"...graphics turbo disabled" hatası

Başlatan EpiSAntR, 25 Mayıs 2011 - 10:21:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EpiSAntR

Merhaba arkadaşlar. Dün bir çok sorunla boğuştuktan sonra zor da olsa Ubuntu10.10 sürümünü yüklemeyi başardım. Süreci bu başlıktan görebilirsiniz: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27529.0.html

Fakat güncellemeleri ve ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlattığımda "...graphics turbo disabled" gibi bir hata alıyorum başlangıçta ve bilgisayar siyah ekranda kalıyor. Forumlarda yaptığım araştırmada şöyle bir şey buldum: http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10502147&postcount=94 ama bunu da nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bugün Ubuntu kurmaya kalkışmamın ardından gelen 3. gün ve hala bir nihayete ulaşamadım. İnatla Ubuntu demeye devam ediyorum.

zeitgeist

Verdiğin bağlantıdaki kullanıcı iki ekran kartı bulunan i915 li makineler için çözüm olacağını düşündüğü bir öneri getirmiş. Kendisi bu tip sistem kullanmıyor olsa bile meseleyi çözebileceğini ve bu konuda geri dönüş yapılması gerektiğini belirtmiş. Yazıya göre yapılması gereken i915 modülünü kaldırmak. Yine de değişiklik öncesinde şu çıktılara bakmak yararlı olur:

lspci
lsmod
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

EpiSAntR

Alıntı yapılan: zeitgeist - 25 Mayıs 2011 - 12:10:54
Verdiğin bağlantıdaki kullanıcı iki ekran kartı bulunan i915 li makineler için çözüm olacağını düşündüğü bir öneri getirmiş. Kendisi bu tip sistem kullanmıyor olsa bile meseleyi çözebileceğini ve bu konuda geri dönüş yapılması gerektiğini belirtmiş. Yazıya göre yapılması gereken i915 modülünü kaldırmak. Yine de değişiklik öncesinde şu çıktılara bakmak yararlı olur:

lspci
lsmod

hocam sabırsızlığımdan dolayı tekrar formatladım bilgisayarı. Yine Ubuntu 10.10 kuruyorum. Sizden öneri ya da yönlendirme bekliyorum, sorun yaşamamak ya da daha az sorun yaşamak adına.

heartsmagic

Tavsiye ancak sorun yaşandığında verilebilir. Sen tekrar aynı işlemleri yap, yine sorun olursa söylenen şeyi denetiriz sana. Umarım çözüm olur derdine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EpiSAntR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mayıs 2011 - 13:34:38
Tavsiye ancak sorun yaşandığında verilebilir. Sen tekrar aynı işlemleri yap, yine sorun olursa söylenen şeyi denetiriz sana. Umarım çözüm olur derdine.

Tekrar merhaba. Ubuntu 10.10 'u sorunsuz yükledim. Ardından 11.04'e yükselttim. Yükseltme sonrasında grub menüsünden son yüklediğim versiyonun normal açılışı (en üstteki seçenek)'nı seçtiğimde kimi zaman mor ekranda kimi zaman da sol üst köşesinde imleç yanıp sönen siyah ekranda kalıyordu. Biraz araştırma yaptım, pek bir sonuca ulaşamadım. Vel hasıl 'Previous versions of Linux' diye bir seçenek gördüm grubta (3. sırada), dedim acaba 10.10'u hala kullanabilir miyim; seçtim, bastım Enter'a. Masaüstü bir geldi ki 11.04. Sol tarafta değişik bir dock falan filan...

Bu durum normal mi? Şimdi yeniden başlatsam grubta yine bu seçeneği mi (Previous versions of Linux) seçeceğim?

Düzeltme (Ekleme): Yeniden başlattım. Normal olarak grub ekranına gelmeden son versiyonu açmaya çalıştı. Mor ekranda bir süre bekledikten sonra siyah ekran geldi, 5 dk falan bekledim değişen bir şey olmadı. Ben de kapatıp tekrar açtım bilgisayarı ve grub menusu geldi, buradan yine "Previous versions of Linux" seçtim ve yine normal bir şekilde açıldı.

sema

Önceki Linux sürümleri, sanırım eski çekirdeklerden bahsediyor, eğer sadece 11.04 kuruluysa. Yükseltmeden sonra, hayır 10.10 kullanmıyorsunuz, 11.04, normal bir durum. Ubuntu-tweak'le önceki çekrdekleri temizlerseniz sanırım böyle bir sorun kalmaz.
susema

EpiSAntR

Alıntı yapılan: susema - 25 Mayıs 2011 - 16:33:26
Önceki Linux sürümleri, sanırım eski çekirdeklerden bahsediyor, eğer sadece 11.04 kuruluysa. Yükseltmeden sonra, hayır 10.10 kullanmıyorsunuz, 11.04, normal bir durum. Ubuntu-tweak'le önceki çekrdekleri temizlerseniz sanırım böyle bir sorun kalmaz.

Önceki çekirdekleri temizlemek mantıklı aslında ama korkuyorum yeniden ciddi bir sorun yaşamaktan.

sema

İletinize ek yapmışsınız. Sadece önceki çekirdeklerle açılıyorsa sorun olabilir ama güncellemeleri ve yapılması gerekenleri yaptıktan sonra düzelir diye tahmin ediyorum. Bu arada konu dışına çıkmışız ama şu konu size yardımcı olur:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26963.0.html
susema

EpiSAntR

Alıntı yapılan: susema - 25 Mayıs 2011 - 16:59:57
İletinize ek yapmışsınız. Sadece önceki çekirdeklerle açılıyorsa sorun olabilir ama güncellemeleri ve yapılması gerekenleri yaptıktan sonra düzelir diye tahmin ediyorum. Bu arada konu dışına çıkmışız ama şu konu size yardımcı olur:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26963.0.html

Ben de bu konuyu incelemeyi düşünüyordum, gözüme çarpmıştı. Teşekkürler.

heartsmagic

"Previous" olarak açtığın sistemde şu komut ne diyor?

uname -r

EpiSAntR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mayıs 2011 - 02:29:38
"Previous" olarak açtığın sistemde şu komut ne diyor?

uname -r

mustafa@mustafa-HP-G62-Notebook-PC:~$ uname -r
2.6.35-22-generic[code]

heartsmagic

Şu an bakamadığım için diğer arkadaşlara sorayım, Natty üzerindeki son güncel çekirdek sürümü nedir?

sema

Natty: 2.6.38-8-generic
Maverick: 2.6.35-22-generic
susema

heartsmagic

Bu durumda ne yazık ki yeni çekirdek sende çalışmıyor. Eski çekirdekle de yoluna devam edebilirsin elbette. 11.04 için çok sorun teşkil etmez bu durum, fakat yeni çekirdekteki sorunu çözmek istersen açılış yapmaya başlayınca F1 ile uçbirime düşerek tam olarak nerede takıldığına bakabilirsin.

EpiSAntR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mayıs 2011 - 23:35:33
Bu durumda ne yazık ki yeni çekirdek sende çalışmıyor. Eski çekirdekle de yoluna devam edebilirsin elbette. 11.04 için çok sorun teşkil etmez bu durum, fakat yeni çekirdekteki sorunu çözmek istersen açılış yapmaya başlayınca F1 ile uçbirime düşerek tam olarak nerede takıldığına bakabilirsin.

Şimdilik eski çekirdekle devam etmek mantıklı, günlerdir bir sürü problemle uğraştım; biraz ara verip Ubuntu 11.04 ' ün tadını çıkarmak istiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler, yakın zamanda başka başka başlıklarda görüşmek dileğiyle...