[Çözüldü] Ubuntu Yükleme Sorunu

Başlatan EpiSAntR, 24 Mayıs 2011 - 12:21:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EpiSAntR

Arkadaşlar, öncelikle merhaba. Forumda saatlerce aradım sorunumu, benzer sorunlar yaşanmış fakat yazılan birçok çözüm derdime derman olmadı. İlk karşılaştığım sorun kurulum ekranı gelecekken ekranın kararmasıydı. Bunu; eflatun ekran geldiğinde entera basıp F6 ile 'other options''da "acpi=off" seçeneğini işaretleyerek çözdüm. Bu sorun sanırım notebook'un hp olmasından kaynaklanıyor. Daha sonra "Try Ubuntu Without Installing" de desem "Install Ubuntu" da desem Ubuntu yazısının altındaki noktalar uzunca bir süre ilerliyor daha sonra duruyor. Uzunca bir süre beklememe rağmen herhangi yeni bir ekran gelmiyor. Sorun elimdeki CD ile alakalı değil. Farklı farklı iso'ları farklı farklı PC'lerden muhtelif marka CD veya DVD'lere yaktım, sonuç aynı. Pardus 2011 indirip yaktım DVD'ye onda da kurulum ekranını göremedim. Sorunum genel bir sorun gibi görünüyor. Bu arada grub hatası da alıyorum bilgisayarı normal başlattığım zaman. Windows'a da ulaşamıyorum yani. Windows'a ulaşmam önemli değil ama sorunun grub ile alakalı olmaihtimali vardır diye bunu da belirtmek istedim.

Windows'u tamamen kaldırıp yalnızca Ubuntu kullanmak istiyorum, cevaplarınızda bu konuyla ilgili tavsiyelere de yer verirseniz sevinirim.

zeitgeist

Ubuntu Alternete iso ile kurulum yapmayı deneyebilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 12:21:16
Farklı farklı iso'ları farklı farklı PC'lerden muhtelif marka CD veya DVD'lere yaktım, sonuç aynı.

Bu kısmı anlamadım. Farklı farklı bilgisayarlarda da aynı şekilde öyle mi, yani kurulum gerçekleşmiyor?
susema

EpiSAntR

Alıntı yapılan: susema - 24 Mayıs 2011 - 13:51:30
Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 12:21:16
Farklı farklı iso'ları farklı farklı PC'lerden muhtelif marka CD veya DVD'lere yaktım, sonuç aynı.

Bu kısmı anlamadım. Farklı farklı bilgisayarlarda da aynı şekilde öyle mi, yani kurulum gerçekleşmiyor?

CD'leri farklı bilgisayarlarda yaktım diyorum, iso kalıbını cd'ye yazdırırken bir sorun olma ihtimaline karşılık.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2011 - 14:05:57

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Mayıs 2011 - 13:43:48
Ubuntu Alternete iso ile kurulum yapmayı deneyebilirsin.

Alternate iso'yu deneyeceğim birazdan, önerin için teşekkürler. Sonucu bildiririm.

heartsmagic

Ayrıca yine F6 ile nomodeset seçeneğini denemiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EpiSAntR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Mayıs 2011 - 17:25:10
Ayrıca yine F6 ile nomodeset seçeneğini denemiş miydin?

Evet denedim. Yine "Ubuntu 11.04" yazısı altındaki noktalar bir süre doldu ve sonrasında dondu. Değişen bir şey olmadı yani.

Öneriler üzerine gparted ile disklerimin durumuna bakayım dedim. gparted live cd ile başlattığımda disk bölümleme ekranına ulaşamadım. "Buffer I/O error" problemiyle karşılaştım. İki gündür bilgisayarımı kullanamıyorum, çok müşkül durumdayım. Ama ne olursa olsun yeniden Windows kurmak istemiyorum. Bir şekilde bu sorunların üstesinden gelip Ubuntu 11.04 ve sonrası sürümlerle çalışmak istiyorum. Zaman ayıranlara ve ayıracak olanlara teşekkürler.

zeitgeist

Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 14:04:08
CD'leri farklı bilgisayarlarda yaktım diyorum, iso kalıbını cd'ye yazdırırken bir sorun olma ihtimaline karşılık.

Eğr aynı kalıbı yazdırıyorsan ve bu kalıp sağlıklı değilse aynı kurulum hatalarıyla karşılaşmaya devam edebilirsin. O yüzden bu ihtimali elediğinden emin ol, ki bunun yolu da md5 doğrulamasından geçiyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

EpiSAntR

Alıntı yapılan: zeitgeist - 24 Mayıs 2011 - 19:13:24
Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 14:04:08

Eğr aynı kalıbı yazdırıyorsan ve bu kalıp sağlıklı değilse aynı kurulum hatalarıyla karşılaşmaya devam edebilirsin. O yüzden bu ihtimali elediğinden emin ol, ki bunun yolu da md5 doğrulamasından geçiyor.

"Farklı farklı iso'ları farklı farklı PC'lerden muhtelif marka CD veya DVD'lere yaktım, sonuç aynı. Pardus 2011 indirip yaktım DVD'ye onda da kurulum ekranını göremedim." yazmıştım ilk iletimde. Buradan aynı kalıbı değil de muhtelif kalıpları yazdırdığım net bir biçimde anlaşılıyor.

Bu arada şöyle bir ilerleme kaydettim. Daha önce gparted live cd dahil hiç bir bootable cd ile bir ilerleme kaydedememişken az önce gparted live cd'yi 'failsafe mod' ile çalıştırarak disk bölümleme ekranına ulaştım. Diskin tamamını silip 3 gb swap alanı ve geri kalan kısmı ext4 şeklinde biçimlendirdim. Gel gör ki yine elimdeki 4 - 5 farklı Ubuntu cd/dvd ' si ile ilk iletimde yazdığım sorunu yaşamaya devam ediyorum.

İngilizce forumlarda biraz araştırdım, menü ekranında F6'ya basıp 'irqpoll' ekle demişler, bu tam olarak ne demek? Bunu da açıklayabilirseniz sevinirim.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

EpiSAntR

Alıntı yapılan: bytan - 24 Mayıs 2011 - 20:05:31
Makinanın tam olarak marka modeli nedir?

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-software-2/what-does-irqpoll-do-691514/

Alternate.iso denemesi nasıl sonuçlandı?

Alternate iso denemedim. Olayın iso ile alakalı olmadığını düşünüyorum. irqpoll ile ilgili link için teşekkür ederim.

Makinamın modeli hp g62 a05st.

bytan

Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 20:32:49
Olayın iso ile alakalı olmadığını düşünüyorum.

Alternate.iso, normal kalıplarda bulunmayan özellikler taşıyor. Bu bakımdan elde edeceğin sonuç farklı olabilir.

Makina model üzerinden ilk bakışta bir sonuç dönmüyor hata kayıtları arasında.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

EpiSAntR

Alıntı yapılan: bytan - 24 Mayıs 2011 - 20:39:21
Alıntı yapılan: EpiSAntR - 24 Mayıs 2011 - 20:32:49
Olayın iso ile alakalı olmadığını düşünüyorum.

Alternate.iso, normal kalıplarda bulunmayan özellikler taşıyor. Bu bakımdan elde edeceğin sonuç farklı olabilir.

Makina model üzerinden ilk bakışta bir sonuç dönmüyor hata kayıtları arasında.

Grub ile ilgili de bir hata veriyordu. Onunla biraz uğraşayım dedim. Super Grub indirip CD'ye yazdım. Bilgisayarı onunla başlatıp biraz kurcaladım. Grub sorununu düzelttim. Daha sonra da Ubuntu 10.10 CD'si geçti elime daha önce kullandığım. Onunla başlattım ve kurulum aşamasındayım şu an. Bir şekilde çözüldü sorunlar ama tam olarak nasıl olduğunu ben de anlamadım açıkçası.

Diskin tamamına 10.10 kuruyorum şu anda, belki daha sonra yükseltirim 11.04'e. Daha önce de söylediğim gibi artık Windows kullanmak istemiyorum.

Okuyan, anlamaya çalışan, yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler.