11.10 Alfa Hazır!

Başlatan Luna, 02 Haziran 2011 - 00:44:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TahaKaradeniz

Çekirdek güncellemesini yaptıktan sonra yeniden başlattığımda grub ekranından giriş yapınca ubuntu ekranı çıkıyor ve yavaşça ekran kararıyor. Açılmıyor kısacası. :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

decent

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 23 Haziran 2011 - 17:28:12
Çekirdek güncellemesini yaptıktan sonra yeniden başlattığımda grub ekranından giriş yapınca ubuntu ekranı çıkıyor ve yavaşça ekran kararıyor. Açılmıyor kısacası. :)

Bir önceki çekirdeği sildiniz mi ?
Silmediyseniz onunla açmayı deneyin

TahaKaradeniz

Yok silmedim de onla da açılmıyor.Kurtarma kipiyle girip bozuk paketleri onar dedim gene olmadı.

Özgürlük için LİNUX !

gelturi

bende deşöyle bir sorun vardı: 11.10 u cd yazıp sistemi 11.10 yükselttim cd ile,kurulum sonuda ubuntu açıldı amahiç bir programı açamıyordum sadece soldaki paneldeki simgeler çalışıyordu ctrl+alt+f2 ile login olup sudo apt-get update yapıncada  paket listesi indiriliyor ama güncelleme yapılamıyordu ... ben şöyle yaptım login olduktan sonra sudo apt-get upgrade yaptım bu şekilde bütün güncellemeleri tamamladım şu an hiç bir programda sorun yok hatta 11.04 den daha kararlı çalışıyor desem yeridir...

eribol

Küçük bilgisayarımda ilk günden bu yana kurulu. İlk günlerde neredeyse hiç sorun yoktu ama gnome-shell(gnome 3) kurunca ortalık biraz karıştı. Açıkçası fazla da kurcalamak istemiyorum sistemi ama şu haliyle bile iyi durumda. Ubuntu-one sorunum var bir de sadece arkaplanı değiştirebiliyorum. Sanki Unity ve Gnome-shell birbirlerinin işini bozmaya çalışıyorlar gibime geliyor :)

Unutmadan kde'nin netbook aracı da iyi sayılır(plasma-netbook).

decent

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 23 Haziran 2011 - 19:42:48
Yok silmedim de onla da açılmıyor.Kurtarma kipiyle girip bozuk paketleri onar dedim gene olmadı.

Kurtarma kipiyle açınca CTRL+C ile komut satırına düşebiliyor musun ?

sudo apt-get update
sudo apt-get -f install
sudo apt-get dist-upgrade

Eğer ekran kartı problemi olduğunu düşünüyorsan yine komut satırından onu da yükleyebiliriz.

TahaKaradeniz

login incorrect diyor kodları yazınca.

Özgürlük için LİNUX !

decent

Kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekiyor.

TahaKaradeniz

Uçbirime ulaşıp kodları girince değişen bir şey olmadı. Gene giremiyorum 11.10'a.

Özgürlük için LİNUX !

bytan

Güncellemeyle giden güncellemeyle gelir. :)

Eğer @decent'in verdiği komutlar sorunsuz işlediyse ve halen sıkıntı yaşıyorsan, sistemi biraz incelemen gerekiyor. Örneğin ctrl+alt+f1..f6 ile geçeceğin kısımdan oturum açıp dmesg ve kern.log çıktılarına bakabilirsin. Burada da oturum açamıyorsan grub seçim ekranında çekirdeğin sonundaki quiet splash parametrelerini silip açılış sırasında hangi adımda kaldığını yakalamaya çalışmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

decent

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 24 Haziran 2011 - 17:11:07
Uçbirime ulaşıp kodları girince değişen bir şey olmadı. Gene giremiyorum 11.10'a.

Tam olarak kaldığımız yer neresidir ?

Ve ekran kartı sürücüsü yüklediniz mi ?

Eğer ATI ekran kartı sürücüsü yüklediyseniz ;
aticonfig --initial -f

komutunu vermemiz gerekiyor.

____
ATI sürücüyü en baştan yüklemek için:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeonhd

TahaKaradeniz

@bytan

Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı için anlatımınız biraz ağır olmamış mı? :) İlginiz için teşekkür ederim.

@decent

Normal giriş yaptığımda grub ekranından sonra ubunu yükleniyor ekranı geliyor ve sonra birden kararıyor ekran. Orda kalıyorum.

Kurtarma kipinde dediğiniz kodları girdim. İlk aticonfig komutu bulunamadı dedi. Diğerlerinde ise uzun ve karışık hatalar verdi.

Ekran kartı sürücüsü galiba sorun.Halbuki yükledim diye hatırlıyorum.

Özgürlük için LİNUX !

decent

Alıntı Yapİlk aticonfig komutu bulunamadı dedi
Sürücü yüklü olmadığını gösterir.
Ekran kartı ATI midir ?

TahaKaradeniz

Özgürlük için LİNUX !

decent

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,27294.0 konusundan ilk iletideki komutları yürütebilir misin ?

Yerniden başlatmadan önce de
sudo -i
aticonfig --initial -f
komutlarını uygulayın.

TahaKaradeniz

Dediğiniz komutları yürütmeye çalıştım. Lakin vodemle bağlandığım için sanırım indirmede sorun oluyor. Wireless bulduğum an tekrar denicem. Gnome 3 için kuruyordum ama ATI'yle sorunluymuş o da.  Teşekkür ederim ilginiz için.

Özgürlük için LİNUX !

bytan

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 25 Haziran 2011 - 09:46:11
@bytan

Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı için anlatımınız biraz ağır olmamış mı? :) İlginiz için teşekkür ederim.

Forumda bol bol örnekleri olan durumlarda, kimi zaman ne yapılacağını söyleyip nasıl yapılacağını kullanıcıya bırakıyorum.

Başka bir yönden bakarsak, alfa/beta kullanmak başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı için biraz ağır olmuyor mu? :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: bytan - 25 Haziran 2011 - 13:35:20

Forumda bol bol örnekleri olan durumlarda, kimi zaman ne yapılacağını söyleyip nasıl yapılacağını kullanıcıya bırakıyorum.

Başka bir yönden bakarsak, alfa/beta kullanmak başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı için biraz ağır olmuyor mu? :)
[/quote]

Sİzde haklısınız.11.04'te kullanmıştım ve pek sorun yaşamamıştım.Ondan cesaret aldım galiba. :) 

Özgürlük için LİNUX !

heartsmagic

11.04 kararlı sürümdür, 11.10 ise henüz alfa :) Ben yine ve yeniden, ısrarla kimseye 11.10 kullanmamasını tavsiye ediyorum. Tavsiye edilecek şey sanırım sadece denemeniz olacaktır :) Alfa/Beta sistemler günlük kullanımlar için değildir, hele hele yeni kullanıcılar için hiç değildir. Cesaret kırmak gibi olmasın :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Haziran 2011 - 17:47:58
11.04 kararlı sürümdür, 11.10 ise henüz alfa :) Ben yine ve yeniden, ısrarla kimseye 11.10 kullanmamasını tavsiye ediyorum. Tavsiye edilecek şey sanırım sadece denemeniz olacaktır :) Alfa/Beta sistemler günlük kullanımlar için değildir, hele hele yeni kullanıcılar için hiç değildir. Cesaret kırmak gibi olmasın :)

11.04'ü beta iken kullanmıştım. :) Haklısınız ne yazık ki. Tavsiyenize uyucam mecburen.

Vermeyince Mabut neylesin Mahmut. :)

Özgürlük için LİNUX !

gelturi

11.10 da panele nasıl simge,eklenir? yani ses wifi kapatma gibi...  panele sağ tıklama bu sürümde çalışmıyor şu an için gnome panel sıfırlamada işe yaramıyor ağ simgesi kırmızı park yapılmaz ( :)) )işaretine benziyor kapatma düğmeside tamamen uçtu  :)

istanbul

11.10 da unity yapisi geliserekmi geliyor yoksa sadece güncel gnome sürümlerini vs. barindirarakmi geliyor.

Alısınca unity güzel geldi ama eksikleri var.

11.10 da unity yapisinda gelisme varmi? Varsa neler olacagina dair bilgisi olan varmi?

decent

Ve Oneiric elimde patladı  ???
2-3 gün önce yaptığım güncelleme ile ses kartı, USB fare ve klavye tanınmayan aygıtlar listesine girdiler..
Demek ki Alpha 1 ile buraya kadarmış.
Uğraşmaktansa yeniden (Alpha 2) yükleyeceğim.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: decent - 13 Temmuz 2011 - 10:22:29
Ve Oneiric elimde patladı  ???
2-3 gün önce yaptığım güncelleme ile ses kartı, USB fare ve klavye tanınmayan aygıtlar listesine girdiler..
Demek ki Alpha 1 ile buraya kadarmış.
Uğraşmaktansa yeniden (Alpha 2) yükleyeceğim.

Gecmis olsun :D Ben beta2'yi bekliyecegim :D

ekopc

Evet  alfa-beta bunlar birer macera siz üstadlar daha iyisini bilirsiniz 11.04  alfa- beta sürümleri ni denedim hepsi hüsranla sonuçlandı  final sürümünda hepsi bitti mükemmele yakın bir kurulum hatasız bir sürüm oldu ..
Ama şimsi yine aynı senaryo devam ediyor 11.10 Alfa-1 Alfa-2 
Alfa -2 kurdum ekran sorunu gnome 3 sorunu
Nautilus hatası verdi