3 Ubuntu sürümünü yanyana kurmak

Başlatan kurnazz41, 08 Haziran 2011 - 12:36:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kurnazz41

arkadaşlar ben 3 ubuntu sürümünü ( 10.04 , 10.10 , 11.04 ) yanyana kurmak ve üçüne de aynı home dizinini atamak istiyorum. Çünkü nedense sadece 10.04 sürümünde wine ile steam çalıştırıp counter strike oyunumu oynayabildim. sadece 10.10 da wine ile might and magic 7 oyunumu oynayabildim. bu konularda 11.04 te ne yaptıysam olmadı. daha fazla uğraşmak istemedim. ve günlük işlerim için de 11.04 kullanmak istiyorum.

üçünü yan yana kurmam ve hepsine aynı home dizinini atamam bir sorun yaratır mı?

if

@kunazz41, sorunlar çıkabilir. Üç dağıtımda ortak kullnılan uygulamaların ve kimi paketlerin ayar dosyaları vs. kullanıcı ev dizininde olacaktır. Bu dosyalardan eski ile yeni arasında değişiklik yapılmışsa Ubuntu ya da uygulamanın geliştiricileri tarafından, çakışma olacaktır. Belki de bir şey olmaz.

sabian

sorun çıkarabilir diye düşünüyorum ama çıkarmayabilir de. Ben Mint kurulumundan sonra sıkılıp ubuntu'ya döndüğümde aynı home dizinini formatlamadan kullandım yanlışlıkla. Kullanımda bir sorun çıkarmadı, bütün kurulu temalar filan ubuntu'da da kullanılır oldu. Mint ayarları ubuntu'da sorun yaratmamıştı yani sorun çıkarmayabilir de. Ama benim Mint yerine ubuntu kurduğumu aynı anda iki işletim sistemi tarafından kullanuılmadığını da hatırlatırım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

gecegezen

Bazi programlar sorun çıkaraçaktır. sonuçta farklı sürümler olduğu için programların versiyonlarıda farklı olacaktır. Benim yaptığım bir olay ubuntu bir sebebden dolayı tekrar kurmam gerekmişti bende home dizinin kopyaladım bu sayede tema değisiklerinin falan yeni ubuntuya aktarmakti amaçım sonuçta başarılı oldu yani büyük ölçüde, compizde evolution ve bir kaç programda ufak tefek sorunlar ve çökmeler oldu. Ama burda bahsettiğimiz sürekli değişimler olacak yani ben pek sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

kurnazz41

Peki arkadaşlar her sürüm için ayrı bir home dizini atasam herhangi bir sorun çıkar mı. sürüm sırasına göre kurulum yapsam ve her sürüme kendi home dizinini versem?

gecegezen

ortak bir şey olmadığı zaman zaten hepsi farklı bir isletim sistemi gibi çalışacaklardı(ki zaten öğle olacaklar) swap ortak alan olarak kullanabilirsin ama ortak kullanırsan uyku ve hazırda beklet durumu doğru çalışmıyacaktır.
sıralamaya gelince ben önemli olduğunu düşünmüyorum sadece önemli olarak son kurulan ubuntunun grubu öntaminli olarak çalışacaktır tabi standart kurulum yaparsanız. Ama tabi kurulumda önyükleyiciyi atla deyip önceki update-grub ile grub menusunede ekleyebilirsiniz.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

empax

Sirf iki oyun icin iki ayri Ubuntu kurmak yerine bir tane Xp kursaniz, yanina da gunluk kullanim icin 11.04 kursaniz(?)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

kurnazz41

Xp kurarsam tembellige alisirim yine. boylesi daha iyi sanirsam.. sacma isler de olsa ugrasayim biraz.. :)

Felâsife

Alıntı yapılan: kurnazz41 - 08 Haziran 2011 - 12:36:45
arkadaşlar ben 3 ubuntu sürümünü ( 10.04 , 10.10 , 11.04 ) yanyana kurmak ve üçüne de aynı home dizinini atamak istiyorum.

Böyle bir şey mümkün, ben benzeri şekilde kişisel dosyalarımı ve Opera'nın bazı dosyalarını tek yerden yönetiyorum.  :)
Ortak Alanın Senkronize Kullanımı

Sizin yapmanız gerekende "kul_dizinlerini" ayrı bir yere almak ve buradan ln -s ile kısayol atarak bağlantı sağlamaktır.
Mantık bu.

Fazla detaya girmedim zira nasıl olsa 3 dağıtımı ve sorunlarını gidermeyi göze aldığınıza göre uğraşmayı seviyorsunuz, işte size uğraşı iyi eğlenceler.  ;D

Tabii sorun yaşarsanız buradan dile getirebilirsiniz.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Alıntı yapılan: gecegezen - 04 Ağustos 2011 - 15:35:03
.. swap ortak alan olarak kullanabilirsin ama ortak kullanırsan uyku ve hazırda beklet durumu doğru çalışmıyacaktır.

Ortak kullanıldığında da bir sorun oluşturmaz uyku ve askıya alma, yeterki sistemin kendisinin bu işlemlerle bir sorunu olmasın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.