Paket Hataları

Başlatan erenust, 03 Şubat 2011 - 20:28:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Öncelikle bu meseleyi halletmen lazım, zira kuruluma geçmeden anlayamayız durumu.

1. BIOS üzerinde açılış sıralamasında CD/DVD var mı?
2. ISO'nun md5 bütünlük denetimi yapılmış mıydı?
3. CD/DVD hangi hızda yakılmıştı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muk

cd/dvd seçeneği birde harddisc seçeneği var ama cd seçeneğinde hiçbir şey yok içine girildiğinde. bir de o denetim nedir bilmiyorum :s Ben x4 ile yazdım ubuntunun kendi programında.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

muk

md5 kontrolu nasıl yapılacağını http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC adresinden baktım ancak terminalden dizin açmamı söylüyor da bende terminal açılmıyor.

sema

Ctrl Alt T ile açabilirsiniz terminali.
susema

muk

biliyorum o yoldan da açılmadı. alt f2 komutuyla da yazdığımda terminalde çalıştır desemde çalışmadı. uygulamalardan da açılmıyor. 

sema

Pardon ben aradan yazdım ama başlangıçtaki konuları okumadan. Şimdi Ubuntu kurulu değil miydi? MD5'i Win üzerinden de kontrol edebiliyorduk, bu arada ben hep torrnet'le indiriyorum, şimdiye kadar hiç de MD5 kontrolü yapmadım, hiç de sorun olmadı (torrent ile indirdiklerim).
susema

muk

sadece ubuntu kurulu ancak sorunlu biraz. yeni sürümünü kurmak istiyorum güncelleştirme ile yapmak istedim ancak bozuk paket var olduğu için olmuyor ve paket hatasıda düzelmiyor. Cd ile yapmaya çalıştım 11.04 iso dosyası elimde cd ye attım ancak çalışmadı. iso yu kontrol etmem içinde terminali açmam gerek ancak açılmıyor.

sema

Terminalden terminal çıktısını alalım diyeceğim olmayacak. Şöyle yapalım. Masaüstü sağ tık, uygulama oluşturun, komut yerine gnome-terminal yazın, onu açmaya çalışın. Açılırsa güzel. Eğer olmazsa recovery kipte açıp bozuk paketleri onarın.
susema

muk

dediğinizi yaptım ancak açılmadı yine terminal. güvenli kipte açıp onarma işlemini dün yapmıştım olmadı malesef oda.

sema

Peki Sinaptik ya da Ubuntu yazılım merkezinden ubuntu-desktop paketini yeniden yükleyebilir miyiz?
susema

muk

son durumu söylemek gerekirse erkandaki panelleri ben saklanır şekilde ayarlamıştım. bilgisayarı bir dahaki açışımda paneller ekranda belirmedi güvenli kip de acıp uğraştığımda da bir sonuç alamadım. kapadım ve bir az önceki açışımda bilinmeyen bir sebepten dolayı kilitlendiği yazılıydı siyah ekranda başka da bir şey yoktu. Yarın yeni bir ubuntu kuracağım sanırım başka seçeneğim kalmadı..

heartsmagic

Zaten son kararın yeni Ubuntu kurmak değil mi? 11.04 için uğraşıyoryuz sanıyordum ben.

BIOS üzerindeki CD/DVD bölümünde zaten bir şey görünmez. O açılışta kullanılacak aygıtı temsil eder sadece. Kısacası ilk sırada CD/DV olacak, bu birinci dikkate alacağın husus. İkinci dikkata alacağın husus ISO'yu nasıl yaktığın? İndirdiğin şeyi RAR paketi olarak görüp açmamışsındır umarım? Zira o bir ISO'dur ve kalıp olarak CD'ye yakılmalıdır.

muk

evet yeni ubuntu kurmak ancak kuramıyorum. iso.yu kontrol edemedim birde artık açılmıyor ubuntu 9.10da. 11.04 iso dosyası indirdim brasero ile 4x te yazdım iso olarak. sonra taktığımda çalışmadı diye sordum çıkartıp yazmam gerektiği söylendi.sag tıklayıp çıkart dedim öyle klasör olarak da ayrıca yazdım. oda çalışmadı zaten. kurulum cd.leri takıldığında başlangıçta kendi çalışır ya da f12 f10 tuşu ile çalışmaz mı? başlangıçta cd yi hiç görmüyor bilgisayar gruplara gidiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2011 - 12:11:59

gruplarda 4seçenek var.
Birincisi 9.10 yüklediğimde olmuştu. Açınca

Kernel panic - not syncig: vfs: unable to mount root fs on unknown-block (0,0) uyarısı veriyor.

Altında güvenli kip açılıncada aynısı çıkıyor. Sonra 10.04 e yükselttiğimde çıkan seçenek var orada da

error : you need to load the kernel first diye uyarı verip gruplara dönüyor. Güvenlik kipide aynı şekilde.

heartsmagic

@muk, dediğim gibi ISO'yu çıkartmadan yakacaksın. Nerede yapacağının çok önemi yok, lütfen tekrar çıkartmadan bir ISO yak kendine.

Her sistem doğrudan CD ile açılmaz. Birçoğu hatta disk olarak tanımlıdır. Senin kullandığın makinede açılış sırasını her ne değiştiriyorsa f2, f12 girip bu ayarı CD'ye getirmen lazım. Anlaşamıyoruz sanırım bu noktada. Sen bunu yaptın mı, yapmadın mı?

muk

yaptım tabi ki bunu siz demeden önce de yaptım ve siz dedikten sonra bir kaç defa daha yaptım ama olmadı. İso yu açmadan yaktım hatta bilgisayar açıkken cd.yi taktığımda içinde iso dosyası var gözüküyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2011 - 12:53:28

şimdi ben ubutuyu deneme modunda cd ile kullanıyorum. windows'u yeniden kurduğumda ubuntuyu indirip yanına kuracağım o zaman iso hakkında tavsiyelerinizi dikkate alacağım çok teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: muk - 05 Haziran 2011 - 12:45:51
yaptım tabi ki bunu siz demeden önce de yaptım ve siz dedikten sonra bir kaç defa daha yaptım ama olmadı. İso yu açmadan yaktım hatta bilgisayar açıkken cd.yi taktığımda içinde iso dosyası var gözüküyor.

Olmamış işte.

1. Eğer ISO'yu RAR sanıp çıkartırsan olmaz. CD'nin içinde dizinler görünür ama olmaz, açılmaz.
2. ISO'yu doğrudan yakarsan yine olmaz. CD'nin içinde dizinler değil, tek bir ISO dosyası görünür ancak açılmaz.

Tekrar aktarayım dikkatlice değerlendir lütfen.

1. ISO'yu açmayacaksın.
2. ISO'yu kalıp olarak yakacaksın. Kullandığın CD yakma uygulamasında bu isim değişebilir. ISO'nun üzerine sağ tıklarsan seni uygulamaya dğru bir şekilde yönlendirecektir.