Ubuntu, Eee Pc İle El Ele

Başlatan karizmaxi, 03 Haziran 2011 - 20:00:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

Ubuntu, Eee Pc İle El Ele
Asus'un Eee PC'lerini dileyenler artık Ubuntu yüklü olarak satın alabilecekler. Windows lisans ücreti olmayacağı için Ubuntulu modeller daha uygun fiyatlı olacak.
03/06/2011 18:12

ASUS'un Linux ile ilgili planları daha önce gün yüzüne çıkmış ancak daha sonra herhangi bir ses çıkmamıştı. Son gelen haberlere göre ise, Eee PC 1011 PXD ve 1015 PX modelleri Ubuntu yüklü olarak gelmeye hazırlanıyor. Daha önce Xandros ile Ubuntu yüklü makinelerin Linux'u daha geniş kitlelere yayma çabasına tanık olmuştuk.

Detaylar Neler?

The Inquirer'a konuşan yetkililer, Ubuntu'nun Windows'a rakip olmaya çalışacağını, diğer Linux distrübütörlerine karşı olmayacağını açıkladı.

Atom işlemcili netbooklar zaten basit gündelik işler için tasarlanmış olduklarından Ubuntu ile de herhangi bir eksiklik yaşatmadan rahatça çalışabiliyorlar. Tabi Windows lisansı ücreti maliyetten düşüleceği için diğer modellere göre bir miktar fiyat avantajı da sağlıyorlar.

Yazan: Burçin Aygün
SDN - ShiftDelete.Net

HABERİN VERİLDİĞİ ADRES::http://shiftdelete.net/ubuntu-eee-pc-ile-el-ele-29865.html
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

XRumer

Peki bu Türkiye için de geçerli olacak mı?

karizmaxi

O konuda benim bir fikrim yok belki yöneticilerden bilen vardır.

techworld

Muhtemelen Türkiye'ye de gelir ama talep olmayacağı için kısa sürede tüm mağazalar yalnızca windows yüklü olanı satar ve ubuntu yüklü bu pcleri(şanslıysak) ancak bazı online alışveriş sitelerinden edinebileceğiz.
(Tamamen yorumdur umarım haksız çıkarım.)

karizmaxi

Belkide android gibi alır gider eğer bizim vatandaşlar EEEpc de oyun oynamaya çalışıpte bu nasıl bilgisayar demezse. Bir de şöyle bir şey olabilir memleketimiz korsan cenneti olduğundan Ubuntu yüklü gelenleri daha ucuz olursa alır korsan Win. yükler Ubuntu yüklüsünü alıp Ubuntunun duyulmasını sağlasın da gerisi de beni ilgilendirmez zaten.

Geany

Uygun bir fiyatta satılırsa almayı düşünüyorum..

XRumer

Avrupa ve Amerika'da Ubuntu'nun yayılmasını sağlayacaktır bu girişim. Fakat Türkiye'de bu bilgisayarları alan önce okkalı bir küfür edecek, bu ne saçma sistem diyecek sonra da bir yerlerden korsan XP yükletecek. Eee PC için kötü reklam olacak. Bizim milletin bilgisayar ve internet konusunda bilgisizliği, dar görüşlülüğü, yeniliklere kapalı oluşu ve bir de bunlara rağmen kendini hacker sanması beni çıldırtıyor.

Türkiye'ye gelirse benim yeni bir bilgisayara şu an için ihtiyacım olmadığı için almayacağım ama yeğenlerime bilgisayar sözüm var onlara hediye edebilirim.

Geany

Ürünler ne zaman piyasaya sunulcak ve fiyat aralığı ne olacak ? Bununla ilgili herhangi bir bilgi var mı?

karizmaxi

Haberi aldığım yerde öyle bir bilgi yok intenette az bi araştırdım pek bir şey bulamadım

Geany

confickerbelasi

şuan için gözükmüyor yok ama windows'u red etme hakkın var usb belleğe at ubuntu'u satıcının göreceği şekilde windows olan hdd'komple sil alttaki ürün anahtarını sök ver forumda ara windows iadesi çıkar bir şeyler.

TahaKaradeniz

Özellikle fiyatlardaki ucuzlama halkımızın çok hoşuna gidecek ve daha çok kişi ubuntuyla tanışacaktır diye düşünüyorum. Oyun için almayanlar kullanımdaki kolaylığı ve hızı görünce ubuntuya aşık olacaktır.

Ubuntu da zorlanırsa her tarafta format 10 tl ne de olsa değil mi ? :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

confickerbelasi

bedava varken kim para verirki? ubuntu hertürlü windows'u ezer.

Xmetalic

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 07 Haziran 2011 - 11:34:57
bedava varken kim para verirki? ubuntu hertürlü windows'u ezer.
Memlekette kim Win.'e para veriyorki bilgisayar içinde zorla satılanlar hariç :D
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php