Wine kurulumu

Başlatan shox, 03 Haziran 2011 - 21:33:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shox

Arkadaşlar ilk defa Linux kurdum ve oda Ubuntu'ya nasip oldu :):) Birkaç sorum olacaktı.

1-Wine'yi nasıl kurabilirim? Wine kullanmış olduğum bazı programları desteklermi (Siemens Smatic S7-200 için Microwin32 programı gibi özel programlardan bahsediyorum.)
2-Depoda Virtualbox göremedim acaba nasıl kurabilirim?
3-Birde bana önerebileceğiniz depo adresleri var mı?
4-Bu Wine'da Windows için çıkan son oyunları mesela Crysis 2  gibi oyunları da çalıştırabilirmiyiz?

heartsmagic

@shox, birden fazla soru var başlığında, ağırlık Wine üzerine olduğu için başlığı düzenledim. Mümkün mertebe tek başlık, tek sorun konuşmaya gayret ediyoruz. Bir de öncelikli ricam başlık açmadan önce forumda arama yapman. Sorularının çoğu zaten forumda mevcut. Sağ üstteki aramayı kullanırsan sana hem forumdan hem de Wiki'den sonuçlar döndürür.

1. Wine
Wine depolarda mevcut. Yazılım Merkezi'ni kullanabilirsin. Arama yaparak kurarsın kendisini. Eğer farklı bir sürümünü istiyorsan, örneğin daha güncel olanını o zaman ek depo eklemen lazım fakat wine 1.0, 1.2,1.3 şu an depolarda mevcut. Dilediğin sürümden birini kurabilirsin.

2. Uygulamaların çalışır mı?
http://appdb.winehq.org/
Bu adresten uygulamaları aratıp durumlarını görebilirsin. Eğer burada yoksa ya daha önce deneyen birini bulman lazım ya da Google'a başvurmalısın.

3. Önerebileceğimiz standart depo adresleri gibi bir şey sözkonusu değil, hangi uygulamaya ihtiyacın varsa, depoda yoksa veya daha güncel sürümüne ihtiyacın varsa PPA'sını arayabilirsin, forumda araştırabilirsin, yoksa doğrudan destek isteyebilirsin.

4. Virtualbox
Virtualbox'ın açık kaynak sürümü yani virtualbox-ose yine depoda mevcut. Sen diğer sürümünü istiyorsan:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/VirtualBox
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

shox

Teşekkür ederim. Peki bana birlaçtane güncel programlar bulabileceğim bildiğiniz depolaR VARSA VERİRSENİZ EN AZINDAN ELİMDE BİRKAÇ YER OLSUN İSTİYORUM. tEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM.

heartsmagic

@shox, anlatmaya çalıştım bu isteğinin neden olmayacağını. Zira her şeyin bulunduğu toplu bir depo yok bu tarafta. Sen hangi uygulama için depo arıyorsan bu yönde tavsiye verebiliriz ancak. Fakat yine de seni Ubuntu Tweak'e yönlendireyim ben.

Uçbirimi aç ve şu komutları yürüt sırasıyla:

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get install ubuntu-tweak

Uygulama kurulacaktır, ardından Ubuntu Tweak ismiyle başlatabilirsin kendisini. Güzel bir uygulamadır, birçok işe yarar. Onlardan biri de senin istediğin uygulamaların depolarının sisteme kolayca eklenmesidir.

Ayrıca tekrar edeyim, birçok uygulama öntanımlı depolarda vardır zaten. Ek bir depoya ihtiyaç olmadan yazılım merkezinden arama yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.