[Nasıl] Açık Kaynak (Mesa/Gallium) Sürücülerinde Güç Yönetimi Ayarlama

Başlatan Cradle, 31 Mayıs 2011 - 18:56:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avagadrofx

drm adı altında bulunan dizinler; card0, card0-LVDS-1, card0-SVIDEO-1, card0-VGA-1, controlID64, ttm ve version.txt

heartsmagic

Diğer card içeren dizinlerde ne var diye soracağım ancak pek ümidim yok. Senin istediğin şey bu başlıktaki anlatımla olmayacak muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

avagadrofx

Peki yüksek fan hızı mesa sürücülerinden kaynaklandığını söylüyorlar(ki doğru) ekran kartımın ise sürücülerini yükleyemiyorum ati'nin kendi sitesinden desteklemiyor galiba. Açık kaynak kodlarıyla(mesa) sadece işimi halledebilirim zannedersem peki bunun başka bir yolu var mı?

heartsmagic

Kullandığın kart için ATI şu an destek veriyor mu bilmiyorum açıkçası. Modele göre biraz araştırma yapman gerekebilir, eğer hâlâ destek varsa sahipli sürücüleri deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

avagadrofx

peki bu ekran kartını daha stabil çalıştırabilmem için ne yapmam gerekiyor?

casiraghi

Alıntı yapılan: avagadrofx - 26 Aralık 2011 - 19:32:11
peki bu ekran kartını daha stabil çalıştırabilmem için ne yapmam gerekiyor?

ben de gallium sürücü kullanıyorum. gnome-shell kullanmanı öneririm. unity kullanıyorken fan sesi inanılmaz rahatsız ediciydi. gnome ile normale döndü. bir diğeri unityde supertuxcart bile oynayamazken gnome ile wine oyunlarını bile rahatça oynayabiliyorum. nedeni nedir ben de bilmiyorum.

if

Arch Linux Wiki'sine göre1 profil temelli frekans geçişi için "auto" profili dışında "default", "low", "mid" ve "high" profilleri de mevcut.

"default" profili, öntanımlı ayarları kullanmaktaymış.
"auto" profili, bilgisayarın fişe takılı olup olmamasına göre "mid" ile "high" seçeneklerini işletiyormuş.
"low" profili, GPU'yu her zaman en düşük güç seçeneğinde çalıştırıyormuş.
"mid" ve "high" profillerini tahmin edersiniz.

"low" olanı seçtiğimde o rahatsız edici fan sesinden bir nebze olsun kurtuldum.

lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M22 [Mobility Radeon X300]

1 https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Powersaving

PROTON

cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

kubuntu 11.10 böyle dosya veya dizin yok hatası veriyor.DEli ediyor bu fan sesi >:(

if

@PROTON, ekran kartı için hangi sürücüleri kullanıyorsunuz?

ls /sys/class/drm ne diyor?

guopx

Güç profilleri arasında bilgisayarı yeniden başlatmadan tek bir kısayolla geçiş yapmak için şöyle bir şey yaptım; paylaşmak istedim
Önce /sys/class/drm/card0/device/power_profile dosyasını okunabilir ve yazılabilir yapmak için /etc/rc.local dosyasının içine
chmod ugo+rwx /sys/class/drm/card0/device/power_profile
eğer parlaklığı da ayarlamak isterseniz chmod ugo+rwx /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness kodlarını ekleyip kaydedin
Not:Parlaklık dosyasının yolu sizde farklı olabilir, ayarlamanıkz gerekli
ardından şununla profiller arasında geçiş yapabilirsiniz
#!/bin/bash
SBT=$(cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile)
if [ "$SBT" = "low" ]
then
echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
echo 10 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
notify-send "Güç profili" "Yüksek performans seçildi" -i gnome-power-manager
else
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
echo 0 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
notify-send "Güç profili" "Güç tasarrufu seçildi" -i gnome-power-manager
fi

Bu betiği çalıştırılabilir yapıp klavye kısayolu atarsanız tadından yenmez :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

emires10

Teşekkürler bu harika oldu @Cradle

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Mart 2013 - 02:25:33

Edit: ATI Radeon HD 4650 kullanan arkadaşlarım var ise, kesinlikle profili "low" seçmemeliler! Ekran "karıncalanıyor" :) işin şakası bir yana, ekran dağılıyor, ekran kartı yığılıyor ve ekran donuyor hiç bir terminale ve konsolada ulaşılamaz hale geliyor. profil olarak auto denedim sorunsuz kullanıyorum; bilginize..

digilion

cat: /sys/class/drm/card0/device/power_method: Böyle bir dosya ya da dizin yok

böyle bir ileti aldım. 13.04 sürümünde
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

xpower38

Alıntı yapılan: digilion - 28 Nisan 2013 - 23:18:43
cat: /sys/class/drm/card0/device/power_method: Böyle bir dosya ya da dizin yok

böyle bir ileti aldım. 13.04 sürümünde

ati sürücüsününde fan ayarları yapılıyor..

digilion

ekran kartı ati mobility hd radeon 5470. zaten bir türlü kuramadım defalarca denememe rağmen. açık kaynak sürücülerini kurdum. hem aşırı ısınma (şu anda 86 derecede) hem de fan sesi var. hata iletisini alınca da başka birşey denemedim eh biraz da acemilik işte.
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

guopx

Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

xpower38

Alıntı yapılan: digilion - 28 Nisan 2013 - 23:42:15
ekran kartı ati mobility hd radeon 5470. zaten bir türlü kuramadım defalarca denememe rağmen. açık kaynak sürücülerini kurdum. hem aşırı ısınma (şu anda 86 derecede) hem de fan sesi var. hata iletisini alınca da başka * bir şey denemedim eh biraz da acemilik işte.

12.10 sürümünde ati sürücüsü yüklü iken  aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 20" komutu ile fan yavaşlıyor....13.04 sürümünü henüz denemedim.

Cradle

Arkadaş kernel 3.11 ile sonunda amd açık kaynak grafik sürücülerine dinamik güç yönetimi (dpm) geliyor. Dar bir skalada güç yönetimi sorunu ve en önemlisi kod, mod ile uğraşma derdi bitecek gibi görünüyor. Gerçekten süper bir gelişme

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM5NjE