wine error

Başlatan escr1ma, 31 Mayıs 2011 - 15:15:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

escr1ma

Merhaba arkadaşlar.Ben ubuntuda yeniyim.1 haftadır hatayı çözmek için formları karıştırıyorum lakin bi çözüme varmış değilim.Bundan 1 hafta kadar önce wine aracılığınla (sorunlu olsada) açılan age of empires II şimdi wineyi hedef gösteren bir hata veriyor ve birkaç program daha aynı hatayı veriyor.teşekkür ederim. hata şu:

The program age2x.exe has encountered a serious problem and needs to close.we are sorry for the inconvenience.

this can be caused by a problem in the program or a deficiency in wine.you may want to check http://appdb.winehq.org for tips about running this application.

If this problem is not present under windows and has not been reported yet, you can report it at http://bugs.winehq.org.

Mitsukuni

Öncelikle hoşgeldiniz.
Ubuntu'da yeni olduğunuza göre Windows'un yanında kurulu olduğunu varsayıyorum ve Windows'ta da Age of Empires II'nin yüklü olduğunu umuyorum. Bir de Windows altındaki program files'tan oyunun klasörünü olduğu gibi Ubuntu'daki /home dizininiz içerisine herhangi bir yere kopyalayıp bu şekilde çalıştırmayı denemenizi rica edeceğim. Veya Wine ile oluşan sanal C: diskine de kopyalayabilirsiniz tabi.

escr1ma

Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Dediklerinizi mümkün olduğunca yapmaya çalıştım fakat durum aynı.Windows  kurulu değil.
Bi ara çözünürlük ayarıyla ilgili kodlar alıyor terminale kopyalıyordum onlardan dolayı bi parazit olduğunuda düşünüyorum fakat wine ve oyunu kaldırıp tekrar yüklememe rağmen bi cevap yok:S

Bu arada oyunu Flash disk'ten atıverdim.İlk attığımda masaüstündeydi onu müziğim klasörünün içine yollamıştım sonrasında belkide o yüzdendir çalışmaması.Fakat eski hallerinede almama rağmen calısmıyor.

empax

Wine 1.3 surmunu yukleyip denermisiniz.

Sizde hangi versiyonun kurulu oldugunu bilmiyorsaniz konsola sunu yazin;
wine --version

Eger 1.2.x.x ise 1.3 kurmak icin tek tek bu komutlari uygulayin;
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install wine1.3

islemler bitince oyunu tekrar kurmaya calisin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

escr1ma

Dediğinizi yaptım ayriyetten oyunu siteden indirdim malesef yine aynı hata.1 hafta önce açılan oyun şimdi neden açılmıyor olabilir ki.

Mitsukuni

@ empax, çok fazla bilgim yok ancak Q4Wine ile denense bir sonuç elde edilebilir mi ki?

Alıntı yapılan: escr1ma - 31 Mayıs 2011 - 16:36:50
Bu arada oyunu Flash disk'ten atıverdim.İlk attığımda masaüstündeydi onu müziğim klasörünün içine yollamıştım sonrasında belkide o yüzdendir çalışmaması.
Hangi klasörde olduğunun bir önemi yok ancak oyunun exe'sinde "bir program gibi çalışmasına izin ver" seçeneği aktif mi acaba? Gerçi öyle olmasa "executeble bit" uyarısı veriyor olmalıydı sanırım.  ???

escr1ma

izin aktif.Q4Wine nedir bilmiyorum ama bence bu sorun benim su yaptigim cozunurluk ayarlariyla ilgili sanırım gerçi oda bişeye yaramamıştıya 800 x 600 den yükseltememiştim.

empax

@Mitsukuni, maalesef benim de cok fazla bilgim yok Q4wine hakkinda.  :)

@escr1ma, flash belleginizdeki dosyalari oyun dosyalarini asagidaki konuma atip denermisiniz.
/home/KULLANICI_ADI/.wine/dosdevices/c:/Program Files/Age Of Empires II

Duzenleme;
Forumda bu oyun icin bir kac baslik mevcutmus. isterseniz onlara da bakin.
Mesele o basliklardan birinden cozum olabilecek bir alinti geceyim;
Alıntı YapPlay On Linux'un listesinden bulup CD-ROM'a Age Of Empires II oyununun kendi CD'sini yerleştirerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz sanırım.
بسم الله الرحمن الرحيم

escr1ma

malesef soylenen her oneriyi denedim lakin bi sonuc vermiyor.napalim windows a dönicez tekrar, tamda alismisken :( ilgilenen herkeze teşekkür ederim..

Mitsukuni

Sorunu şimdilik çözememiş olabiliriz ancak elbet bir yolu vardır, çünkü Wine'ın sitesinde Age of Empires II için Gold verilmiş.
Kaldı ki zamanında ben de çalıştırmıştım, 9.10 kullanmaya başladığım zamanlar.
Yine de siz bilirsiniz ama çabuk pes etmeyin derim ben. Windows'a dönmekten ziyade iki işletim sistemini bir arada çok rahat kullanabilirsiniz. Oyun oynayacağınız vakit Windows'a geçip, kalan zamanda da Ubuntu'da olursunuz mesela.

Tavsiyem, siz buralarda olun, başka yardım elleri de uzanacaktır. :)

sabian

Alıntı yapılan: escr1ma - 01 Haziran 2011 - 19:07:48
malesef soylenen her oneriyi denedim lakin bi sonuc vermiyor.napalim windows a dönicez tekrar, tamda alismisken :( ilgilenen * herkese teşekkür ederim..

Bu oyunun öncelikle hangi Ubuntu sürümünde ve hangi wine sürümüyle denendiğine bakalım.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=147

buraya bakılırsa Ubuntu 10.10 ve türevlerinde wine 1.2.2 ile "platinium" yani çok iyi  olarak çalıştırılıyor. Ayrıca aynı sayfada şöyle bir açıklama düşülmüş, ingilizceniz varsa çevirebilirsiniz ben anlamıyorum ancak olumsuzluk eklerinden sıkıntı olduğu anlaşılıyor :)

Alıntı YapI could not start anything other than Campaign and when it launched all the audio was gone. If I returned to the main menu, the audio was gone there as well even though it was playing it before I started the campaign.

@empax'ın dediği gibi wine versiyonunuzu kontrol ederek başlayabilirsiniz.  Hemen pes etmeyin.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

escr1ma

versiyonlarimla ilgili bi sorun yok efendim.daha once actim oyunu bu ayarlarla ilgili biseyde olabilir ben cozunurluk ayarlariyla oynamistim terminalden belki o ara yalnis bisey yapmisimdir onlari sifirlama sansim varmi format haricinde..

empax

Alıntı yapılan: escr1ma - 01 Haziran 2011 - 20:24:52
versiyonlarimla ilgili bi sorun yok efendim.daha once actim oyunu bu ayarlarla ilgili biseyde olabilir ben cozunurluk ayarlariyla oynamistim terminalden belki o ara yalnis bisey yapmisimdir onlari sifirlama sansim varmi format haricinde..

imkaniniz varsa bir de Age of Empires II 2.0 veya 2.0a versiyonlarini deneyibilir misiniz ?

Duzenleme:
Oyun gereksinimlerine baktim simdi cok az gereksinimleri varmis, VirtualBox veya bezeri bir programla xp kurup rahatlikla oynayabilirsiniz.
بسم الله الرحمن الرحيم

escr1ma

//

BayboraKaan

@escr1ma iletinizin icerigini neden sildiniz?

escr1ma

yukarıdaki iletinin içeriğinde cd min olmadığı ve bu kurulumu cd sız nasıl yapacagım yazılıyordu fakat cd buldum gerek kalmadı o yüzden ötürü cevap verme zahmetınde bırakmıyım arkadasları diye sildim. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2011 - 16:34:14

VIRTUALBOX ile xp kurdum peki ubuntunun icindeki herhangi bi klasoru xp ye nasil aricam ?

empax

http://www.ogren.tv/dersler/virtualbox-ag-paylasim/virtualbox-ag-paylasim.html

Videoda VBox - PC arasinda nasil dosya paylasiim yapabilir adim adim anlatiliyor. :)
بسم الله الرحمن الرحيم

escr1ma

malesef olmuyor gosterilen gibi yapiyorum fakat paylastigim dizini gostermiyor ve benim xp de bi cok sey eksik explorer bile yok bunda internete nasil giricem  bilmioyrum :D

BayboraKaan

explorer yok derken neyi kast ettiniz, Ubuntu'yu mu yoksa Virtualbox ile kurdugunuz XP'yi mi? Sonucta foruma girebildiginze göre verilen baglantiyada bakabilirsiniz diye düsünüyorum.

escr1ma

tamamdır explorer i cd vasitasiyla kurdum ama arac cubuguna adres yazdiqimda hic birsey olmuyor.eyer ayarlari bilen biri varsa bana anlatabilir mi

empax

XP'yi kurduktan sonra xp acikken misafir eklentileri de yukleyin. Yukaridaki "Aygitlar" menusunde kisayolu sanirim Host+D olacakti. Kurup Xp`yi yeniden baslattiktan sonra internete girmeyi deneyin bakalim.
بسم الله الرحمن الرحيم

escr1ma

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

escr1ma

cok ozur dileyerek sunu sormak istiyorum su altta yazilan seyi nasil yapicam //

/Home/ kul.adı dizinin de "gizli dosyaları göster" yapın .VirtualBox diye görürsünüz..

empax

O konumdayken Ctrl+H tuslarina basarsaniz gizli dosyalar gorunecek.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم