ati X1650 ya herro ya merro

Başlatan aylakadam, 09 Ağustos 2008 - 19:09:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aylakadam

Selamlar, hızla konuya giriym...
Radeon X1650 ekran kartım tahmin edilebileceği gibi windowsta canavar kesilirken linux'da biraz naz yapıyo. Özellikle ubuntu da...
Ati driverları sitesinden indirip ya da ubuntunun yardımıyla kurduğumda çift ekranı kesinlikle kullanamıyorum. Catalyst de ekran ayarlarını değiştirmeye çalıştığım anda program kapanıyor. Hadi çift ekrandan vazgeçtim, 1440x900 widescreen görüntüye de rağzıyım ama bu da ancak 60hz yenileme hızında olabiliyor. 75hz seçeneği çıkmıyor. Bu da haliyle göz bozmaktan başka bir işe yaramıyor. İkinci ekranım olan 1024x768lik'te denediğimde ise sorun çıkmıyor, onda yenileme hızı da sorun yaşatmıyor.
Tuhaf olan tüm ati driverlarını kaldırdığımda /ya da ubuntu'yu yeni yüklediğimde esas ekranım doğru biçimde 1440x900 75hz olarak çalışabiliyor. Ati'yi yükleyene kadar sorun çıkarmıyor. Tabi bu şekilde kullandığımda ekran performansı hayli düşük oluyor, film izlemek bir yana fotolara bakarken bile görüntü kalitesi oldukça düşüyor.

Sonuçta tek istediğim doğru düzgün film izleyebilecek kadar, belki biraz da yamulma/esneme efekti görebileceğim bir ekran performansı. Uzun yazdık son olarak makina özelliklerinide ekliym... Geçen yıl pro2000 cinsi toplama zımbırtılardan almıştım. Monütörün üzerinde sadece bu yazıyor ama 75  hz desteklediğini biliyorum. Diğer gerekebilecek özelliklerde aşağıda... Yardım ve öneriler için şimdiden teşekkürler...

Running Ubuntu Linux, the Ubuntu 8.04 (hardy) release.
   GNOME: 2.22.3 (Ubuntu 2008-07-09)
   Kernel version: 2.6.24-20-generic (#1 SMP Mon Jul 28 13:49:52 UTC 2008)

AuthenticAMD, AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6000+
   Number of CPUs: 2
   CPU clock currently at 3000.060 MHz with 1024 KB cache
   Numbering: family(15) model(67) stepping(3)
   Bogomips: 6004.76

GRAPHIC CARD
   VGA controller
      ATI Technologies Inc RV535 [Radeon X1650 Series] (rev 9e) (prog-if 00 [VGA controller])
      Subsystem: PC Partner Limited Unknown device 0840

heartsmagic

Bence sürücüyü yükledikten sonraki 75Hz 60Hz meselesine pek takılma, göz bozuyor denmesi de bence biraz psikolojik. Örneğin ben nvidia sürücülerimi kurduktan sonra 50Hz ile kullanıyorum görülüyor ve göz bozulması falan hissetmiyorum. Hemen belirteyim senelerdir bu böyle. Yok ciddi anlamda bir bozulma söz konusu ise yazdıklarımı yok sayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Yenileme hızının değiştirilmesiyle ilgili şöyle birşey var, ancak deneyemiyorum şu anda işlerimden dolayı. Belki çözüm bu olabilir.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=83973
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

aylakadam

Göz bozma meselesi ne yazık ki ciddi, hele günde 10 satten az olmamak üzere bilgisayar kulanmak gerekiyorsa ciddi soruna sebep olabiliyor ne yazık ki... Diğer yöntemi henüz denemedim ama en kısa sürede deneyip işe yarayıp yaramadığını belirteceğim. İki yanıt için de teşekkürler...

Bedreddin

Konusu geçince ben de EnvyNG ile nVidia sürücülerini kurdum, nvidia-settings'te yenileme hızı 75hz gözükürken Ekran Çözünürlüğü penceresinde 50 ve 51hz var seçeneklerde, hangisi kullanımdadır nasıl anlayabilirim?
      bu hasret bizim!

heartsmagic

@Verbatim, nvidia-settings muhtemelen doğru olanı gösteriyor.

@aylakadam dediğim gibi ben de uzun süreler bilgisayar karşısında kalıyorum. Ancak gerçek yenileme hızı 50lerdeyse sorun olur tabi.

Bedreddin

LCD'min menüsünden baktım da ~60 gözüküyor. nvidia settings 75 göstermesine rağmen, sorun olacak kadar düşük bir değer olduğunu düşünmüyorum :)
      bu hasret bizim!

aylakadam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2008 - 15:16:05
@Verbatim, nvidia-settings muhtemelen doğru olanı gösteriyor.

@aylakadam dediğim gibi ben de uzun süreler bilgisayar karşısında kalıyorum. Ancak gerçek yenileme hızı 50lerdeyse sorun olur tabi.

Hmm demek istediğini yanlış anlamışım kusura bakma, ben monitorun menüsünden de kontrol ettiğimde 60 olarak çalıştığını görüyorum, yanisorun sadece ubuntu da yanlış görünme meselesi değil. Zaten 60 hz çalıştığında direk anlaşılıyor, 75 e göre baya fark hissediliyor.

heartsmagic

O zaman problemi bilemiyorum. Diğer ATI kullanan arkadaşlara sormak lazım.

aylakadam

Neyse bu forumda derman yokmuş anlaşılan, evrensel ubuntu forumuna devam...

heartsmagic

Oralarda çözüm varsa burada da görmek isteriz. Eğer orada çözüm yoksa zaten durum pek vahimdir.