ubuntu file server ve active directory user'ları ile yetkilendirme

Başlatan yuksel43, 03 Haziran 2011 - 19:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yuksel43

merhabalar forumda aradım ama tam bir döküman bulamadım o yüzen yeni konu acmak zorunda kaldım ubuntu server'da file server kurup farklı departmanlar için klasörler oluşturup bu klasörlere paylaşım yetkileri vermek istiyorum ama windows 2008 R2 server üzerindeki users'ları alabilirmiyim ayrıca ubuntu üzerinde kullanıcı açmak istemiyorum bunu ubuntu üzerinde yapabilirmiyim yada farklı yöntemler nelerdir yardımcı olursanız çok sevirim

heartsmagic

Bu işlerden pek anlamadığım gibi senin istediğin şeyi de anlamadım. Sen AD alternatifi sayılabilecek bir LDAP sunucusu mu düşünüyorsun? Son sorun ona yönelik gibi sanki. Bunun için AD'den LDAP'a göç olayını araştırman gerekiyor. Haliyle Türkçe kaynak ne kadar vardır bilemiyorum fakat "migrate" gibi bir kelime üzerinden arama yapabilirsin. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yuksel43

ya aslanda istediğim su anda domaine üye xp makinede paylaşım klasörleri verdim ve her klasor farklı departmanlara ait yetkiler var ben bunu linux üzerine tasıyacağım ama kullnıcı listesini linux üzerinde ayrıca acmak istemiyorum AD'deki kullanıcı listesi üzerinden çalışmak istiorum

heartsmagic

Yanlış görmediysem SAMBA 4 ile mümkün olacak diyorlar, kendiliğinden fakat mevcut durumda nasıl yapılır inan bilmiyorum. Gerçi şu an yapabildiğim sadece Google ile duruma bakmak. Senin de doğrudan bilen birinden cevap gelene kadar yapabileceğin şey bu sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barmentr

webmin tarzı paneller ile mümkün oalbilir sanırım bende bu konuda çalışyıroum.

yuksel43

AD'den vazgeçtim :) samba'yı komut sistemi ile değilde arkadaşımızın dediği gibi webmin üzerinden açlıştıran varmı ve klasör yetkilerini çalışıyormu ??

barmentr

http://www.bilgininadresi.net/Madde/45599/Webmin-ile-Linux-Y%C3%B6netimi

bu adresi bir incele istersen. bende incelemye devam ediyorum. sonuca ulaşan buraya yazarsa güzel ulur kanıısndayım.

vakit oldukca ubuntu server denemeler yapıyorum.

herkese iyi çalışmalar