[Çözüldü] Linux Mint Debian ve Windows 7 Taşınabilir Bellek İle Kurulum Sorunu

Başlatan aurora, 23 Mayıs 2011 - 19:50:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

Merhaba Arkadaşlar,

Sorunum çok ciddi, şu anda kitlenip kaldım resmen, Linux Mint Debian indirdim ve Mint 10 ortamında usbye atıp live olarak biraz denedim, hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ben de kurma kararı aldım. Kurdum da, sonra flash bellek lazım olduğu için biçimlendirdim. Daha sonra Windows 7 e geçmek istedim fakat grubu dikkatsizlik eseri olarak sda1(Windows 7'nin kurulu olduğu yer)e kurduğum için grub ekranında Windows 7 ye enterladığımda beni tekrar gruba attı. Ben de debian ortamından tekrar Mint 10'u flash diske yazdırmaya çalıştım ve aşağıdaki kodları kullanarak unetbootin programını çalıştırdım;
wget unetbootin.sourceforge.net/unetbootin-linux-latest

chmod +x ./unetbootin-linux-*

sudo apt-get install p7zip-full

sudo ./unetbootin-linux-*

fakat flash disk FAT formatında olduğu için program içinde görünmüyor. ''FAT32'ye çevirin'' uyarısı alıyorum. Ben de biçimlendirerek FAT32 yapmayı denedim fakat öyle bir format yok. Şu anda Debian içinde şıkışmış durumdayım.
Soru 1: Linux Mint 10'u flash diske başlatıcı olarak nasıl yazdırabilirim?
Soru 2: Yanlışlıkla sda1 üzerine kurduğum grubu nasıl silerim? Grubu ayrıca nasıl ilk haline alabilirim? Yani yukarıda da belirttiğim gibi Windows 7'yi seçtiğimde beni tekrar gruba atmasını nasıl önleyebilirim?

Şu an gerçekten çaresiz hissediyorum kendimi  :(

Xmetalic

Windows başlangıç onarma yapmayı deneyin belki windows açılır windows açılıncada mint'i usbye yazarsınız daha sonrada grubu tekrar kurarsınız
Baarnah bassah olmuyomu :D  http://mageia-tr.org/forum/index.php

aurora

Flash Disk'i ext2 olarak biçimlendirdim ve daha önce verdiğim kod ile Mint 10'u flash belleğe yazdırarak Mint'ı kurdum. Fakat Windows 7 açılmıyor. Windows 7'i enterladığımda ''grub'' yazan bir ekran geliyor ve bekliyor. Şu anda Windows açamadığım için Windows isosunu flash diske de yazamıyorum. Eğer Mint ortamında bunu nasıl yapabileceğimi tarif ederseniz sanırım mbryi sıfırlayıp yeniden grub2 kurarsam sorun hallolabilir sanırım.

Tavsiye??

Saavedro

Alıntı yapılan: aurora - 23 Mayıs 2011 - 21:32:16
Flash Disk'i ext2 olarak biçimlendirdim ve daha önce verdiğim kod ile Mint 10'u flash belleğe yazdırarak Mint'ı kurdum. Fakat Windows 7 açılmıyor. Windows 7'i enterladığımda ''grub'' yazan bir ekran geliyor ve bekliyor. Şu anda Windows açamadığım için Windows isosunu flash diske de yazamıyorum. Eğer Mint ortamında bunu nasıl yapabileceğimi tarif ederseniz sanırım mbryi sıfırlayıp yeniden grub2 kurarsam sorun hallolabilir sanırım.

Tavsiye??
http://www.youtube.com/watch?v=aeNfNb1Zm0E

333qwerty333

ADIM 1 Windows için başlatma sektörünü onaralım

Window Kurulum DVD'si veya WinRE CD'si ile mbr onarma

1- Bilgisayarınızı Windows 7 kurulum DVD'si üzerinden başlatın.
2-  Karşınıza çıkacak ekranda Windows 7 kurulumunu başlatabilmek için herhangi bir tuşa basın.
3- Dil seçeneklerini yapılandırın ve İleri deyin.
4-  Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
5- Onarmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve İleri'yi tıklatın.
6- Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsünde Başlangıç Onarımı'nı tıklatın.
7- Şimdi Başlangıç Onarımı çalışmaya başlayacak
8- İşlem tamamlandığında Tamam tuşuna basın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Kaynak

ADIM 2 Windows ile Dual (İkili) boot yapmak

MiniTool Partition Wizard Home Edition'ı buradan indirip yeni bir partisyon oluşturun ama formatlamayın.

MiniTool Partition Wizard Home Edition ile USB belleğinizi Fat32 olarak formatlayın. Primary olarak göstermeyi unutmayın.

ADIM 3 Mint'i Usb Belleğe yazdırma

Linux Live Usb Creator'u buradan indirin ve Linux Mint LMDE'yi usb belleğe yazdırın. Linux live usb creator windows altında çalışır.

ADIM 4 Mint'i Windows Yanına Kurma

Usb bellek ile Live modda başlatığımız Mint'i kurmaya başladıktan sonra, daha önce ikiye ayırdığımız ve formatlamadığımız bölümü seçiyoruz. İstediğimiz dosya biçimini seçiyoruz. Bağlantı noktası olarak / seçilmeli. Dosya sistemi olarak ext4 seçebilirsiniz.Bu bölümü oluştururken 2 gb.'ta yakın alanı takas bölümü için ayırmayı unutmayın. Sistem ramınızı 1.5 - 2 katı kadar olmalı. Bu işlemleri doğru yaptıysanız, window yanına mint kurulumu başarıyla tamamlanır.

Linux Mint hakkında daha fazla bilgi için

decent

Aşağıda yazılanlar Linux Mint için geçerlidir, Debian için de uyarlayıp kullanabilirsiniz.

- Gparted yazılımını açın, USB belleği Fat32 dosya biçimi ile biçimlendirin.
Gparted yüklü değilse;
sudo apt-get install gparted

- Unetbootin yazılımını yükleyin;
sudo apt-get install unetbootin

- Unetbootin yazılımını açın ve LinuxMint 10 iso dosyasını USB belleğe yazdırın.

- ISO dosyası düzgün olarak yazıldı ise bilgisayarı kapatın ve Flash bellekten başlatın.

- Yeniden Grub2 Kurulumu konusundaki ilk yöntemi uygulayıp sistemi normale döndürebilirsiniz.

aurora

Alıntı yapılan: decent - 24 Mayıs 2011 - 04:34:59
Aşağıda yazılanlar Linux Mint için geçerlidir, Debian için de uyarlayıp kullanabilirsiniz.

- Gparted yazılımını açın, USB belleği Fat32 dosya biçimi ile biçimlendirin.
Gparted yüklü değilse;
sudo apt-get install gparted

- Unetbootin yazılımını yükleyin;
sudo apt-get install unetbootin

- Unetbootin yazılımını açın ve LinuxMint 10 iso dosyasını USB belleğe yazdırın.

- ISO dosyası düzgün olarak yazıldı ise bilgisayarı kapatın ve Flash bellekten başlatın.

- Yeniden Grub2 Kurulumu konusundaki ilk yöntemi uygulayıp sistemi normale döndürebilirsiniz.
@decent, sorunum çözülmedi, dediğinizi yaptım fakat hala grub ekranında Windows 7'ye girdiğimde siyah ekran ve sadece sol üst başta grub yazısı çıkıyor. Sanırım benim Windows 7 isosu ile mbryi sıfırlamam gerekiyor fakat yeri gelmişken söyleyeyim, Mint 10 ortamında disk biçimlendirme yapamıyorum. Gparted ile de olmuyor. Biçimlendir yazısı şeffaf oluyor ve seçilemiyor. Bu yüzden de flash belleği ntfs olarak biçimlendirip yukarıdaki videoda anlatılan şekilde flash belleğe yükleme yapamıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2011 - 05:36:10

Alıntı yapılan: 333qwerty333 - 23 Mayıs 2011 - 22:04:14
ADIM 1 Windows için başlatma sektörünü onaralım

2-  Karşınıza çıkacak ekranda Windows 7 kurulumunu başlatabilmek için herhangi bir tuşa basın.

Kaynak

ADIM 2 Windows ile Dual (İkili) boot yapmak

MiniTool Partition Wizard Home Edition'ı buradan indirip yeni bir partisyon oluşturun ama formatlamayın.

MiniTool Partition Wizard Home Edition ile USB belleğinizi Fat32 olarak formatlayın. Primary olarak göstermeyi unutmayın.

ADIM 3 Mint'i Usb Belleğe yazdırma

Linux Live Usb Creator'u buradan indirin ve Linux Mint LMDE'yi usb belleğe yazdırın. Linux live usb creator windows altında çalışır.

ADIM 4 Mint'i Windows Yanına Kurma

Usb bellek ile Live modda başlatığımız Mint'i kurmaya başladıktan sonra, daha önce ikiye ayırdığımız ve formatlamadığımız bölümü seçiyoruz. İstediğimiz dosya biçimini seçiyoruz. Bağlantı noktası olarak / seçilmeli. Dosya sistemi olarak ext4 seçebilirsiniz.Bu bölümü oluştururken 2 gb.'ta yakın alanı takas bölümü için ayırmayı unutmayın. Sistem ramınızı 1.5 - 2 katı kadar olmalı. Bu işlemleri doğru yaptıysanız, window yanına mint kurulumu başarıyla tamamlanır.

Linux Mint hakkında daha fazla bilgi için
@333qwerty333, söylediğiniz MiniTool Partition Wizard Home Edition programı Windows altında çalışıyor fakat ben Windows'u açamıyorum zaten. Mint ile disk biçimlendirme de yapamadığım ve Windows 7'yi usbye yazdıramadığım için sıkışıp kaldım şu anda.

decent

Paket yöneticisinden şu paketi arayabilir miyiz ?
startupmanager

aurora

Alıntı yapılan: decent - 24 Mayıs 2011 - 06:20:14
Paket yöneticisinden şu paketi arayabilir miyiz ?
startupmanager

Şu anda kurulu zaten.

decent

Onu açarak bekleme süresini ve varsayılan işletim sistemini değiştirip kapatın.
Sistemi yeniden başlatın.

aurora

Alıntı yapılan: decent - 24 Mayıs 2011 - 06:32:22
Onu açarak bekleme süresini ve varsayılan işletim sistemini değiştirip kapatın.
Sistemi yeniden başlatın.

İşe yaramadı, Windows 7'ye girdiğimde yine ekranda GRUB yazısı çıkıyor.
Bu arada Mint ortamında disk biçimlendirme yapamıyorum. Gparted ile de yapamıyorum. Biçimlendir yazısı silik şekilde oluyor ve tıklayamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba?

333qwerty333

Alıntı yapılan: aurora - 24 Mayıs 2011 - 05:33:07
@333qwerty333, söylediğiniz MiniTool Partition Wizard Home Edition programı Windows altında çalışıyor fakat ben Windows'u açamıyorum zaten. Mint ile disk biçimlendirme de yapamadığım ve Windows 7'yi usbye yazdıramadığım için sıkışıp kaldım şu anda.

O zaman, önce aşağıdaki linkten MiniTool Partition Wizard Bootable CD'yi indir. Bunu linux altında usb'ye yazdıracağız.

MiniTool Partition Wizard Bootable CD

Sonra aşağıdaki linkten Unetbootin'i indir.

Unetbootin indir

Yazılım Yöneticisinden p7zip-full bul yükle. Unetbootin için gerekli.

Yazılım Yöneticisinden Gparted bulup yükle ve usb belleği fat32 olarak formatla.

Usb belleği Fat 32 ile formatladıktan sonra unetbootin ile indirdiğin Partition Wizard Bootable CD'yi usb belleğe yazdır. (tinycore tabanlı olduğu için problemsiz yazıyor. Tarafımca denendi.)

Usb belleğe yazdırdıktan sonra usb bellek ile başlat ve MiniTool Partition Wizard açılınca harddsikinin üzerine sağ tıkla ve rebuild mbr'yi seç. Seçimini uyguladıktan sonra , Windows 7 'ye problemsiz ulaşman lazım.

Linux Mint LMDE'yi Linux live usb creator ile windows altında usb belleğe yazdırıp kurabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 03:29:13

Birde bunu dene bence .

Gparted ile usb belleği Fat32 olarak formatladıktan sonra, unetbootin ile Win7'yi usb belleğe kurabilirsin.

Unetbootin 'i indirdikten sonra Windows 7 ISO dosyasını seçerek Unetbootin ile usb belleğe yazdırıyoruz.

Usb belleğe kurulum bitince aşağıdaki linkten fix 'i indirip ve zip dosyasının içindekileri usb belleğin içine çıkartıyoruz.

Win7_Syslinux.zip

Artık aşağıdaki şekilde Win7 mbr'yi onarıp, daha sonra Mint'i kurabilirsin

aurora

Alıntı yapılan: 333qwerty333 - 25 Mayıs 2011 - 02:14:39
Alıntı yapılan: aurora - 24 Mayıs 2011 - 05:33:07

O zaman, önce aşağıdaki linkten MiniTool Partition Wizard Bootable CD'yi indir. Bunu linux altında usb'ye yazdıracağız.

MiniTool Partition Wizard Bootable CD

Sonra aşağıdaki linkten Unetbootin'i indir.

Unetbootin indir

Yazılım Yöneticisinden p7zip-full bul yükle. Unetbootin için gerekli.

Yazılım Yöneticisinden Gparted bulup yükle ve usb belleği fat32 olarak formatla.

Usb belleği Fat 32 ile formatladıktan sonra unetbootin ile indirdiğin Partition Wizard Bootable CD'yi usb belleğe yazdır. (tinycore tabanlı olduğu için problemsiz yazıyor. Tarafımca denendi.)

Usb belleğe yazdırdıktan sonra usb bellek ile başlat ve MiniTool Partition Wizard açılınca harddsikinin üzerine sağ tıkla ve rebuild mbr'yi seç. Seçimini uyguladıktan sonra , Windows 7 'ye problemsiz ulaşman lazım.

Linux Mint LMDE'yi Linux live usb creator ile windows altında usb belleğe yazdırıp kurabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 03:29:13

Birde bunu dene bence .

Gparted ile usb belleği Fat32 olarak formatladıktan sonra, unetbootin ile Win7'yi usb belleğe kurabilirsin.

Unetbootin 'i indirdikten sonra Windows 7 ISO dosyasını seçerek Unetbootin ile usb belleğe yazdırıyoruz.

Usb belleğe kurulum bitince aşağıdaki linkten fix 'i indirip ve zip dosyasının içindekileri usb belleğin içine çıkartıyoruz.

Win7_Syslinux.zip

Artık aşağıdaki şekilde Win7 mbr'yi onarıp, daha sonra Mint'i kurabilirsin

Mint 10 ortamında disk biçimlendirme yapamıyorum. Gparted ile de olmuyor. Biçimlendir yazısı şeffaf oluyor ve seçilemiyor. Bunu nasıl aşabilirim acaba?

decent

Elinde başka Linux (özellikle xUbuntu) CD/DVD var mı acaba ?

aurora

Biçimlendirme sorununu aştım, Gparted ile bütün bayrakları kapatıp diski sistemden ayırınca biçimlendirebiliyorum. Fat32 olarak biçimlendirdim ve söylediklerinizin hepsini yaptım, fakat MiniTool Partition Wizard Bootable CD iso dosyasını unetbootin ile usb ye yazdırdıktan sonra yeniden başlattığımda usbnin boot edilemediği uyarısını alıyorum. Anlamadım sorunun ne olduğunu ve şimdi 2. yöntemi deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 04:54:29

Alıntı yapılan: decent - 25 Mayıs 2011 - 04:45:53
Elinde başka Linux (özellikle xUbuntu) CD/DVD var mı acaba ?

Şöyle tarif edeyim, elimde Ubuntu 10.10, Mint 10 ve Windows 7 iso dosyaları var. Bunları ancak taşınabilir belleğe yazarak kullanabiliyorum çünkü elimde cd-dvd yok. Şu anda Mint 10 ve Windows 7 yüklü. İşlemleri anca Mint üzerinden yapabiliyorum. Yukarıda anlatılan 2. yöntemi deniyorum şimdi :D Birazdan sonucu yazarım :D

decent

Ubuntu 10.10 iso var ise onu yazdırın Flash belleğe.
Grub'  u yeniden yükleyip geçeriz.

aurora

Alıntı yapılan: decent - 25 Mayıs 2011 - 04:56:28
Ubuntu 10.10 iso var ise onu yazdırın Flash belleğe.
Grub'  u yeniden yükleyip geçeriz.

Dün grubu yeniden yükledim. Fakat yine Windows 7'ye girince GRUB yazısı ile başbaşa kalıyorum :D
Bu arada '' Disk boot edilebilir değildir'' uyarısı alıyorum. Nedendir acaba?

decent

http://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-multiboot-usb-from-linux/

İşinize yarayabilir..

Ayrıca yazdığınız USB belleği bilgisayar başlatılırken çıkarıp tekrar takın.

333qwerty333

aurora

Arkadaşlar çok teşekkür ederim, sorunu çözdüm sayenizde, ben de 1-2 bir şeyler ekledim. Siteye giremediğim için cevap yazamadım. Sorunumu şu şekilde çözdüm,
1- Gparted ile usb belleği NTFS olarak biçimlendirdim ve Windows 7 iso dosyasını Unetbootin programı ile usb belleğe kurdum, daha sonra içine Win7_Syslinux.zip dosyasını çıkarttım ve boot bayrağı etkin olarak bilgisayarı yeniden başlattım.
2- Usb bellekten Windows 7 kurulum aşamalarına gelince, komut penceresini açtım ve;
BootRec.exe /FixMbr
BootRec.exe /FixBoot
BootRec.exe /ScanOs
BootRec.exe /RebuildBcd

komutlarını yazıp bilgisayarı yeniden başlattım.
3- Bu işlemden sonra Grub ekranı kayboldu ve sistemde Mint 10 da yüklü olduğu halde sadece Windows 7 açıldı. (Ayrıca Mbr ile oynayınca Windows 7'nin korsan olduğu da ortaya çıktı :D )
4- Windows 7 ortamında Unetbootin programı ile Mint 10 iso dosyasını Fat32 olarak biçimlendirdiğim taşınabilir belleğime yazdırdım.
5- Bilgisayarı yeniden başlatıp taşınabilir bellekteki Mint 10'a girdim ve yeniden grub2 kurulumu yaptım. Böylece bütün sorunlarımı çözmüş oldum.

Tekrar tekrar teşekkür ederim. Sayenizde bir şey daha öğrendim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2011 - 16:53:34

Bu arada konu başlığını yeniden düzenledim, konu biraz değiştiği için bu başlığın daha açıklayıcı olduğunu düşündüm.