[Nasıl] Ubuntu'da Türkçe Dil, Karakter ve Klavye Sorunları

Başlatan erginemr, 08 Ağustos 2008 - 09:25:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

<gconf>

<entry name="options" mtime="1234115563" type="list" ltype="string">

<li type="string">
<stringvalue>grp grp:alts_toggle</stringvalue>
</li>
</entry>

<entry name="layouts" mtime="1234115563" type="list" ltype="string">

<li type="string">
<stringvalue>tr</stringvalue>
</li>

<li type="string">
<stringvalue>gr</stringvalue>
</li>
</entry>
</gconf>

erginemr

Şimdi bir şekilde, bu dosyayı gedit (Gnome-Editör) ile açarak
<stringvalue>gr</stringvalue>
satırını
<stringvalue>tr</stringvalue>
haline getirmeniz gerekiyor.

Dosya yöneticisi açıkken, yine
Alt+F2 >> gksu gedit
ile Gnome Editörü açar ve bu dosyayı içine sürüklerseniz işe yarayabilir.

esrama

Openoffice ile yapabiliyorum. Fakat gr satirini tr yaparsam iki tane tr satiri olmus olur. Birini siliyim mi

erginemr

Alıntı yapılan: esrama - 09 Şubat 2009 - 17:13:06
Openoffice ile yapabiliyorum. Fakat gr satirini tr yaparsam iki tane tr satiri olmus olur. Birini siliyim mi

Hayır, ikisi de kalsın. Ben denedim, Intrepid'de bu şekilde çalışıyor. Yalnız OpenOffice Write programı, dosyanın formatını (düz metin durumunu) bozabilir. Onun için, ben yine de "gksu gedit" ile yapın derim.

Sistemi bir kere normal yolla açtıktan sonra, Gnome klavye ayarlarından ikinci Türkçe klavye satırını silersiniz.

esrama

Dediğiniz gibi iki satırıda tr yaptım ama olmadı. Hala yunanca yazıyor :( Dosyayı openoffice ile düzelttim, öyle kaydetmeme rağmen sorun çıkmadı. Yani xml olarak sorunsuz açılıyordu.

esrama

Sorunu çzömeye luzum kalmadı. Ubuntu 9 alphayı kurdum, zaten formata kalmıştım....

heartsmagic

Kervana hoş geldin @esrama :)
9.04 için olan başlığa bir iki izlenim yazarsan sevinirim. Özellikle Alfa 4 kurduysan soracağım bir iki soru var sana.

Düzeltme: Yazmışsın bile :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mehmetux

Uç birimde Türkçe karakter kullanamıyorum, bu başlık altında anlatılanları denedim fakat değişen bir şey olmadı. Guake yükledim Türkçe karakterler sorunsuz görünüyor. Nerede hata yapıyorum?
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

mehmetux

Alıntı yapılan: bytan - 14 Mayıs 2011 - 19:00:34
Sisteminde gnome 3 kurulu mu?
Sistemde gnome3 kurulu değil, 11.04 ve klasik masaüstü sürümünü kullanıyorum. Aşağıdaki çıktıda işe yarar belki.

ORBIT_SOCKETDIR=/tmp/orbit-mehmet
SSH_AGENT_PID=4469
TERM=xterm
SHELL=/bin/bash
XDG_SESSION_COOKIE=8f0694ad3f115117f6a284f400000009-1305386624.93270-1443598353
WINDOWID=58720289
GNOME_KEYRING_CONTROL=/tmp/keyring-xqMKRd
GTK_MODULES=canberra-gtk-module
LC_ALL=C
USER=mehmet
LS_COLORS=rs=0:di=01;34:ln=01;36:mh=00:pi=40;33:so=01;35:do=01;35:bd=40;33;01:cd=40;33;01:or=40;31;01:su=37;41:sg=30;43:ca=30;41:tw=30;42:ow=34;42:st=37;44:ex=01;32:*.tar=01;31:*.tgz=01;31:*.arj=01;31:*.taz=01;31:*.lzh=01;31:*.lzma=01;31:*.tlz=01;31:*.txz=01;31:*.zip=01;31:*.z=01;31:*.Z=01;31:*.dz=01;31:*.gz=01;31:*.lz=01;31:*.xz=01;31:*.bz2=01;31:*.bz=01;31:*.tbz=01;31:*.tbz2=01;31:*.tz=01;31:*.deb=01;31:*.rpm=01;31:*.jar=01;31:*.rar=01;31:*.ace=01;31:*.zoo=01;31:*.cpio=01;31:*.7z=01;31:*.rz=01;31:*.jpg=01;35:*.jpeg=01;35:*.gif=01;35:*.bmp=01;35:*.pbm=01;35:*.pgm=01;35:*.ppm=01;35:*.tga=01;35:*.xbm=01;35:*.xpm=01;35:*.tif=01;35:*.tiff=01;35:*.png=01;35:*.svg=01;35:*.svgz=01;35:*.mng=01;35:*.pcx=01;35:*.mov=01;35:*.mpg=01;35:*.mpeg=01;35:*.m2v=01;35:*.mkv=01;35:*.ogm=01;35:*.mp4=01;35:*.m4v=01;35:*.mp4v=01;35:*.vob=01;35:*.qt=01;35:*.nuv=01;35:*.wmv=01;35:*.asf=01;35:*.rm=01;35:*.rmvb=01;35:*.flc=01;35:*.avi=01;35:*.fli=01;35:*.flv=01;35:*.gl=01;35:*.dl=01;35:*.xcf=01;35:*.xwd=01;35:*.yuv=01;35:*.cgm=01;35:*.emf=01;35:*.axv=01;35:*.anx=01;35:*.ogv=01;35:*.ogx=01;35:*.aac=00;36:*.au=00;36:*.flac=00;36:*.mid=00;36:*.midi=00;36:*.mka=00;36:*.mp3=00;36:*.mpc=00;36:*.ogg=00;36:*.ra=00;36:*.wav=00;36:*.axa=00;36:*.oga=00;36:*.spx=00;36:*.xspf=00;36:
LIBGL_DRIVERS_PATH=/usr/lib/dri
SSH_AUTH_SOCK=/tmp/keyring-xqMKRd/ssh
SESSION_MANAGER=local/yay:@/tmp/.ICE-unix/4436,unix/yay:/tmp/.ICE-unix/4436
USERNAME=mehmet
DEFAULTS_PATH=/usr/share/gconf/gnome-classic.default.path
XDG_CONFIG_DIRS=/etc/xdg/xdg-gnome-classic:/etc/xdg
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/home/mehmet/Masa��st��/python
DESKTOP_SESSION=gnome-classic
PWD=/home/mehmet
GDM_KEYBOARD_LAYOUT=tr
GNOME_KEYRING_PID=4417
LANG=tr_TR.UTF-8
GDM_LANG=tr
MANDATORY_PATH=/usr/share/gconf/gnome-classic.mandatory.path
UBUNTU_MENUPROXY=libappmenu.so
GDMSESSION=gnome-classic
SHLVL=1
HOME=/home/mehmet
LANGUAGE=tr:en
GNOME_DESKTOP_SESSION_ID=this-is-deprecated
LOGNAME=mehmet
XDG_DATA_DIRS=/usr/share/gnome-classic:/usr/share/gnome:/usr/local/share/:/usr/share/
DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS=unix:abstract=/tmp/dbus-amZrtZZYxt,guid=df88c438f7dd0bfe74be43d0000071fd
LESSOPEN=| /usr/bin/lesspipe %s
WINDOWPATH=8
DISPLAY=:0
LESSCLOSE=/usr/bin/lesspipe %s %s
COLORTERM=gnome-terminal
XAUTHORITY=/var/run/gdm/auth-for-mehmet-777Tab/database
_=/usr/bin/env

bytan

O zaman durum farklı. Bu ne zamandır bu şekilde? İlk kurulumdan itibaren böyle miydi? Veya yeni bir kullanıcı oluşturup aynı sorunu tekrar edebiliyor musun? Buna göre sistem geneli sorun olup olmadığını anlayabiliriz.

PF @ ST

mehmetux

Bir süredir bilgisayarımdan uzaktım tam olarak ne zamandan beri böyle olduğunu bilmiyorum ama uzak kaldığım sürede sadece güncelleştirmeler yüklenmiş.Ek olarak tarayıcı ile dosya indirdiğim zaman, indirme yöneticisinden bulunduğu dizini aç deyince açmıyor (indirme dizini İndirilenler) buda Türkçe karakter problemi sanırım. Farklı bir kullanıcı oluşturdum aynı sorunu yaşamadım. Türkçe karakterler düzgün gösterildi.
Ekleme: Aynı kullanıcı ile Unity altında Türkçe karakter sorunu yaşamıyorum.

sema

Farklı kullanıcıda yaşanmadığına göre başlangıç klasöründeki tüm gizli dosyaları silmeyi denesek işe yarar mı acaba :) (İlgisi olmayanlar kalabilir, .mozilla gibi).
susema

mehmetux

Alıntı yapılan: susema - 14 Mayıs 2011 - 22:24:58
Farklı kullanıcıda yaşanmadığına göre başlangıç klasöründeki tüm gizli dosyaları silmeyi denesek işe yarar mı acaba :) (İlgisi olmayanlar kalabilir, .mozilla gibi).
Gizli dosyalar ve klasörler mi? Yoksa sadece gizli dosyaları mı? Unity kullanınca Türkçe karakter sorunu yaşamıyorum şimdilik evdekileri de Unity alıştırırım. :)

sema

susema

zaforitos

ekremdogan

ubuntu yuklerken ing surumu yuklemişim yanlışlıkla verdiğiniz kodları tetminale yazdım ama olmadı o kodları editor e mi yazacam yoksa terminal e mi??

heartsmagic

Önce hiç bunlarla uğraşmadan Unity üzerinden dil ayarlarını bir açsan? "Language" yazarsan muhtemelen gelecektir ayarları yapacağın uygulama. Orada dil olarak Türkçeyi eklersin, sonra da ek paketler kendiliğinden kurulur.

ekremdogan

sanırım siz system setting menusundeki language support tan bahsediyorsunuz.orda turkce ekli her açtığımda check yazısı cıkıyor guncelleme yapar gibi ,ama bir turlu dil değişmedi.başka nereden yapabilirim bu ayarı acaba .tesekurler.

heartsmagic

Türkçe listede var mı? Kendisini eklediğinde sistem paket kurdu mu? Türkçeyi seçip sistem geneline uygula dediğinde ne oluyor?

ekremdogan

dil ayarı turkçe oldu ,diğer hatalar da duzeldi mesela.menu ve sekme yazıları kocaman olmuştu onlarda düzeldi .bilgine emeğine saglık kardeşim.tekrar ignlizce ye cevirmek için aynı komutlar mı kullanılacak??

ama yukledigim programları nereye kaydettiğini bilmiyorum, ucbirim den pyhton ve java netbeans install ediyorum yukluyor ve ubuntu software center de ,kurulu gibi gosteriyor ama nereye yerleştiklerini bilmiyorum.windows ta program files vardı exe klasorleri orda bulunuyordu,ubuntu da indirilen programlar hangi klasor altına yerleşiyor,ordan kurmak istiyorum da .tekrar tesekurler heartmastic ..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2014 - 01:00:12

heartsmagic

Komut kullanmadık ki? :) İngilizce istiyorsan aynı yerden yapabilirsin elbette.

Linux tarafında dosya sistemi işlerinin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için şuraya bakabilirsin:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Linux_dosya_sistemi_hiyerar%C5%9Fisi

Fakat, uygulamaların nereye kurulduğunu ilk zamanlarda pek bilmen gerekmiyor. İlk zamanlarda biraz kafan karışabilir ayrıntıya girersen. Ancak, kabaca depolardan kurulan uygulamalar /usr/bin altına gider. Bu, uygulamayı nereden ve nasıl kurduğuna göre değişebilir. Uygulamayı çalıştırmak için nereye kurulduğunu bilmen gerekmiyor, eğer görsel arayüzden açmayacaksan uçbirimden ismiyle çağırabilirsin.

ekremdogan

yuklediğim programlar bana lazım çunku python  u kurup kod yazmak istiyorum .ucbirime python install yazıp indiriyorum ama nereye kayboluyor bilmiyorum .yani kurmadan nasıl programı çalıştırabiliriz ki :)ayrıca webHTTrack programını ubuntu yazılım merkezinden kurdum    8080 port hatası veriyor.benim amacım siteleri çevirimdışı kaydedip internet olmadan da bağlanmak sitelere.onu nasıl yapacagım hakkında bilgin var mı  :D tesekurler kardeşimBu web sayfası kullanılamıyor

Yeniden YükleAyrıntıları gizle
Google Chrome uygulamasının dgn-lenovo-g500 ana makinesine bağlanma denemesi reddedildi. Web sitesi kapalı olabilir veya ağınız doğru bir şekilde yapılandırılmamış olabilir.
Google'da arama yapın.

Hata kodu: ERR_CONNECTION_REFUSED

heartsmagic

Soruları bu başlıkta konuşmayalım ama. Özellikle müstakil sorunları kendi başlıklarında konuşalım. Sözün özü sorun yaşadığın uygulama ile ilgili yeni bir başlık aç ve neyi nasıl denediğini oraya aktar lütfen.

Uygulamalara gelince, kurmadan kullanamazsın tabi, kuracaksın. Ancak nereye kurulduğu neden tam olarak önem arz ediyor? Özel bir uygulamadan mı bahsediyoruz burada? Örneğin tuttuk depolardan Chromium'u kurduk. Nereye kurulduğu önemli değil ki, Unity seçkesinden adını yazar açarsın. Demem o ki sonradan sonradan tanıyacaksın dosya sistemini.

Yok, senin söylediğin farklı bir şeyse onu da ayrıca konuşalım. Şu Python örneğinden yola çıkarak yeni bir başlık açabilirsin yine.