[Çözüldü] DVD Oynatıcı sorunu

Başlatan Fidel, 18 Haziran 2011 - 15:31:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fidel

Merhaba,

Bir süre önce ubuntumu 11.04'e yükseltmiştim. Bugün bağlama dersleri içeren bir DVD aldım. Satan adam "bilgisayar var mı" demişti ben de "var, ver" deyip aldım. Şimdi bilgisayara takıp "diskim"i açtım. karşıma çıkan ekranın fotosunu yükleyemediğim için yazıyorum: AutoPlay klasörü, autorun.exe, autorun.inf, autorun2.exe, lua5.1.dll ve lua51.dll

Şimdi ne eksik bende? Acaba wine kurup bazı programları mı yüklemeliyim(yanıt evetse hangilerini?) yoksa bir dvd programı ile sorun çözülür mü?

Yardım için şimdiden teşekkürler.

BayboraKaan

Anladigim aldiginiz DVD bir uygulama Wine ile kurulumu deneyebilirsiniz.

krwlng

Dvd windows uygulaması şeklinde hazırlanmış bu yüzden wine ile deneyebilirsiniz, sonuç alamazsanız, uygulama dosyalarının içerik için kullandığı bir dizin vardır mutlaka, o dizinden istediğiniz dosyaları el ile açarak kullanabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Fidel

Teşekkür ederim, Wine kurdum bilgisayara. Şimdi autorun.exe, autorun2.exe, lua 5.1.dll ya da lua 51.dll uygulamalarını çalıştırmayı denediğimde The file '/media/Diskim/autorun.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied from an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.
uyarısı çıkıyor.

decent

ls /media/Diskim -a

çıktı veriyorsa görebilir miyiz ?

krwlng

"executable bit" olarak ararsanız forumda çözümü var, ama kısa yoldan autorun.exe dosyasına çalıştırma izni vermeniz gerekiyor.

Fidel

decent istediğin çıktı aşağıda:
ayhan@ayhan-laptop:~$ ls /media/Diskim -a
.  ..  AutoPlay  autorun2.exe  autorun.exe  autorun.inf  lua5.1.dll  lua51.dll
ayhan@ayhan-laptop:~$

krwing'in dediği aramayı da yaptım. Aşağıdaki sonuca ulaştım:
ayhan@ayhan-laptop:~$ wine autorun.exe
wine: cannot find L"C:\\windows\\system32\\autorun.exe"

krwlng

"wine autorun.exe" komutunu dvd içerisinde vermeniz gerekiyor, sudo apt-get nautilus-open-terminal komutu ile uçbirim eklentisini kurun (her zaman işinize yarar bu eklenti), ardından autorun.exe dosyasının bulunduğu dvd dizinine girin, dizin içerisinde boş bir yerde fare sağ tuşuna tıklayıp "Open in terminal" seçeneğini seçin, açılan uçbirim ekranından env wine autorun.exe komutunu çalıştırın.

decent

Çalıştıracağınız DVD içeriğini tümüyle kopyalayın,
Ev dizininde bir klasör açarak içine yapıştırın.
.exe uzantılı dosyaları sağ tıklayıp >özellikler>erişim izinleri> yolunu takip ederek çalıştırma izni verin.

Fidel

krwing'e ayrıca teşekkür ederim ancak decent'in önerisi daha basit geldiği için oradan devam ediyorum.

decent'in dediğini yaptım. Sonra autorun.exe'yi tıkladım program açıldı. Yalnız bu sefer de örneğin "akort etme"yi tıklıyorum, "adobe reader is not installed" diyor. Normalde pdf uzantılı dosyaları görüntüleyebiliyorum. Ayrıca, bir de sağ taraftaki menüde "adobe flash player is not installed" yazıyor. Adobe Reader 9'u şimdi yükledim ve Adobe Flash Plugin 10 zaten yüklüydü. Neden hala sorun çıkıyor anlamadım. Sanırım artık dvd ile ilgili değil sorunum.

eribol

Adobe Reader'ı wine ile kurarsanız exe dosyaları o zaman görebilir. Malum wine ile çalışan exeler windowsta çalışıyormuş gibi hareket ediyor.

Fidel

winetricks ile deniyorum kurulumu. Adobe Reader'ı bulamadım listede. Adobe Flash PLayer 10 vardı onu yükleyeyim dedim am aşu hatayı verdi:

Checksum for /home/ayhan/.cache/winetricks/flash/install_flash_player_ax.exe did not match, retrying download.

Tamam'ı tıklayınca bir kez daha denedi, sonuç aynı. Bir kez daha tamam dedim; yine aynı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2011 - 22:27:36

wine ile Adobe Flash Player kurulum sorunu diye ayrı bir başlık mı açmalıyım yoksa buradan mı devam ederiz?

krwlng

Adobe reader istiyorsa flash player kurmanızın bir anlamı yok, winetricks bulmuyorsa kuramazsınız diye bir durum da yok, siz adobe reader win sürümünü indirin çift tıklayıp normal şekilde kurmaya çalışın.

eribol

Benim anladığım şey şu. Çalıştırılan autorun.exe dosyası flash ve adobe reader'a ihtiyaç duyuyor ama windows sürümlerine. EN kolay yolu adobe sitesine gidip flash ve reader exe dosyalarını indirip wine ile kurmaya çalışmak. Yeni başlığa gerek olduğunu sanmıyorum. Bu da olmazsa farklı yöntemlere yönelebilinir.

Fidel

Adobe Reader ve Flash Player'in windows sürümlerini kurunca dvd sorunsuz çalışmaya başladı. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

BayboraKaan

Gecmis olsun diyerek bizde konuyu kilitleyelim.