tam ekranda donma

Başlatan asukaki, 17 Haziran 2011 - 10:41:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asukaki

İyi günler arkadaşlar uzun bir aradan sonra eve geldim ve ubuntuya döndüm 11.04 ü yükledim güncellemesini yaptım. Ekran kartını yükledim. Nvidia. Gerekli ayarlamaları yaptım. Masaüstünü pek sevmedim eskisi daha güzeldi kolaydı yani :). Sorunum şu arkadaşlar. Bir uygulamayı tam ekran yapınca donuyor beyaz ekranda kalıyor orta hale getirnce gözüküyor normal kullanılıyor. Misal firefox orta boyda kullanabiliyom fakat tam ekran yaptığımda beyaz sayfada donup kalıyor bütün diğer uygulamalarda da aynısı oluyor. Konsolda bile.
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

glxinfo | grep render
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
çıktılarını görebilir miyiz?

Ayrıca sistemi kurduktan sonra güncellemeleri aldın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

asukaki

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 6200 LE/PCI/SSE2
    GL_NV_vertex_program3, GL_NVX_conditional_render, GL_OES_depth24,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

/usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce 6200 LE/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 270.41.06

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          yes

Şuanda bir şey yok gibi görünüyor sadece sohbet uygulamasında tam ekran yapınca beyaz oluyor bazende geçişlerde misal sohbet uygulamasından firefoxa geçerken beyaz sayfada kalıyor. Çıktılar üstteki gibi. Bütün güncellemeleri çektim.
Linux'la Her Şey Mümkün!

asukaki

Sorunu çözmedim ama tam şekilde teşhis ettim şöyle ki masaüstünde bir pencere açıksa diğer pencere tam ekran olmuyor illa ki küçük ekranda kalmak zorunda. Yani konsol ekranda iken firefoxu açtığımızda beyaz olarak donup kalıyor ama küçülttüğümüzde düzeliyor. Bütün uygulamalarda aynı şekilde. İki pencereyi tam ekranda inceleyemiyorsunuz illaki simge durumuna küçültüp öle kurtulabiliyorum donmuş beyaz sayfadan ve 10.10 çok daha hızlı geldi bana sanki daha iyi gibiydi. 11.04 güzel tasarım ama yavaş kalıyor ve takılması da cabası. Benim bilgisayarın zamanı geçti dicem ama 2 gb ram 512 ekran kartı var. Bu sorunu çözebilme şansım var mı ? Yoksa aklıma yatan 10.10 indirip kurmak mı...
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

Aslında her şey olması gerektiği gibi, fakat sorunun cidden bir garip. Forumda daha önce denk gelmedim, genele de şöylece bir baktım fakat nasıl arayacağımız bile bir muamma.

Unity yerine klasik Gnome'a geçince aynı sorunu yaşıyor musun? En azından sorunu daraltmaya çalışalım biraz.

asukaki

Aynı yine Heartsmagic. Evet garip bir sorun nasıl aratılıp çözüme kavuşacağıda bir muamma vardır bir çözümü ama bakalım.
Şuanda 10.04 indiriyorum onu kuracağım. Galiba benim bilgisayar 10.10dan yukarısını istemiyor. 11.04 çok yavaş kalıyor hem pardus gibi.
Sorun böyle arkadaşlar yarın sabah yüklicem 10.04 o zamana kadar bakacam çözüm var mı ? Varsa da yoksa da geçecem 10.04 varsa çözümü çözer öyle geçerim yoksa da artık...  ;)
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2011 - 16:05:59
Unity yerine klasik Gnome'a geçince aynı sorunu yaşıyor musun? En azından sorunu daraltmaya çalışalım biraz.

Bunu denedin mi?

asukaki

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Haziran 2011 - 12:01:43
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2011 - 16:05:59

Bunu denedin mi?
Yukarıda da söyledim heartsmagic olmuyor bir değişiklik gnome de de aynı şekilde ama bir şey değişmedi. Baktım bir şey bulamadım. 10.04 yüklemesi yapacam artık. Yoksa bu şekilde gerçekten uğraşılmıyor :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

Evet, aynı demişsin fark etmemişim onu. Peki Compiz'i kapatıp denedin mi? Özellikle Unity ile değil de klasik Gnome oturumu ile dene bunu.

asukaki

Onuda denedim heartsmagic kardeş bütün efekleri kapatıp tekrar denedim ama yine olmadı. Şuanda 10.04 geçiş yaptım lakin benim bilgisayara bir tek 10.10 yarıyor zannımca anlamadım. :)
10.10 da uçuyor bilgisayar :) Soruna çözüm bulamadık nettede bir şey bulamadım pek yaşayan var mı bilemiyorum galiba benim bilgisayardan kaynaklanıyor diyorum yaşayan biri olmayınca. Neyse artık 10.04 teyim öyle bir sorun yok gayet güzel çalışıyor Allah'a şükür :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

decent

Farklı bir tema veya özelleştirme kullanıyorsanız; Ubuntu varsayılan temalarına ve ayarlarına dönmek çözüm olabilirdi.
Fakat 10.04 yüklemişsiniz.
Onun için konuyu kapatıyorum.