Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?

Başlatan bytan, 13 Haziran 2011 - 18:37:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Arama Motorunu Tercih Ediyorsunuz?

Google
223 (91.8%)
Bing
4 (1.6%)
Yahoo
7 (2.9%)
Ask.com
1 (0.4%)
Cuil
1 (0.4%)
ixquick
3 (1.2%)
Diğer
13 (5.3%)
Yandex
20 (8.2%)

Toplam Oy Verenler: 243

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

XRumer

Artık Bing kullanıyorum.
Çünkü Google ne kadar fazla sonuç getirse de gün geçtikçe fazla sonuç adına çöplük göstermeye başladı. Bir şeyi araştırdığımızda doğrusuyla yanlışıyla her şeyi getiriyor ce samanlıkta iğne aratıyor. Bing ise sonuçları her geçen gün daha da kaliteli getiriyor ve bilgi getireyim derken bilgi çöplüğü getirmemeye özen gösteriyor.

Yiğit Ateş

Google tabii ki. Olaya sadece arama motoru olarak da bakmamak lazım, diğer servisleri ile de müthiş entegre ve hayatı çok kolaylaştırıyor gerçekten. Bing'e ise Microsoft yüzünden soğuk bakıyorum, fazla incelemedim.

DoGuKaN

Rbbt

her ne kadar bazen aradığım dışında saçma şeyler bulsada Google ilk sırada yer alıyor sonra Yahoo arada bir de Bing
What happens when I become main source of a pain!!!

aklan

Gelişmiş özellikleri nedeniyle Google kullanıyorum.

Örneğin: "Bunu mu demek istediniz?" ve arama önerileri, en önemlisi bu özelliklerin Türkçe ile tam anlamıyla uyumlu olması. Diğer arama motorları Türkçe aramalarda Google kadar uygun önerilerde bulunamıyor.

eribol

Bing sonuç mu veriyormuş? İlk beş sıradan sonra aradığımı bulmak imkansıza yakın oluyor(du). Şimdi de google aramalarının yakınından geçmiyor. Ayrıca google aramalarını çöplüğe döndüğünü hiç görmedim. Bulunabilecek en mantıklı sonuçları görürüm hep.

XRumer

Herkesin aradığı şey farklı ve aldığı sonuç da tabii ki farklı olacaktır. Ben Google'dan ne aratsam saçma sapan bir sürü forum sitesine düşüyorum. Hepsi de ya sahte ya korsan ya da kalitesiz içerik koyuyor ve bir de linkleri görmek için üyelik istiyor. Çöplük derken şunu demek istedim, Google her ne kadar doğru bilgi getirse de doğru bilginin yanı sıra gereksiz bilgi ve hatta yanlış adresler de getirebiliyor.

Bing ise bence gelişmeye devam ediyor ve gün geçtikçe daha doğru sonuçlar alıyorum. Bing geliştiricileri de haklı olarak Google'ın bilgi çöplüğü getirdiğini söylüyorlar ve doğru bilgiye özen gösteriyorlar. Zaman geçtikçe Bing bence harika olacak ve doğru sonuçları karşımıza koyup bilgi çöplüğü de getirmeyecek. Ben şimdiden Google kullanmayı bıraktım.

heartsmagic

Bilgi çöplüğü dediğimiz şey zaten azami indekslemeyle paralel giden bir şeydir. Senin aradığın şeyler o çöp olarak belirtilen forumlarda bulunuyorsa zaten yüksek ihtimalle kendisi de çöp nazarındadır. Ben hiçbir uygulamanın mesela ilk elden anlatımının, indirme bağlantısının çöp forumlarda olduğunu görmedim. İlk sıralamada muhakkak ilgili ana site, güncel belgelendirmeyi barındıran makale, forum gibi kaynakları bulabiliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

travego0403

Tarayacıdaki adres çubuğu yerine google kullanılıyorsa bu kadar favori olması kaçınılmazdır.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sabian

Google favorim benim, her platformda mutlaka ayarlarını ilk kurcaladığım şey tarayıcıyı gooale'a ayarlamaktır. Nedeni aslında basit,
1- Açık kaynağa verdiği destek
2- Aramalarda benim için bugüne kadar hep nokta atışı yapmıştır.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

aynshtein

Volkswagen'in bir sloganı vardır: Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. Biz'i Google ile değiştirince ne olur? :) İsteyen istediği arama motorunu piyasaya sürsün, isteyen istediği kadar "benim tercihim bu" desin, arama motoru denince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen Google'dır. Algoritması, hızı ve sadeliği ile kimse boy ölçüşemez. Entegre servislerinden bahsetmiyorum bile.. Google Web History ve Google Bookmarks, Google'ı tercih etmek için başlı başına bir neden... Ha tabi arada bazıları çıkıp, "Google kişisel bilgileri topluyor" diyebilir. E diğerleri ne yapıyordu afedersiniz? Onlar da toplayabildiği kadar veriyi toplamadı mı Google'dan önce.. Bari en azından Google bir işe yarıyor. Yahoo gibi Bing gibi, aramayı işkenceye çevirmek yerine 1-2 saniyede yüz tane sonucu tek sayfada görebiliyorsunuz. (Google Advanced Search) Google instant search ile daha siz harfleri yazarken sonuçlar ekrana geliyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

kalkan1973

Hemen hemen tüm aradığıklarımı bulabildiğim ve pratik olduğu için google tercihim...
Evde İşte her yerde Linux

furkankalkan

Çoğunlukla Google kullanırım ama eski dost Altavista yı da unutmak mümkün değildir. Hehey Google dan önce o vardı :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

XRumer

Bir zamanlar Ubuntu'nun öntanımlı arama motoru Yahoo olacaktı ama sonra nedense vazgeçtiler ve Google ile devam ettiler.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: XRumer - 16 Haziran 2011 - 21:50:53
Bir zamanlar Ubuntu'nun öntanımlı arama motoru Yahoo olacaktı ama sonra nedense vazgeçtiler ve Google ile devam ettiler.
Doğru karar vermişler, Yahoo zaten Bing ile birleşti gibi.

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

microanaliz

Google kendini aşmış durumda sanırım google ve diğerleri diye bilirim
MicroAnaliz

emreseckin

keremeberk

alternatif arayanlar için http://duckduckgo.com/ oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor. arama geçmişi tutuyor mu, id saklıyor mu bilemem. google'ı başarılı bulsamda tekelleşmesi ve egemen bir şirket olması beni rahatsız ediyor.

if

Google(SSl) ile birlikte DuckDuckGo(SSL) kullanıyorum. DuckDuckGo'yu kullanıcı bilgilerini gizli tuttuğu, aramları istediğiniz gibi şekillendirebilmem ve bilimsel makale aramlarında Google'dan iyi olması gibi nedenlerden dolayı kullanıyorum.

aklan

Alıntı yapılan: keremeberk - 17 Eylül 2011 - 02:37:11
alternatif arayanlar için http://duckduckgo.com/ oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor. arama geçmişi tutuyor mu, id saklıyor mu bilemem. google'ı başarılı bulsamda tekelleşmesi ve egemen bir şirket olması beni rahatsız ediyor.

Google'ın ya da diğer yaygın arama motorlarının bilgi toplamasını, özellikle de bunun için çerezleri kullanmasını ben de hiç beğenmiyorum. Duck Duck Go, kullanıcılarını kişisel olarak tanınabilir hâle getirebilecek hiçbir bilgi toplamadığını, öntanımlı olarak çerez bırakmadığını gizlilik ilkesinde belirtmiş. Ancak Türkçe ile arası pek iyi değil, örneğin yazdığımız sözcüğü eklerine ayırıp ona göre arayamıyor. Tabii bunu küçük bir arama motorundan beklemek de zaten abes.

keremeberk

tam alternatiften bahsediyorduk ki google platformunun oldukça benzeri ve kapsamlı hizmet sunan http://yandex.com.tr hizmete başladı. bunun da olumlu ve olumsuz yanları çıkacaktır. ancak tutarlı ve sağlam bir arama motoru olduğu şu an için kesin.

sabian

Bu arada toplam oy verenler 90 kişi yazıyor ama toplamda 95 kişi çıkıyor :)

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

travego0403

Bir kişinin birden fazla oy kullanma hakkı olmasından kaynaklanıyor olablir mi?  :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman