Fedora 15 Duyuruldu:!

Başlatan Xmetalic, 24 Mayıs 2011 - 17:32:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xmetalic

@özgürubuntu fedora kuduktan sonra grub sorunu olsa bile ElementaryOS'un grubunu tekrar kursan sorunu çözmezmi?
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

özgürubuntu

Alıntı yapılan: Xmetalic - 25 Mayıs 2011 - 18:24:55
@özgürubuntu fedora kuduktan sonra grub sorunu olsa bile ElementaryOS'un grubunu tekrar kursan sorunu çözmezmi?

Fedora 12'de ne Fedora, Ubuntu'yu görmüştü, ne de Ubuntu, Fedora'yı. Oldukça zahmetli bir grup derlemesi gerekiyordu ki hem o zaman hem de şimdi ne bu kadar uğraşacak vaktim var ne de bilgim :) Benzeri bir durum openSolaris ile de başıma gelmişti de.. O gün sütten ağzı yanan ben bugün yoğurdu üflemek istiyorum açıkçası :)

Xmetalic

kalkan1973

Şu an indiriyorum.İnşaallah bitince hemen kurup deneyecem... Bakalım nasıl bir sistem...? Resimlerle paylaşmaya çalışacam. Üzerinde değerlendirme yaparız....
Evde İşte her yerde Linux

decent

Fedora 16 sürüm takvimi :

16/08/2011 Alpha Sürüm

20/09/2011 Beta Sürüm

11/10/2011 'Final Adayı Sürümü' RC

25/10/2011 Fedora 16 Final Sürüm

Kaynak  fedoraproject.org/wiki/Releases/16

ubuntuki lilith

Ben de cd'ye yeni yazdım ve live cd ile açtım. Sağ tık çalışmadı, paneldeki hiçbir simge çalışmadı. Sistemi de kapatamadım, Alt+f2 ile idi sanırım, oturumu kapat penceresi çıktı fakat "ok" dedim ama 60 saniye süresi bitiminde kapandı. Fakat pc kapanmadı bir türlü, kapatma düğmesinden de kapatamadım ve ilk defa pili çıkararak kapatmak zorunda kaldım.
Brasero'da 10x ile yazmıştım belki de ondandır diye düşünüyorum. Brasero'da kalıbı yazdırırken daha düşük hız yoktu bu arada.

özgürubuntu

Korktuğum başıma geldi :) Fedora 15'i kurdum ama Grup yok, Allah'tan elementary silinmemiş :D
Yeniden Grup2 Kurulumu ile elementaryOS'u başa alabilir miyim? Veya başka çözüm önerisi olan

barış

Forumdaki GRUB2 Fedora için de geçerlidir diye düşünüyorum

Xmetalic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 25 Mayıs 2011 - 21:01:19
Korktuğum başıma geldi :) Fedora 15'i kurdum ama Grup yok, Allah'tan elementary silinmemiş :D
Yeniden Grup2 Kurulumu ile elementaryOS'u başa alabilir miyim? Veya başka çözüm önerisi olan
Bence Elementary grubu yeniden kurarsanız elemantary çalışır Mint kullanıyorum ve Başlangıç yöneticisi diye bir program var onunlada istediğim İşletim sisteminin varsayılan olmasını sağlayabiliyorum yani bilgisayara hiç dokunmadığımda orada seçtiğim sistem otomatik açılıyor Ama zaten Elementary'nin gurubunda Elementary 1. sırada olur.

hyperThread

fedora içinde grub2 kurunca, fedoranın kendi grub menüsünün içine grub2 ekleniyor, o grub içinden diğer linux türevlerine erişilebilmekte. Gnome 3'te masaüstünde sağ tık artık yok, herşeyi sol üstten çıkan zamazingodan hallediyoruz bundan sonra :) rpm ama hala sıkıntı şahsen, deb'ten sonra zor geliyor.. yönlendirmelere açığım :)

stratovarius

@özgürubuntu grub2 kurulumu elementaryOS içinde geçerlidir. Grub2 kurulumunu yaptıktan sonra elementaryosu açınız, şayet gruba fedora eklenmediyse;

sudo update-grub

ile grubu güncelleyiniz yine eklemezse , fedorayı kendiniz gruba ekleyebilirsiniz.

Fedora 15 benim için hayal kırıklığı oldu ekran kartım dolayısıyla, şu an için ati kullanıcılarının yanaşmasını önermem. Ati sürücülerini kurunca gnome-shell sapıtmaya başlıyor.

hyperThread

ati, atiliğini yapıp fedorada çalışmamak için elinden geleni yapmakta. Nedir bu sürücülerden çektiğimiz...

decent

Tam Fedora DVD yi hazırladım ve kuruluma geçiyordum.
Olumsuz yorumları görünce, Oneric alternate ile de olumlu sonuç alınca Fedora kurulumundan şimdilik vazgeçtim.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: hyperThread - 25 Mayıs 2011 - 21:24:36
fedora içinde grub2 kurunca, fedoranın kendi grub menüsünün içine grub2 ekleniyor, o grub içinden diğer linux türevlerine erişilebilmekte. Gnome 3'te masaüstünde sağ tık artık yok, herşeyi sol üstten çıkan zamazingodan hallediyoruz bundan sonra :) rpm ama hala sıkıntı şahsen, deb'ten sonra zor geliyor.. yönlendirmelere açığım :)

Şimdi Yazılım Ekle/Kaldır'dan grub2 kurdum. Yeniden başlattığımda elementary'i görebilecek miyim diyorsunuz?

Xmetalic

Alıntı YapŞimdi Yazılım Ekle/Kaldır'dan grub2 kurdum. Yeniden başlattığımda elementary'i görebilecek miyim diyorsunuz?
Göremezsen Elementary'e grub kur Fedorayı gördü gördü, görmedi fedorayı sil :)

stratovarius

Şimdi fedora açılıyorsa ubuntuyu neden gruba eklemiyorsunuz ?

su
gedit /boot/grub/menu.lst

şu şekilde ubuntuyu ekleyebilirsiniz;

# Ubuntu
title ubuntu
root  (hd0,x)
kernel /boot/vmlinuz_ile_başlayan_dosyaadı  root=/dev/sday ro quiet splash
initrd /boot/initrd_ile_başlayan_dosya_adı

root kıdmındaki (hd0,x) x yerine ubuntu hangi kısımda kuruluysa onun bir eksik rakamını yazacaksınız. Örnek dev/sda6 da kurulu x sayımız 5 * olacak.

kernel kısmına ubuntunun olduğu bölümü fedora ile açınız  , ubuntunun içindeki boot klasöründe vmlinuz ile başlayan dosyanın adını /boot/dosyanın adı olarak yazınız.  Sonra root=/dev/sday(bu sefer gerçek numarasını yazıyoruz).Yani /dev/sda6 ise y kısmına 6 yazınız. ro , quiet, splash kısmını örnekteki gibi ekleyiniz. 

initrd kısmına initrd yine ubuntunun boot klasöründe initrd ile başlayan dosyayı ekleyiniz, yani /boot/initrdile başlayan dosya ismi.

özgürubuntu

/dev/sda1   *        2048   176068607    88033280   83  Linux
/dev/sda2       176070654   312580095    68254721    5  Ek
/dev/sda5       299810816   312580095     6384640   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6       176070656   182353919     3141632   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda7       182355968   299802623    58723328   83  Linux

elementary'nin kurulu olduğu kısım /dev/sda7 

stratovarius

# Elementaryos
title ElementaryOs
root  (hd0,6)
kernel /boot/vmlinuz_ile_başlayan_dosyaadı  root=/dev/sda7 ro quiet splash
initrd /boot/initrd_ile_başlayan_dosya_adı

O zaman şimdi yukarıda sadece vmlinux ve initrd kısımlarını ayarlamanız kalıyor. Elementaryosun olduğu kısımın içindeki boot klasörüni açın ve dediğim düzüenlemeleri yaparak , fedora grubuna eklemenizi yapınız.

özgürubuntu

@stratovarius, dediğiniz gibi ekledim, umarım olmuştur.. şimdi deniyorum..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 22:30:18

:) Olmadı maalesef.. Sanırım eOS CD ile yeniden başlatıp denemem gerekecek.. Eğer onda da olmazsa.. Fedora'yı kaldırmanın yollarını ararım sanırım..
Gnome3 güzel olmuş ama beğendim.. En azından bana Unity'den daha kullanışlı geldi.. Özellikle yeni paneli çok beğendim..
Gnome ekibine iyi bir stilist lazım yalnız.. O klasör teması ve Nautilus'un hali nedir öyle :D

stratovarius

cat /boot/grub/menu.lst

Çıktınızı alabilir miyim?

kalkan1973

Maalesef saatlerce uğraşmama rağmen bir türlü düzene girmedi.

1- Yazılım kaynaklarında depoları çok sınırlı test update hariç hepsini ekledim... Yazılımlar paket listesinde görünmeye başladı. Bu defa da güncellemelerde çakışmalar hatalar diz boyu...

2- Firefox 4 kurulu geliyor. Sitelerin ana sayfalarını gösteriyor alt kategorilere girmiyor. SUNUCU BULUNAMADI...

3- Ses ve video codek aramalarında hata veriyor. Codek bulamıyor yani. Haliyle video ve ses dosyaları çalışmadı.

4- Aradığım hiçbir yazılımı listede bulamadım. Miro, gstreamer, mms protokol, vs.

5- Kapat düğmesi yok... Önce ÇIK diyorum. Sonra oturum açma ekranı gelince burada KAPAT diyorum. O da makinayı kapatmıyor.

6- Masaüstünde sağ tıklama yok. ACTİVİTY ( etkinliklerden ) uygulamalara gelip sistem ayarlarından masaüstü ve diğer ayarlar yapılabiliyor. 

7- Tip olarak biraz UNİTY masaüstüne benziyor diyebilirim...

8- Üstüne bir de uykusuz kaldık :)
Evde İşte her yerde Linux

Contempt

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 26 Mayıs 2011 - 09:53:28
Maalesef saatlerce uğraşmama rağmen bir türlü düzene girmedi.

1- Yazılım kaynaklarında depoları çok sınırlı test update hariç hepsini ekledim... Yazılımlar paket listesinde görünmeye başladı. Bu defa da güncellemelerde çakışmalar hatalar diz boyu...

2- Firefox 4 kurulu geliyor. Sitelerin ana sayfalarını gösteriyor alt kategorilere girmiyor. SUNUCU BULUNAMADI...

3- Ses ve video codek aramalarında hata veriyor. Codek bulamıyor yani. Haliyle video ve ses dosyaları çalışmadı.

4- Aradığım hiçbir yazılımı listede bulamadım. Miro, gstreamer, mms protokol, vs.

5- Kapat düğmesi yok... Önce ÇIK diyorum. Sonra oturum açma ekranı gelince burada KAPAT diyorum. O da makinayı kapatmıyor.

6- Masaüstünde sağ tıklama yok. ACTİVİTY ( etkinliklerden ) uygulamalara gelip sistem ayarlarından masaüstü ve diğer ayarlar yapılabiliyor. 

7- Tip olarak biraz UNİTY masaüstüne benziyor diyebilirim...

8- Üstüne bir de uykusuz kaldık :)

Öncelikle Kurmadan önce güzel araştırma yapılması bir kez daha anlaşılmıştır :)

Autoten veya easylife ile bütün codec Flash ve java gibi sorunları halledebilirsiniz.
Yazılım bulamama sıkıntınız deponuzun tam olarak yeni listeyi çekememiş olmasından kaynaklanması muhtemel çünkü fedora depoları çok yavas. Yavaşlıktan kurtulmak için bir iki konu önce  bir arkadaş cevabını vermişti.
Diğer sorunlar için * bir şey diyemicem ....
Herşeye Rağmen...

özgürubuntu

Alıntı yapılan: stratovarius - 25 Mayıs 2011 - 22:31:36
cat /boot/grub/menu.lst

Çıktınızı alabilir miyim?

Akşam eve gittiğimde kodu göndereyim, işyerinde Fedora yokta :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mayıs 2011 - 19:02:29

Akşam evde Yeniden Grub2 Kurulumu belgesiyle elementaryOS'i başa yazdım ama bu sefer grub menüsünde Fedora yok :D

ozgur@ozgur-jupiter:~$ cat /boot/grub/menu.lst
cat: /boot/grub/menu.lst: No such file or directory

Ardından grubu güncelledim, çıktısı şöyle

ozgur@ozgur-jupiter:~$ sudo update-grub
[sudo] password for ozgur:
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-28-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-28-generic
Found Fedora release 15 (Lovelock) on /dev/sda1
done

Sanırım Grub menüsüne eklenmiştir :) Henüz kontrol etmedim çünkü :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mayıs 2011 - 19:19:35

Evet tamam oldu şimdi :)

Mitsukuni

Bende de Ubuntu'yla Fedora birbirini görmedi ama grub dosyasını elle düzeltince oldu.
Gnome 3 karşısında biraz şaşkın kaldım, gerçi Unity'den aşinalığım olmuştu bu görünüme ama yine de Gnome 2 ile alâkası kalmamış neredeyse.
Bugün nasıl olduysa bir talihsizlik oldu bende, oturum açılınca Gnome 3 çöktü uyarısı geliyordu hemen, biraz uğraştım düzeltemeyince de -zaten deneme amaçlı kurduğumdan- silip Ubuntu'yla devam ettim. :)
En azından Gnome 3 nedir ne değildir görmüş oldum, bu da bir şeydir. İlginç olmuş, hoşuma da gitti açıkcası.

krwlng

İndirmişken dvd sürümünü indireyim dedim, bu sürümde canlı deneme imkanı olmadığı ve bende boş sabit disk alanı olmadığı için deneyemedim, en yakın zamanda boş bir alana kurup deneyeceğim, sonrasında yorum ve fikirlerimi paylaşırım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!