[Nasıl] Açık Kaynak (Mesa/Gallium) Sürücülerinde Güç Yönetimi Ayarlama

Başlatan Cradle, 31 Mayıs 2011 - 18:56:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cradle

İlk bölümde anlatılan yöntem ile her pc açılışında elle yeniden güç yönetimini ayarlamanız gerekmektedir. Açılışta otomatik olarak güç yönetiminin devreye girmesini isteyenler yazının devamında 2 adet yöntem bulabilirler.

Bildiğiniz gibi açık kaynak sürücüleri ön tanımlı geliyor. Performans olarak tatmin etmesine rağmen ekran kartınızın fanı, kafanızı şişirecek derecede hızlı çalışıyor. Bunu çözmek oldukça kolay.

Güç yönetiminde 2 yöntem var. "dynpm" ve "profile" metodu. Ben size "profile" metodunu açıklayacağım.

Profile metodu da kendi içerisinde 4 profil seçeneği barındırıyor. Bunlar;  "default", "auto",  "low" , "high" ve "mid".

1)  Öncelikle hangi güç yönetiminin sistem tarafından seçili olduğunu öğrenelim. Terminale admin olarak giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

Komut çıktısı olarak "dynpm" ya da "profile" verecek. Eğer çıktı olarak "profile" verdiyse 3. adıma geçiniz. Yoksa 2. adımdaki komutu uygulayınız.

2)  Birinci aşamadaki komuttan "dynpm" çıktısı aldıysak aşağıdaki komutu uygulayarak, güç yönetimimizi "profile" olarak değiştireceğiz.

echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method

Artık güç yönetimi metodumuz "profile" oldu. 3. adıma geçebiliriz.

3) Şimdi yapmamız gereken 4 güç seçeneğinden birini seçmek. Ben burada örnek olarak "auto" seçeneğini kullanıyorum. Aşağıdaki komutu verelim.

echo auto > /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Eğer işlemleri doğru yaptıysanız, yukarıdaki komutu verir vermez ekran kartı fanınızın hızının düştüğünü ve sessizleştiğini fark edeceksiniz. Son olarak aşağıdaki komutla profilimizin çıktısına bakalım.

cat /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Çıktı olarak "auto" alıyorsanız sorunsuz olarak güç yönetimini ayarlamışsınızdır demektir.

Pc açılışında otomatik olarak güç yönetiminin devreye girmesi.

Yöntem 1; (Script kullanarak)

1) Masaüstünde boş bir text dosyası açın. Text dosyası adını "ati-power-save" yapın. Daha sonra text dosyasının içeriğine aşağıdaki kodları yapıştırıp kaydedin.

#!/bin/sh

# ATI power save

2) Elde ettiğimiz script dosyası /etc/init.d klasörüne kopyalayacağız. Önce terminalde admin olarak giriş yapın. "cd" komutu ile Masaüstü konumuna geçin. Daha sonra aşağıdaki komutu uygulayın.

cp ati-power-save /etc/init.d

3) Son olarak scriptimizin açılışta çalışması için aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

update-rc.d ati-power-save defaults 80

Yöntem 2; (rc.local dosyası kullanarak)

1) Aşağıdaki komut yardımı ile rc.local dosyasını açıyoruz.

sudo gedit /etc/rc.local

2) Aşağıdaki komutları, açtığımız rc.local dosyası içeriğine ekliyoruz.

Not: Herhangi bir hatalı anlatım, eksik bilgi varsa lütfen belirtin.

Kaynak 1: http://www.x.org/wiki/radeonBuildHowTo#Radeonpower-management

Kaynak 2: http://www.techytalk.info/2011/05/ubuntu-open-source-ati-radeon-driver-power-usage-tweaks/

stratovarius

Elinize sağlık gerçekten bulunması gereken bir kaynak olmuş,çözüm yolunuzu kendinize saklamayıp paylaştığınız için ayrıca teşekkürler.

Özellikle laptop kullanıcı olup ati ekran kartı sahiplerinde açık kaynak sürüclerde bu tarz sorunlar fazla olmaktaydı.

Kaynağıda belirtmenizde fayda var.

Cradle

Teşekkürler stratovarius. Kaynakları ekledim. Bu arada Fedora 15`de açılışta otomatik çalıştırmayı yapamadım. Sanırım script ekleme komutu farklı. Bu komuda bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

stratovarius

@Cradle aslında bunun için ayrı bir başlık açmanız daha doğru olucaktır.

Ben yinede cevap verim. Rc.local içine ekleme yapıp denediniz mi ? Etc konumundaki rc.local dosyasını açınız içerisine çalışmasını istediğiniz komutları yazıp deneyiniz.

Şu iki satırı eklemeniz yeterli olacıktır. Bir deneme yapınız.

Cradle

Teşekkürler stratovarius. Dediğin yöntem işe yaradı. Güç yönetimi açılışta otomatik çalışıyor artık.  :)

stratovarius

Aynı şekilde ubuntu üzerinde ,bu yöntemin işe yaraması lazım. Script kullanmak istemeyenler bu şekilde yapabilirler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aklan

Siz oldukça ilerlemişsiniz, ATI kartlar üzerinde güç yönetimi ayarlamasından bahsediyorsunuz. :)
Ancak bir kişi de başlık açıp Gallium sürücülerinin ATI Radeon X550 ekran kartı üzerinde nasıl kullanabileceğini anlatırsa daha iyi olur. Yoksa bu konuda sorun yaşayan sadece ben miyim?
Konuyu dağıtmamak için benim sorunumun çözüme ulaştırılmaya çalışıldığı başlığın bağlantısını veriyorum: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26019.new.html#new

noktakom

sudo echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
bash: /sys/class/drm/card0/device/power_profile: Permission denied

bende çalışmadı, yardımcı olur musunuz?

Ek: Tamamdır  Yöntem 2 ile hallettim. (rc.local dosyası kullanarak)

Ek  2: Bu yöntem fglrx için de kullanılabiliyor mu? ya da fglrx için ayrı bir yöntem varsa paylaşabilir misiniz?

stratovarius

Bu yönetem fglrxde çalışmayacaktır. Fglrx için bir kaç yöntem görmüştüm ama onlarda ekran kartı modeline göre değişiyordu.

Ayrıca başlıkta dört profil geçilmiş ama beş profil mevcut. Orta seviyede kullanmak için mid profilinide başlığa eklemek iyi olacaktır. Daha önce gözümden kaçmış anlaşılan. Ben genelde mid ayarlarında kullanıyorum. 

AguilaNegra

ATI X serisi kartım var ve açık kaynak sürücü kullanıyorum ama,
sys/class/drm/card0/device içinde power-method isimli bir dosya yok
card0/device içinde power isimli bir dosya daha var onun içinde de yok,
bu durumda ön tanımlı olarak auto ayarlıdır diyebilirmiyiz?

zeusmaster

Alıntı yapılan: Cradle - 31 Mayıs 2011 - 18:56:31

1) Masaüstünde boş bir text dosyası açın. Text dosyası adını "ati-power-save" yapın. Daha sonra text dosyasının içeriğine aşağıdaki kodları yapıştırıp kaydedin.

#!/bin/sh

# ATI power save

2) Elde ettiğimiz script dosyası /etc/init.d klasörüne kopyalayacağız. Önce terminalde admin olarak giriş yapın. "cd" komutu ile Masaüstü konumuna geçin. Daha sonra aşağıdaki komutu uygulayın.

cp ati-power-save /etc/init.d

1. ve 2. basamağı şu şekilde kısaltsak nasıl olur acaba?Tabi konsolda önce root olduktan sonra
gedit /etc/init.d/ati-power-save/

açılan boş belgeye 1. maddedeki içeriği yapıştırsak?
Up and Running...

avagadrofx

cat /sys/class/drm/card0/device/power_method

şu komutu girdiğimde herhangi bir dosya bulamıyor. bu yüzden de güç yönetimini ayarlayamıyorum.

yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

@avagadrofx, her sistemde (donanıma bağlı olarak) aynı dosyalar bulunmayabilir. /sys/class/drm/card0/device dizini veya bir üst dizin mevcut mu mesela?

avagadrofx

@heartsmagic /sys/class adı altında drm adında herhangi bir dizin bulunmuyor. Bu arada dağıtımım xubuntu 11.10.

fan konusunda bayağı sorun yaşıyorum. Forumlarda arattım ancak herhangi bir çözüm bulamadım. en sağlıklı çözüm bu konu geldi. Yardımcı olabilirseniz benim açımdan süper olur.

teşekkürler.

if

avagadrofx

aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for aliardaorhan:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  136 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12
aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ ^C
aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$

if

avagadrofx

aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS300M AGP [Radeon Mobility 9100IGP]
aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ lspci | grep VGA

BU ARADA MESA SÜRÜCÜLERİNİ YENİDEN YÜKLEDİM. ANCAK HALA YUKARDAKİ KODLARA KARŞILIK ALAMADIM.

aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R200 (RS300 5835) x86/MMX/SSE2 TCL DRI2

bu fan sesi inanılmaz yahu.

if

avagadrofx

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2011 - 16:30:41
@avagadrofx, her sistemde (donanıma bağlı olarak) aynı dosyalar bulunmayabilir. /sys/class/drm/card0/device dizini veya bir üst dizin mevcut mu mesela?

evet mesa sürücülerini tekrardan yükledikten sonra o dizini buldu ancak altında power_method gibi bir dosya yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2011 - 13:23:45

aliardaorhan@aliardaorhan-M6R:~$ sudo find / -name power_method
[sudo] password for aliardaorhan:

uzun bir beklemeden sonra, herhangi birşey olmadı. Dağıtımım 11.10 xubuntu bu arada.

heartsmagic

avagadrofx

if

heartsmagic

Ekran görüntüsü olarak koymana gerek yok. Peki drm altında card1 dizini var mı?