrol edebilirsin uygunluğunu.
.

Sürüm olarak sana tavsiyem 10.10 olur çünkü bu sürümün sorunları, 11.04'e göre çok daha fazla çözülmüş durumda. Üstelik 11.04 Unity ara yüzü ile kullanıma geliyor, bu Ubuntu için yeni bir olay, normalde Gnome kullanılırdı. Acemi biri olarak geleneksel olanın, sana problem çıkartma ihtimalini azaltabileceğini söyleyebilirim.

Rbbt

ben de yeni bir kullanıcıyım ve bende çok araştırmıştım bu konuyu, öncelikle 10.10 indirdim kararlı sürüm olarak kabul edildiği için, ama onu kurmadan 32bit (işlemcim 64 bit desteklemiyor) 11.04 kurdum ve sorunsuz kullanıyorum, belki de çok fazla tecrübem olmadığı için bu sürüm bana sorunsuz geliyor (:
What happens when I become main source of a pain!!!

sem

11.04 şu an bir kararlı sürüm kadar kararlı olmalı... İstisnai durumlar dışında 11.04 ile herhangi bir sorun yaşanacağını sanmıyorum...

Karar verme aşamasında dağıtımı ne kadar süre kullanacağınızı da düşünmelisiniz bence. Bu nedenle LTS sürümleri araştırmanızı tavsiye ediyorum... (en son LTS 10.04 sürümü)...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

charlie.brown

forum tahminimden de hızlı çıktı yahu  :D sem0900'un verdiği linkle ilgilenirken dolmuş taşmış.Ben verdiğiniz öneriler üzerinden araştırmaya devam edeyim.Şimdilik 10.04 LTS'ye kaydım gibi.Bundan bi ay kadar önce 10.04'ü kurup bazı çözünürlük sorunları felan yaşamıştım ama bu forum baya hareketli gibi görünüyor.Sorunlarıma bu sefer çözüm bulabilcem gibi. 

Önerisini paylaşan herkese teşekkürler.

decent

Hoşgeldin @charlie.brown,
Bilgisayar donanımı hakkında biraz ayrıntı olursa öneride bulunmak daha kolay olacaktır.

burk

Alıntı yapılan: sem0900 - 19 Haziran 2011 - 21:16:28
...
Karar verme aşamasında dağıtımı ne kadar süre kullanacağınızı da düşünmelisiniz bence. Bu nedenle LTS sürümleri araştırmanızı tavsiye ediyorum... (en son LTS 10.04 sürümü)...

Evet, bu da çok önemli, ben hala 10.04 kullanıyorum örneğin. LTS Long Term Support demektir yani uzun süreli destek anlamına gelir.

charlie.brown

Öncelikle Hoşbulduk.

Laptobum genel anlamda özellikleri;
intel i7 2630qm işlemci
4 gb 1333mhz ram
nvidia gt550m 2gb ekran kartı.
640gb 5400rpm hdd
model:asus n53sn-...002

linux dağıtımlarını uzun süreli ve derinlemesine öğrenme amacımdayım.(Başlayıp bırakanları görünce gözüm korkmuyor değil:) ) önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar mühendisliği okumaya başlıycam ve linuxun mesleki olarak yararlı olacağı hatta ilerde elimin güçlü olacağı söyleniyor bilmiyorum ne kadar doğru :D

decent

Tavsiyem Ubuntu 10.10 veya Ubuntu 11.10 64 bit sürümleridir.

Alpha-beta kullanmak sizin için sorun olmaz ise sadece 11.10 sürümünü öneririm.
oneiric-desktop-amd64.iso           19-Jun-2011 09:19  706M

bytan

Başkalarının bırakıp bırakmaması çok önemli değil. Neticede bütün iş sende bitiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

empax

Bir de cift ekran konusu mevcut...

Bir kac baslikta cozume ulasildigini hatirliyorum. Yine de denemeden sonuc ne olur bilinmez.

Sanirim linkteki ile ayni bilgisayara sahipsiniz;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27215.0
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

charlie.brown

Alıntı YapBir de cift ekran konusu mevcut...

Bir kac baslikta cozume ulasildigini hatirliyorum. Yine de denemeden sonuc ne olur bilinmez.

Sanirim linkteki ile ayni bilgisayara sahipsiniz;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27215.0

evet bilgisayarım aynı model, böyle bi sorun benimde gözüme çarptı.Umarım çözerim, bu forum oldukça zengin içerik olarak.

Alıntı YapBaşkalarının bırakıp bırakmaması çok önemli değil. Neticede bütün iş sende bitiyor.

haklısın iş kişide bitiyor her ne kadar duyumlar ürkütse de :)

Bu başlığı baya uzattım ama bu Long Term Support ne kadar etkili olur karar veremedim.Şu an 11.10 64bit ile 10.04 LTS arasında kaldım.Bugün son önerilerinizle artık kurmak istiyorum daha fazla uzatmadan :)

bytan

Lts veya normal sürüm kararı tamamen senin tercihlerine ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Bu arada 11.10 henüz çıkmadı, kararlı son sürüm 11.04.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

charlie.brown

Alıntı yapılan: bytan - 20 Haziran 2011 - 19:53:41
Lts veya normal sürüm kararı tamamen senin tercihlerine ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişir. Bu arada 11.10 henüz çıkmadı, kararlı son sürüm 11.04.

evet ya 11.10'da  alpha-beta konumundaymış daha  ;D neyse artık 10.04 LTS kurup kapatayım bu konuyu.Yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler.