Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?

Başlatan bytan, 13 Haziran 2011 - 18:37:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?

Google
223 (91.8%)
Bing
4 (1.6%)
Yahoo
7 (2.9%)
Ask.com
1 (0.4%)
Cuil
1 (0.4%)
ixquick
3 (1.2%)
Diğer
13 (5.3%)
Yandex
20 (8.2%)

Toplam Oy Verenler: 243

heartsmagic

Forumdan gidenler, gelenler, ayrılanlar, silinenler...
SMF'nin anket düzeni çok tutarlı değil :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: sabian - 28 Eylül 2011 - 03:41:15
Bu arada toplam oy verenler 90 kişi yazıyor ama toplamda 95 kişi çıkıyor :)

Her üyenin toplam 3 oy hakki var. Ondan olmasin.

pelyn639

hesin

BayboraKaan

hesin

Aslında hangi dağıtımdı bilmiyorum ya da tam hatırlamıyorum arama motorlarının öntanımlılardan biri de DuckDuckGo idi.İlk defa görmüştüm ama çok tatlı bir şey , ben arasıra kullanıyorum.Sizin görmeniz açısından bir inceleyin derim..
http://duckduckgo.com/

ahmetturan

Alıntı yapılan: hesin - 30 Aralık 2011 - 01:18:34
Aslında hangi dağıtımdı bilmiyorum ya da tam hatırlamıyorum arama motorlarının öntanımlılardan biri de DuckDuckGo idi.İlk defa görmüştüm ama çok tatlı bir şey , ben arasıra kullanıyorum.Sizin görmeniz açısından bir inceleyin derim..
o dağıtım linux mint olabilir.
http://blog.linuxmint.com/?p=1884
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

hesin

Alıntı Yapo dağıtım linux mint olabilir.
http://blog.linuxmint.com/?p=1884
Evet galiba LinuxMint idi:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: hesin - 30 Aralık 2011 - 01:18:34

"Ubuntu Türkiye" aramasında bizi pek sallamayan arama motoru :)

serkanburda

fastoo diye bir arama motoruna denk geldim geçenlerde, fena değil gibi sanki. Hem ubuntu türkiye yazınca da ilk bu site ve bağlantılarını getiriyor :)

heartsmagic

matrax_41

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2011 - 13:54:15
"Ubuntu Türkiye" aramasında bizi pek sallamayan arama motoru :)

Türkçe arama yapınca sallıyor :)

heartsmagic

Evet, Türkiye değişikliğinden sonra salladı. Ancak o ayarı bana yaptırmamalı :)

Tomas

Tabii ki Google. Arama motoru olarak değil, mail, tarayıcı vs. olarak ta hepsine fark atmış durumda...

Heisenberg

şimdi google 1 mart itibari ile aradıklarımızı kayıt edip (ki zaten ediyordu) artık ulu orta yayınlayabilecek ve isteyen kurumlarla paylaşabilecek bu bence kişisel hayata müdahgaledir. Eskiden paylaşmıyor muydu "evet paylaşıyordu" ama bunun aması var sözleşmesini okumadım lakin eskiden google bana "arkadaşım ben senin aradığın her şeyi kayıt edip başka kurum ve şirketlerle paylaşırım" diyemiyordu sanırım bu sebepleartık bunu karşımıza bir sözleşme halinde sunup bi,ze kabul ettirip sonrada istediğini yapacak gibi geliyor bana özgür yazılım dünyasının bu noktada tavsiyesi nedir hangi arama motoru kullanılmalı bundan sonra ya da hangi ayarları yapmalıyız misal mac adresini değiştirmek bir çözüm müdür buna.
ALLES WAR DIE SEKTE !

burk

Alıntı yapılan: Heisenberg - 28 Ocak 2012 - 00:29:29
sözleşmesini okumadım lakin eskiden google bana "arkadaşım ben senin aradığın her şeyi kayıt edip başka kurum ve şirketlerle paylaşırım" diyemiyordu sanırım bu sebepleartık bunu karşımıza bir sözleşme halinde sunup bi,ze kabul ettirip sonrada istediğini yapacak gibi geliyor bana
Böyle iddalı bir ileti için en azından sözleşmeyi okumak gerekir diye düşünüyorum. İnternet üzerinde izlenmekten çok rahatsızsan da tor yazılımını araştırabilirsin, lütfen varsayımlar üzerinden iddalarda bulunmayalım.

yusuftrb

Google

Neden Google ;

Neredeyse İnterneti Google ile keşfettiğim için , Kapsamlı Türkçe desteği ayrıca arama desteği sunduğu için, en popüler arama motoru olduğu için, sürekli geliştiği için, yenilikçi olduğu için,
hafif olduğu için, önemli günlerde özel logolar tasarlaması ve içeriği hakkında bilgilendirme yaptığı için, sayılacak çok sebep var...

Yeni politikası hakkında da ön yargılı olmamak gerek diye düşünüyorum, biraz daha gerçekci düşünmek lazım.
Yaptığımız hemen her şey zaten kayıt altında değil mi ? Bu google olmasa başka arama motorunda da olmayacak mı ?  Sonuçta bir hizmet sunuluyor, ortada ticaret var, mutlaka bir şeyler talep
edilecek, bana göre bunlar dolaylı yoldan da olsa gelişim için gerekli olan şeyler şirket yıllardan beri çalışıyor , hizmetler sunuyor ve biz bunları kullandık kullanmaya da devam ediyoruz değil mi ?

Benim açımdan bundan sonrada değişen bir şey olmayacak, ben şimdiye kadar sayısız işimi google hizmetleri sayesinde hızlı bir şekilde tamamladım, bunca yıl kullandıktan sonra şimdi
vazgeçecek değilim, şirkete güveniyorum , politikasında insanları zor duruma düşürecek şeyler olduğunu da göremedim.

Kaldı ki art niyetli olsalardı bu şekilde bilgi verirler miydi ?

Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

bbecit

Bu gün Google ile Bing i ayrı ayrı denedim. Her ikisinde de "ubuntu türkiye forum" kelimesini aradım.
Google ilk sıraya forum ana sayfamızı , ikinci sıraya ubuntu Türkiye sayfamızı 3 ve 4. sıraya Sudo dergimizi listelerken, Bing forum anasayfamızı ilk 50 arasına almadı.
Sizde her iki tarayıcıyı bu şekilde test edebilirsiniz. Daha da örneklendirebilirsiniz.
Google ın yeni gizlilik politikası nedeniyle Bing kullanayım dedim ama gördümkü benim arama yaparken kullandığım uslubu Google daha iyi anlıyor.
Aslında birde Microsoft antipatim var tabi. Windowstan kaynaklanan bu antipati Microsoft'un her ürününe yansıyor. Belki gereksiz,  ama öyle.
Ben google tercih ediyorum. Belki açık kaynağa verdiği desteğin de gizlgiden gizliye bir etkisi vardır

heartsmagic

Bende Bing de ilk sırada getiriyor forumu.

altintasi

Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

vizzit

Alıntı yapılan: dewilman - 16 Haziran 2011 - 16:40:41
Çoğunlukla Google kullanırım ama eski dost Altavista yı da unutmak mümkün değildir. Hehey Google dan önce o vardı :D

o zamanlar bide altavista özel arama yapabiliyordu. mp3 arama seçilip bir kelime aratıldığında onunla ilgili mp3ler çıkıyordu. tabi o zamanlar online dinleme ve video izleme sitelerinin esamesi okunmuyordu.
günümüzde ise googledan sadece metin arama dışında yer arama, akademik arama gibi çok ama çok önemli başlıklarla yararlanmak harika.

İsmail Caner NAZ

Yandex kullanıyor ve tavsiye ediyorum. Ruslarındır ve yazdıklarınız hakkında Google gibi abuk subuk sonuçlar bulmaz...

heartsmagic

Alıntı yapılan: İsmail Caner NAZ - 13 Mart 2012 - 22:43:11
Yandex kullanıyor ve tavsiye ediyorum. Ruslarındır ve yazdıklarınız hakkında Google gibi abuk subuk sonuçlar bulmaz...

Google arayana göre muamele ediyor demek ki...

İsmail Caner NAZ

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2012 - 00:17:39
Google arayana göre muamele ediyor demek ki...

Şahsi hakarete girebilir. Dikkatinizi çekeyim...

heartsmagic

Tabi, lisanslı Windows kullananlar Ubuntu kullanınca "enayi" oluyor, Windows "hela çukuru" oluyor hakarete girmiyor, benim cümlem hakarete giriyor? Çok da ince düşünüyoruz gördüğüm kadarıyla. Sanırım can acıtıyor bazı şeyler değil mi?

Neyi hakaret olarak algıladın mesela? Ben bu forum olsun, diğer meseleler olsun sorun çözmek, bir şeyi bulmak için Google kullanıyorum. Birçok konuda da yüzümü kara çıkartmadı. Abuk sabuk arayan, abuk sabuk bulur, doğru dürüst arayan doğru dürüst bulur. Hakaret buysa eğer, evet hakaret etmişim.