[Çözüldü] Ubuntu 11.04 - Gösterge uygulamacıkları tıklama sorunu

Başlatan Chantre, 03 Haziran 2011 - 13:57:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chantre

Merhabalar, Unity'e alışamadım henüz ama alışmaya çalışıyorum.
Şöyle bir sorunum var şu an;
paneldeki ikonlara tıklayınca bir şey olmuyor. (Mesela glipper'a tıklıyorum ve menü açılmıyor)
Ama garip olan, takvim ya da kullanıcıya tıklayınca onlar açılıyor ve onların menüsü açıkken fareyi kaydırdığımda diğer ikonların menülerini de görebiliyorum.

Umarım anlatabilmişimdir :$

Bir de Ubuntu Classic'te de Add to Panel yok mu artık. Ona nasıl ekleyeceğiz?

Teşekkürler
When you play the game of thrones, you win or you die!

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: Chantre - 03 Haziran 2011 - 13:57:14
Merhabalar, Unity'e alışamadım henüz ama alışmaya çalışıyorum.
Şöyle bir sorunum var şu an;
paneldeki ikonlara tıklayınca bir şey olmuyor. (Mesela glipper'a tıklıyorum ve menü açılmıyor)
Ama garip olan, takvim ya da kullanıcıya tıklayınca onlar açılıyor ve onların menüsü açıkken fareyi kaydırdığımda diğer ikonların menülerini de görebiliyorum.

Umarım anlatabilmişimdir :$

Bir de Ubuntu Classic'te de Add to Panel yok mu artık. Ona nasıl ekleyeceğiz?

Ubuntu 11.04 kullanıyorsanız son güncellemeleri yaptınız mı ?

Teşekkürler
Ubuntu 11.04 kullanıyorsanız son güncellemeleri yaptınız mı ?

Menü'den kasteddiğiniz tam olarak nedir? Unity'nin kendi menüsünü mü?  hani ubuntu logosuna tıklanınca çıkan menüler mi ?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Chantre

bütün güncellemeleri yaptım.

örneğin dropbox ikonuna tıkladığımızda Open Folder, Properties'in falan yer aldığı menü. Glipper'da son seçim yaptığımız metinlere ulaşacağımız menü, network manager'da kablosuz ağları gördüğümüz, edit network seçeneğinin falan yer aldığı menü.

Umarım şimdi anlatabilmişimdir.

Bu arada az önce Unity 2d'yi yükledim ve Unity 2d'de aynı sorunun olmadığını farkettim.

heartsmagic

Bu sorun panele eklenen bir uygulama nedeniyle olabilir. Sanırım en son ben de Caffeine ile yaşamıştım bu sorunu. İçlerinden bazılarını panelden çıkartıp denemen mümkün mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Chantre

olmadı malesef. sadece bluetooth, network manager ve volume kalana kadar kapattım. hala sadece takvim ve kullanıcılar menüsü açılıyor. dediğim gibi o menüler açıldıktan sonra fareyi sola kaydırarak diğerlerinin menülerine ulaşabiliyorum.

heartsmagic

Peki panel ayarlarından oraya yerleşecek uygulamalar için 'all' eklemesi yapmış mıydın dconf üzerinden?

Chantre

gsettings set com.canonical.Unity.Panel  systray-whitelist "['all']"
ardından
unity --replace
yapınca düzeldi. umarım geçici bir çözüm değildir.

Teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2011 - 16:09:39

malesef geçici çözümmüş. ubuntuyu tekrar başlattığımda aynı sorun hala vardı.
unity --replace
kodunu verince düzeliyor.

heartsmagic

Standart ayarlarla neden böyle oluyor açıkçası bilemiyorum. Söylediğim gibi bende ek bir uygulama nedeniyle böyle oluyordu.

MURATSPLAT

Unity loglarına bakabilsek  aslında hatayı bulabiliriz ama loglar nerde bilmiyorum :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

sema

Bu sorun bende de var ama pek önemsemedim. Çözüm bulunursa güzel olur, tabii çok sorun değil benim açımdan. Kablosuz ve ses simgesi için sorun oluyor bende, daha doğrusu bu ikisinin menülerini diğerlerinin üzerinden gelerek görünür yapabiliyorum ancak. Diğerlerinde sorun yok.
susema

heartsmagic

Biraz bakınalım. Bulabildiğim en ayrıntılı hata kaydı şu sanırım:
https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/761409

Hemen herkes "whitelist"e 'all' eklenmesinden şüphelenmiş. Kiminde bu mesele çözülürken kiminde çözülmemiş. Şimdi, hatırladığım kadarıyla bir ara ben de 'all' yapmıştım, fakat sonradan bunu öntanımlı hale getirip, 'all' yerine istemediklerimi silip, istediklerimi eklemiştim. Bu aşamadan sonra caffeine ile sorun yaşadım mı hatırlamıyorum ve an itibariyle deneme imkânım yok. bugün içerisinde bu sorunu olan arkadaşlar anlattıklarım doğrultusunda bilgi geçebilirler mi buraya? Elbette kendiniz de eğer 'all' kullanıyorsanız bunu değiştirip, oturumu da yeniden başatıp düzelme oluyor mu diye bakabilirsiniz.

TahaKaradeniz

''All'' ekleyince bende de aynı sorun oldu. Ayrıca Clementine gibi bazı programlar sistem tepsisine yerleşince Unity'nin sol paneli gizlenme işlemini yapmıyor diğer pencerelerin üstünde kalıyordu.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

Chantre

heartsmagic'ın tavsiyesi üzerine şu kodu yazdım ve düzeldi. ama tam bir çözüm mü bilemiyorum. (bir siteden öğrendiğim kadarıyla system iconu olarak eklenmesi istediğiniz programı bu şekilde ekleyebiliyormuşuz)

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['JavaEmbeddedFrame', 'Mumble', 'Wine', 'Skype', 'hp-systray']"

bahsettiğim sitenin adresi:
http://linux-software-news-tutorials.blogspot.com/2011/05/enable-notification-area-for-all.html

heartsmagic

Bir miktar öntanımlı hale getirmiş gibiyiz, all değil de uygulamaları kendimiz ekleyerek gözlemleyebiliriz. Sorun yaşayan diğer arkadaşlar da denerlerse daha net görürüz olayıç

sema

Biraz geç oldu ama.. Evet sorun hepsini ekleyince oluyormuş. Öntanımlı gelenler yalnızca oradayken sorun ortadan kalkıyor ya da üstte söylenen gibi yapılırken.
susema

TahaKaradeniz

Güncellemelerle sorun halloldu galiba. En azından bende yok şimdilik. :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !