[Nasıl] Samsung Scx4100 Tanıtımı

Başlatan mus_dur, 10 Ağustos 2008 - 15:03:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mus_dur

@Anıl'ın dipnotu:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2786.msg128351.html#msg128351
Alıntı YapBu arada dipnot  olarak ekleme yapayım arkadaşlar , Samsung SCX-4300 yazıcılar, Ubuntu'nun otomatik tanımlama listesinde olan SCX-4200 olarak tanıtılarak sorunsuz şekilde çalışıyor.

###################################################################

Merhaba ;

Biraz uğraşarak ta olsa yazıcımı ve tarayıcımı tanıttım. Kullandığım sürüm Hardy Heron ( umarım doğru yazdım ).

sudo gedit /etc/init.d/mountdevsubfs.sh
Şu satırları bulun :

Alıntı Yap#
# Magic to make /proc/bus/usb work
#
#mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
#domount usbfs "" /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
#ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
#mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb
ve şununla değiştirin :

Alıntı Yap#
# Magic to make /proc/bus/usb work
#
mkdir -p /dev/bus/usb/.usbfs
domount usbfs "" /dev/bus/usb/.usbfs -obusmode=0700,devmode=0600,listmode=0644
ln -s .usbfs/devices /dev/bus/usb/devices
mount --rbind /dev/bus/usb /proc/bus/usb

Şu yönergeleri izleyerek driveri kurun
Alıntı Yap

1- Siteden linux driverini inidirin. (http://www.samsung.com/tr/support/download/supportDown.do?group=&type=&subtype=&model_nm=SCX-4100&disp_nm=SCX-4100&language=&cate_type=all&dType=D&mType=DR&vType=R&prd_ia_cd=99999999 )
2- Açın tar zxvf 20070725084555687_UnifiedLinuxDriver.tar.gz
3- cd cdroot

4- sudo ./autorun
5- Grafik yönergeleri izleyerekl kurulumu tamamlayın.
6- sudo ln -s /usr/share/cups/model/samsung /usr/share/ppd/custom/samsung

Eğer daha önce driver kurduysanız kaldırmanız gerekir :$ ~/cdroot$ chmod -R 777 Linux

Bundan sonra cdroot/Linux altında sudo ./uninstall.sh komutunu kullanarak kaldırıp driveri yukarıda anlatıldığı şekilde kurun.

Yalnız tarayıcıyı çalıştırmak için sudo xsane komutunu kullanmak gerekiyor, aşağıdaki linkte normal kullanıcı olarak kullanmak için yama belirtiliyor ancak yama 4200 modeli olduğu için denemedim.

Kaynak http://ubuntu.philipcasey.com/06/07/2008/scx-4200-unified-linux-driver-in-hardy-heron-success-at-last/

Düzenleme : driver link eklendi.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

teneke

Merhabalar değerli katkısı için Mus_dur'a teşekkürler.
Konusu edilen aynı marka yazıcının scx4200 modelini ubuntu üstünde çalıştıramadım.forumda daha önce yazıcılar
kısmında yazmıştım,çözememiştim Mus_dur' yaptığı işlemin kullandığım modelede uyğuladım çözemedim.
Bu sorunumu nasıl çözebilirim,eksik hatam varmı.

tekin1923

bende de scx 4200 modeli var yazdırma çıktısı alıyorum fakat tarayıcı özelleği çalışmıyor! neler yapmam gerektiğini bilen var mı acaba? ubuntu 8.04 (ultimate) kullanıyorum.

munirekinci

Anıl

Bu arada dipnot  olarak ekleme yapayım arkadaşlar , Samsung SCX-4300 yazıcılar, Ubuntu'nun otomatik tanımlama listesinde olan SCX-4200 olarak tanıtılarak sorunsuz şekilde çalışıyor.
Ubuntu - SuSe

heartsmagic

Alıntı yapılan: Anıl - 26 Haziran 2009 - 11:45:47
Bu arada dipnot  olarak ekleme yapayım arkadaşlar , Samsung SCX-4300 yazıcılar, Ubuntu'nun otomatik tanımlama listesinde olan SCX-4200 olarak tanıtılarak sorunsuz şekilde çalışıyor.

Teşekkürler @Anıl. İlk iletiye küçük bir açıklama ekledim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

_gambit_

nese ubuntuya gelmesini beklicem artık beceremedim yazıcı masallah güzel çalışıyo kurduğum programları güzel çalışıyo (smartpanel v.b) tek sorun scanner onuda windows kullanarak hallederim artık teşekkürler herkese. Benden başka kullanan yok galiba bu yazıcıyı

irfanemrah

Samsun Scx-4824fn yazıcımı listede bulunmadığı için yüklemiyordum. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra Scx-4200 ile denedim ve windowstan paylaşılan yazıcıyı kullanabiliyorum. Herkese teşekkür ederim.