5.1 ses sistemini aktif etme ?

Başlatan TahaKaradeniz, 10 Haziran 2011 - 23:49:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TahaKaradeniz

speaker-test -c6 -Dplug:surround51

Komutunu verince sadece 2 hoparlörden ses alabiliyorum. Alsamixer ve ses tercihlerinde 5.1'le alakalı bir şey göremedim. Ekran görüntüsü alttaki gibi.

sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf

default-sample-channels = 2

2 rakamını 6 diye de değiştirdim. Hiç bir değişiklik olmadı. Windowsta sorunsuz 5.1 ses alıyorum.

Forumdaki konular eski srümlerle ilgili olduğu için pek denemek istemedim açıkçası. 10.10'da deneyp sesi kaybedince 11.04'e yükseltmiştim mecbur.

http://i1106.hizliresim.com/2011/6/10/17366.png
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

6ng4n

alsamixerde F5'e basıp sağa gittiğinizde channel olması lazım HDA Intel İçin

TahaKaradeniz

iki tane capture yazan seçenek daha çıktı. Onları da yükselttim ama bir değişiklik yok hala.

Özgürlük için LİNUX !

zeitgeist

Alsa derlemesi 5+1 ses alam sorununu da çözebilir gibi geliyor bana ama emin değilim. Belki derleme yapan arkadaşlardan fikri olan vardır.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

TahaKaradeniz

@ Zeitgeist

Aslında o konu benimde aklıma geldi ama Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorum işim doğrusu. Daha önce sesi kaybettim ve hiç bir çözüm önerisi işe yaramamıştı. O yüzden biraz daha dikkatli davranmak zorundayım. :)

Özgürlük için LİNUX !

heartsmagic

Aktardığın resimde Hoparlörleri Sına var, onu denedin mi? Zira uçbirimden yapınca denemeyi bende ses falan gelmiyor, hışırtı duyuyorum sadece. Ancak belirttiğim yerden deneyince dizüstüm üzerindeki dört adet hoparlöre ve bir adet subwoofer'dan ses alabiliyorum. Fakat söymeleyim ki bende aygıtlar kısmındaki ayarlarda Analog Surround 5.1 output yapılandırması mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TahaKaradeniz

Uzun uğraşlar sonucu bende oraya 5.1 analog surroundu getirebildim ama yeni bir sorun ortaya çıktı:

Sorun tam olarak şöyle : Subwoofer ve merkez hoparlör düzgün çalışıyor. Lakin arka 2 hoparlörü ön 2 hoparlör olarak algılıyor pc ve bu hoparlörlerden ses gelmiyor. Ön 2 hoparlör ise arka 2 hoparlör olarak algılanıyor ve ses alabiliyorum. Alsamixer olsun ses tercihleri olsun baya ayarını kurcaladım ama çözümü bulamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Haziran 2011 - 17:45:08

http://i1106.hizliresim.com/2011/6/11/10467.png

Sorunun çözümünde yardımı olur belki.

Özgürlük için LİNUX !